CHP İl Başkan Adayı Talat Yalaz, ES TV ekranlarında yayınlanan Ekstra Gündem’de Gazeteciler Ali Baş, Hakkı Sağlam ve Murat Taşkın’ın sorularını yanıtladı. CHP İl Kongresi öncesi çarpıcı açıklamalarda bulunan Yalaz, kentteki tüm belediye başkanlarına eşit mesafede yaklaşacağını söyledi. Tüzüğün değişmesi gerektiğini vurgulayan Yalaz, “Örgütünden başka bir güç bilmeyen bir il başkanı, tarafsız ve işine odaklanmış, partisine daha iyi hizmet etmeye odaklanmış bir il başkanı bunu dengeleyecektir. Ben bunu yapacağıma inanıyorum. İşimi yapmaktan başka bir şey düşünmeyeceğimi taahhüt ediyorum” dedi.

ÖRGÜTTEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNMEMEK LAZIM

Adaylığını açıklamadan önce Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile neden görüşme gereği duyduğu sorulan Yalaz, “Ben aslında o an itibariyle bir adaydım. Orada görüştükten sonra aday olmadım. Bazı gelişmeler oldu. Bizim il delegasyonumuzu incelerseniz mahallelerde çalıştığımız, broşür dağıttığımız insanlar hepsi beni tanırlar, bilirler. Büyük talep geldi. Örgüt önemlidir ama belediye başkanları da örgütün bir parçasıdır. Güçlü bir parçasıdır. Yılmaz Hocamız dünyaya mal olmuş önderimiz, liderimiz. Aday olmaya karar verdikten sonra açıklama yapmadan önce hocamıza gidip kazanmam durumunda bunu bunu yapacağım siz ne dersiniz buna diye fikrini almak en doğal şeydir. Ahmet Başkan için de aynısı geçerli. Yıllardır Ahmet Başkanla çalışırım. Neden örgütten başka bir bileşen olarak düşünülüyor bunu anlayabilmiş değilim. Ahmet Başkanın o ayrımı kendisi nezdinde de gözettiğini ben biliyorum. İl başkanı olduktan sonra işime bakacağım dedim ya, Ahmet Başkan da iyi bir belediyecilik yapıyor. O da işini yapıyor ve çok iyi yapıyor. Genç yaştayım, 5 yıllık bir yönetici deneyimim var ama iyi bir öğrenci olduğumu düşünüyorum. Ne mutlu bana ki benim incelediğim zaman örnek alabileceğim Ahmet Başkanım, Yılmaz Hocam, diğer belediye başkanları var. Bunları örgütten bağımsız olarak düşünmek, örgütün ayrı bir köşesine atmak çok doğru değil. Adaylığımı değil de adaylık kararını verdikten sonra bir büyüğümüz olarak gidip ona bildirmek adına kendisiyle bir görüşme sağladık” ifadelerini kullandı.

KAZIM BAŞKAN İLE GÖRÜŞTÜK

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile görüşüp görüşmediğiyle ilgili konuşan Yalaz, “Tepebaşı bölgesinde siyaset yapıyorum. Bir ortak aday çağrısı vardı. Ben geç açıkladım. Ahmet başkanımız, Yılmaz Hocamız, Atilay Başkanımız, tepebaşı ilçe yöneticileri bu genel seçimin getirdiği tahribat var burada. Örgüt örselenmiş, insanların üzerine ölü toprağı serilmiş. Bir de malum yerel seçimler var. Biz canı gönülden bunun yerel seçimlere e zarar verme ihtimalini de gözeterek ortak bir adayla bu seçime gidilmesinin doğru olduğunu düşündük. O nedenle de zaten geç açıkladık. Son ana kadar da bu kaygımızı sürdürdük. Siyasi rakibimiz Figen hanımın adaylığı o zaman açıklanmıştı. Adaylığımı açıkladığım gün Kazım Başkanla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Açılışıma davet ettim, kendisine de bilgi verdim” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA KIZIYORUM

İl kongresinin çarşaf liste ile yapılacağını açıklayan Yalaz, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişimi konusuyla ilgili, “Bir seçim kaybettik. Bu seçimin kaybedilme sebeplerinin yeterince irdelenmediğini düşünüyorum. Tüzüğü genel başkanlarımız bizim kendi işlerine geldiği gibi yorumluyorlar. Kemal Bey’in tüzüğü değiştirmediği her gün için ben kendisine kızıyorum. Bu güce sahipti. Neden yapmadı anlayabilmiş değilim. Seçim mekanizması demokratik bir hale gelirse o zaman örgüt gerçek kararını verecektir. Genel başkan değişikliği konusu gerçek değişimi gölgeliyor. Tüzük kurultayı yapılmadan genel başkan değişmiş değişmemiş benim umurumda değil. Bir kere gelen bir daha değiştirmez. Kemal bey gitmiş diğeri gelmiş bu inanın tüzük kurultayını yapmadan olursa bizim için felaket olur” şeklinde konuştu.         

