Gözler Cuma gününe çevrildi

Dün, Akşam Gazetesi’nin yaptığı haberle tüm gözler Cuma gününe çevrildi. Habere göre Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik direktörlerle yapılan görüşmeler sonunda varılan mutabakatla hazırlanan yeni kuralın, eskisinden en önemli farkı sahada 11 yabancı oyuncuya izin verilmesi olacak. Daha önce Fenerbahçe, mevcut yabancı kuralının 1 sezon daha devam etmesini isterken, Galatasaray serbest kalmasından yana tavır koymuştu. Kulüplerin yüzde 70'inin yabancıda serbestliği savunması üzerine TFF, teknik direktörlerin de görüşlerini alarak bir ara formülle sorunu çözmek için adım attı.

Kamuoyuna duyurulacak

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yeni yabancı kuralıyla ilgili önce kulüplere bilgilendirme yapılacak. Cuma günü kulüp yönetimleri TFF'de bilgilendirme toplantısına katılacak. Ardından yeni kurallar kamuoyuna duyurulacak. Büyük oranda şekillenen 'Yeni Yabancı Kuralı'nda önümüzdeki sezon 14 sözleşmeye izin verilecek. 23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 sözleşmenin üzerinde de esneklik gösterilecek. 14'ü aşan sözleşmeler için TFF'de oluşturulacak bir fona altyapılar için bir pay aktarılması zorunluluğu olacak.

3. Lig bölgesel mi olacak?

Yapılacak sözleşmenin en önemli maddelerinden biri sahadaki yabancı sınırının kalkması olacak. 8+3 kuralının yerine 11 yabancı serbestliği getirilecek. Futbol kulüpleri yaptıkları genç yabancı transferlerinden 1 veya 2'sini B takımda oynatabilecek. B takımlar 3. Lig'e dahil edilecek ve 3. Lig bölgesel hale getirilecek. Burada mücadele edecek Süper Lig B takımları, 1. Lig'e kadar yükselebilecek ancak Süper Lig'e çıkma hakları olmayacak. Bu takımlarda yerli ve yabancı 23 yaş üstü oyuncuların oynamasına izin verilmeyecek.

Henüz fikir birliği yok

Ödeme yapılmazsa  boşa çıkabilirler Ödeme yapılmazsa boşa çıkabilirler

Merakla beklenen kararlardan biri de küme düşme konusu. TFF küme düşmenin kalkıp kalkmayacağı konusunda henüz karar vermedi. Deprem nedeniyle ligden çekilen takım sayısının fazla olması, BAL’dan 3. Lig’e 15 takımın çıkarılacak olması küme düşmenin kalkma ihtimalini oluşturuyor. Süper Lig ekiplerinin B takımı şeklinde profesyonel ligde sahaya takım sürmesi kararı verilirse küme düşmenin de kalkacağı düşünülüyor. Ya 3. Lig fazla gruplar halinde oynanacak ya da 4. Lig adıyla bir profesyonel lig daha oluşturulacak. Öte yandan bu konuda henüz fikir birliği oluşmadı.