Afyonkarahisar’da dün gerçekleştirilen seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal, cumhuriyet tarihi boyunca kentin seçilen ilk kadın belediye başkanı oldu.

Yurt genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da dün mahalli idari seçimleri gerçekleştirildi. Seçimler sonrası CHP’nin adayı Burcu Köksal resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık yüzde 51 oy alarak belediye başkanı seçildi. CHP aynı zamanda çok partili döneme geçildikten sonrada kentte Köksal ile birlikte ilk defa belediye başkanlığı kazandı. Öte yandan, Köksal’ın önümüzdeki günlerde mazbatasını alarak göreve başlaması bekleniyor.
 

Afyonkarahisar’da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı Afyonkarahisar’da trafik kazası: 1 ölü, 2 yaralı

BURCU KÖKSAL KİMDİR?

urcu Köksal, 1980 yılında Afyonkarahisar'da doğmuş bir Türk siyasetçi ve hukukçu. İlk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar'da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra avukatlık mesleğine başlamış ve Afyonkarahisar Barosu'na kaydını yaparak meslek hayatına devam etmiştir.

Siyasi kariyerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) çatısı altında adım atmış ve 25., 26. ve 27. dönemlerde Afyonkarahisar milletvekili olarak seçilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı'nda Katip Üyelik görevinde bulunmuş ve çeşitli komisyonlarda önemli görevler üstlenmiştir. Ayrıca, CHP'nin Grup Başkanvekilliği görevini yürütmüş ve siyasi kariyerinde önemli bir konuma ulaşmıştır.

Profesyonel hayatının yanı sıra kişisel hayatında da başarılar elde etmiş olan Köksal, evli ve bir çocuk annesidir. Afyonkarahisar Belediye Başkan adaylığı seçim çalışmaları sırasında yaptığı DEM çıkışıyla da dikkat çekmiştir.

Kaynak: iha