TARAFSIZ OLMAMAK BİR İHANETTİR

Genç yaşlarından itibaren siyasetin içinde olduğunu vurgulayan Yalaz, “Bir sıkıntı varsa kendimi daha çok ateşlerim. Yapıp gereği de böyleyim. Asıl örgütçülük böyle günlerde belli olur. Ben değişimin ta kendisiyim. Eğer kazanırsam bu gençleşme, dinamikleşme… Değişim diyoruz ya anlayış değişikliğiyle birlikte geliyorum. Gençlik var bir de toyluk var. Başkanımız Atilay Dalgıç bana örgütü teslim etmiş. Yeterince tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum” dedi. Tarafsız durma konusunda kararlı olduğunu söyleyen Yalaz, “Durmak zorundayım. Durmayacak olsam bu göreve gelmezdim. Bu bir ihanettir. Nasıl tarafsız olmam? Seçilirken evet bir ekiple girersiniz ama kazandıktan sonra görev esastır. Ben kazandıktan sonra tarafsız olacağım. Tarafsız olmazsam bu örgüte zarar veririm. 3 başkanla da çok iyi anlaşırım. Bu çok zor bir şey değil. Örneğin Ahmet Ataç… İl Başkanı tarafsız olmalıdır diyor. Bana da diyor. Tarafsız olmayan il başkanı olur mu? Ben örgütüm. Şahsi ihtiraslara kapılamam. O zaman biz kongre de yapmayalım, ne gerek var. Her kongre örgüt için bizi bir yere götürmeli. Tarafsız oldu diye bir belediye başkanı kızacaksa, o kişi de kendine kızdıracaksa, il başkanı olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

DEVAM ETMENİN YOLU BAŞARI OLMALI

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Eskişehir’de 3 belediye başkanının görevlerine devam etmeleri konusunda görüşlerini açıklayan Yalaz, “Zamanı geldiği zaman gençleşmeli. Örgütten gelen birisini düşünün. Genç yaşında girmiş. Çeşitli görevlerde bulunmuş. Ön seçimle belirlenirse bizim partimiz kimi seçer biliyor musunuz, örgütten gelen isimleri seçer. Bu tüzük kurultayı çok önemli. Biz bu mekanizmayı sağlayamazsak bizim partide gençleşme olmaz. Biz gençlerin önünü açmıyoruz ki. Başkanlarımız başarılılar mı? Devam etmenin yolu başarı olmalı. Başarı değişmemeyi gerektirebilir. Her görevin bir sınırı vardır. Evet belediye başkanlarımız çok başarılılardır. Eskişehir’i bir marka şehir haline getirdiler. Bunu yapmaya devam etmek istiyorlarsa devam edebilirler. Kurultay delegelerinin kim olacağı belli değil. Çarşaf liste olacak. Ama göreceksiniz eğer kazanırsam Salı gününden itibaren bütün gücümle bu tüzük kurultayının seçimden önce olması için çalışacağım” dedi.

SİYASİ GELENEKTEN GELEN BİRİ BÖYLE KONUŞMAZ

İYİ Parti ile seçim sürecinde birlikte çalıştıklarını belirten Yalaz, “Herkes elinden geleni yapmıştır. Orada bir ortaklık söz konusuydu. Nebi Bey’in ifadelerine gelince… İYİ Parti’deki temayül yoklamasının da irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok ciddi istifalar oldu. Bir şekilde milletvekili adayı oldu kendisini tebrik ederiz. Siyasi birikimi olmayınca, siyasi ahlakla uyuşmayan gerçek olmayan haksız ithamlar yapılabiliyor. Siyasi bir gelenekten gelen birisi olsa böyle açıklamalar yapmaz. Yılmaz Hoca dünyada bir markadır. Ona bu şekilde bir yaklaşım içinde bulunması bence İYİ Partililer nezdinde de makul değildir. Ben Yılmaz Hoca ile ilgili ithamlarını yanlış, haksız buluyorum. Toplumda ittifak durumu devam ediyor. İYİ Parti MHP’den bölünmüş bir partidir. Nedeni de AKP’ye olan yakınlaşmalarıdır. Bu ittifak emin olun tabanda devam ediyor” ifadelerini kullandı.

CHP YETERLİ REFLEKSİ VERMİYOR

Kazanması durumunda kırsala büyük önem vereceklerini kaydeden Yalaz, “Partinin fabrika ayarlarına dönmesi lazım. CHP toplumun içinde olmalıdır. Bugün için çok ciddi sıkıntılardan geçiyor ülkemiz. Partimiz yeterli refleksi veremiyor. Çok üzülüyorum. Biz bu ülkenin mihenk taşıyız. Bizim Tepebaşı bölgesinde mahalle meclislerimiz vardır. Örgütün dinamizmi için çok önemlidir. İl başkanı olursam bunu tüm Eskişehir’de kırsal ilçeler dahil teklif edeceğim. Örgütün dinamizm içinde olması lazım değişim gereklidir. Değişim olmazsa parti gelişemez. Kadrolar değişmelidir. Buradaki değişimi istemeyip yukarıda bir değişim istemek samimi değildir. Delegelerimizin bu konuda dikkatli olmasını rica ediyorum. Değişimin kendisi olduğumu düşünüyorum. Bunu şimdi yapmazsak bir daha yapamayabiliriz. Bu Eskişehir için bir fırsattır. İnşallah örgütümüz gerçek değişime, gençleşmeye ve ilkesel ve vizyoner değişime gerekli oyu verecektir. Başkan olursam da bu iradelerine yönelik hareket edeceğimi taahhüt ediyorum” şeklinde konuştu.