Eskişehir'de yetiştiriliyor, yıllık tam 148 bin adet... Eskişehir'de yetiştiriliyor, yıllık tam 148 bin adet...

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Eskişehir TOKİ mağdurlarını “mide bulandırmak” ve “numara yapmakla” suçlamasına yaptığı yazılı basın açıklamasıyla sert tepki gösterdi. 


SEÇİMİ KAYBEDECEKLERİNİ ANLAYINCA ŞİMDİ DE TOKİ MAĞDURLARINA EL ATTILAR
AKP adayının aynı zamanda diğer iki AKP’li milletvekili gibi şehrin bir milletvekili olduğunu ifade eden Süllü, “AKP’li belediye başkan adayı aynı zamanda şehrin milletvekili değil mi? Madem milletvekili zaten doğal sorumluluğunda olan konuyla ilgili bugüne kadar neden somut bir adım atmamış? Şehirde TOKİ mağduru olduğu gerçeğini seçimler gelince ve seçimi de kaybedeceklerini anlayınca mı akıllarına geliyor? Belediye başkanı adayı olmadan da TOKİ mağdurlarının hakkını savunamaz mıydı? Bizler, aylardır seslerini duyurmaya çalışan TOKİ mağdurlarının yanında ve sesleri olduğumuz gibi, bundan sonra da hakları verilene kadar mücadelelerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.     


Başka şehirlerde montaj ve kumpaslarla seçim kazanmaya çalışan iktidar partisi temsilcilerinin Eskişehir’e geldiklerinde gerçek olmayan söylemler, vaatler, tehditler ve hakaretlerle seçim kazanmaya çalıştığına şahit olduklarını söyleyen Jale Nur Süllü, “Bakan Özhaseki, TOKİ mağdurlarını şehir şehir seçim gezisi yaparken gündemine almak zorunda kalmak yerine sorumluluğunun gereği olarak Bakanlık işini yapsın. Eskişehirli hemşerilerimiz, sorunların çözümünde kime güveneceklerini bilir ve gereken cevabı sandıkta verir” dedi.


ÇAKIRÖZER’DEN DE TEPKİ GELDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hakkını arayan TOKİ mağdurlarını ‘seçim öncesinde mide bulandırmak için ortalığı biraz da toz dumana karıştırmak için yaptıkları bir numara olduğunu çok iyi görüyoruz’ sözleriyle suçlayan Bakan Özhaseki’ye “Oturduğunuz o koltuklar vatandaşa hakaret makamı değil. Sorunların çözüm makamı” dedi. 

“SUÇLU ARAYAN AYNAYA BAKSIN!”
Çakırözer, Bakan Özhaseki’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ni provokasyon yapmakla suçlayan açıklamalarına da tepki gösterdi. 2019 yılında TOKİ’den hak sahibi olan Eskişehirlilere verilen sözleri hatırlatan Çakırözer, “TOKİ’den hak sahibi olan vatandaşlarımıza 5 yıl önce verilen sözler belli. Eskişehir’de emeklilerimizin, dar gelirli hemşehrilerimizin, şehit ailelerimiz ile gazilerimizin, engellilerimizin öncelikli olduğu gruplar  yüzde 0.49 sabit faizle, 240 ay vade, yüzde 1 KDV ile TOKİ’den ev sahibi olacaktı. Şimdi sabit faiz kaldırılmış, 180 ay vade, yüzde 10 KDV dayatması yapılıyor! Hemşehrilerimiz kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyor. Bunun mücadelesini veriyor. Eskişehirlilere söz verip, tutmayan biz değiliz! Sayın Bakan eğer bir sorumlu, suçlu arıyorsa önce aynaya bakacak!” dedi.

Muhabir: HÜSAMETTİN POLAT