Yeniden Refah Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Çalışıcı, ESTV’de yayınlanan “Adaylar Konuşuyor” programının canlı yayın konuğu oldu. Çalışıcı, Gazeteciler Kerem Akyıl ve Sedat Aydoğan’ın sorularını yanıtlayarak seçim gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. 2003-2009 yılları arasında yaptığı valilik dönemini anlatarak sözlerine başlayan Kadir Çalışıcı, o yıllarda kendi memleketi Eskişehir’de vatandaşlarla kurduğu sıcak ve samimi bağlardan söz etti.

Eskişehir’de inşatta çalışan arkadaşları fark etti… Eskişehir’de inşatta çalışan arkadaşları fark etti…

Daha sonra siyaset sürecini anlatan ve MHP ile girdiği mahalli seçimlerden çok büyük bir başarı elde ederek çıktığını söyleyen Çalışıcı, aynı başarıyı YRP olarak da göstereceklerini öne sürdü.

BU İDDİALARA GÜLÜYORUM

YRP tercihi ile AK Partililerin “AK Parti’ye kaybettirmek için seçime girdiği” yönündeki sözlerine değinen Kadir Çalışıcı; “Ben bu adaylığa pat diye gelmedim. Parti Liderimiz Fatih Erbakan ile görüşmelerimiz 2018 yılına kadar dayanıyor. Aktif siyaseti bırakmama rağmen sürekli partilerden teklif aldım. Vaktimi yazarak, yüzerek ve gezerek geçiriyordum. 2018’de Sayın Erbakan beni aradı. Devlet tecrübelerimden ülke yönetiminde faydalanmak istediğini söyledi. Bunca emeği, bunca tecrübeyi çöpe atamazsınız dedi. Bilgi ve birikiminizden istifade etmemiz gerekli dedi. Sonra telefonlar devam etti. Son olarak genel seçimlerde vekil listesinde görmek istedi. Böylesine nazik, dolu, bilgili bir genel başkan görmek çok zor. Ülke için umut olacak birisini gördüm. Siyaset hem kirlendi hem yozlaştı. Şimdiki partilerde metal yorgunluğu var. Yeni bir soluk olsun diye yerel seçim teklifini kabul ettim. Şimdi ortada böyle bir durum var. AK Parti’den kendilerine seçim kaybettireceğim iddialarına gülüyorum. İnsanlar kendi kabahatlerini kendilerinde aramazlar. Bu insanlar zayıf insanlardır. Ben senin yüzünden kaybettim veyahut sen bana kaybettirmek istiyorsun sözleri doğru laflar değil. Sen kendine güveneceksin, benim ne yapacağım seni ilgilendirmez ki! Kimsenin aday olmaya hakkı yok mu? Siyasi partilerin aday çıkarma hakkı yok mu? O zaman belediye başkanlarını seçmeyelim. Kanun Hükmünde Kararname var Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirlerinde. “Belediye Başkanlarını atıyorum” dese atar. Seçime de gerek kalmaz. Böyle patırtı, gürültüye gerek olmaz. Belediye başkanları da valiler, kaymakamlar gibi atanır, iş biter.” diye konuştu.

Eskişehirspor’un durumuna da değinen Vali Çalışıcı, göreve gelmesi durumunda Eskişehirspor için gereken ne varsa yapılacağını kaydetti. YRP’li Çalışıcı; “Valilik dönemimde Eskişehirspor için yaptıklarım halkımız için zaten bir referans. Bu yüzden Eskişehirspor için neler yapabileceğini Eskişehir halkı çok iyi bilir” dedi.

AHLAKLI YÖNETİM GEREKLİ

Partisinin mottosunun “Ahlaklı belediyecilik” olduğunu hatırlatan ve ahlakın sadece belediyelerde değil, hayatın tüm alanında gerekli olduğunun da altını çizen Kadir Çalışıcı; “İyi bir yönetici, ehil bir yönetici ahlaklı bir yönetici lazım. Hatta geçmişine de bakmak lazım. Geçmişi temiz, sabıkası olmayan, iyi bir yöneticiye şehri teslim ederseniz var olan sorunların hepsi çözülür. Deprem, kentsel dönüşüm, imar, kent içi kent dışı sorunların hepsi biter.” şeklinde konuştu.

KİMSE KİMSEYE KAYBETTİRMEZ

Parti yerine aday öncelikli bir seçim yapılması gerektiğini de belirten Çalışıcı; “Refah Partisinin adayları iyiyse Refah partisinin adayı seçilsin. Ama şu aday olsaydı, kazanırdı, şu aday olmasaydı kaybetmezdik gibi laflar acizliğin, kendine olan güvensizliğin ifadeleridir. Bu bahanelerin arkasına kimse saklanmasın. Hata ve yanlışı kendinde arayacaksın. Ben nerede hata yaptım diyerek buna bakacaksın. Kimse kimseye kaybettiremez, kimse kimseye de kazandıramaz. Çalışan, doğru işler yapan, vatandaşın gönlüne giren, seçmeni ikna eden kazanır. Bu kadar basit!” diye konuştu.

DÜRÜST VE VİCDANLI BAŞKAN SEÇİLSİN

Sözlerinin sonunda Eskişehirliler de mesaj yollayan Çalışıcı; “Mahalli seçimler şehrimizin kaderini çizecektir. Büyükşehir Belediye Başkanları, tüm belediyelerin de maestrosu, orkestra şefidir. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı çok önemlidir. Eskişehirliler, ahlaklı, dürüst, geçmişi temiz, vicdanlı, ilgili ve tecrübeli, ülkesi ve dünyayı tanımış, geçmişte hizmetler yapmış iyi bir belediye başkanı seçerlerse isabet ederler. Bu ben olursam şükrederim, teşekkür ederim. Ama ben olmaz da bu sıfatları halkımız başkasında bulursa o tercihe de her zaman saygı duyarız.” ifadelerini kullandı.Mert Ergenç

Muhabir: CANER AKSU