Eskişehir'de bulunan Çardak Hamam’ı şifalı su bakımından ülkemizde nadir bulunan şifa kaynağıdır. 1175 yılında Umur Bey tarafından yaptırılan Çardak Hamamı’nın sıcaklığı 35⁰C olup suyun debisi 45 l/sn dir. Kaplıcanın suyu bikarbonatlı, kalsiyumlu, sodyumlu, bromürlü ve radyoaktif birleşime sahiptir. Ayrıca suyunda kükürt mevcuttur. Mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına, romatizma hastalıklarına, eklem kireçlenmeleri, sinir-kas yorgunluklarına, dolaşım sistemi ve özellikle cilt hastalıklarına şifa olduğu ispatlanmıştır.

Screenshot 15-4

​Çardak Hamamı Termal Tesisleri yıllardır belediye tarafından kısıtlı imkânlarla işletilmeye çalışılmış ve istenilen düzeyde başarı sağlanamamıştır. Şifa kaynağı olan bu su gece gündüz boşa akarak heba olmaktadır. Bu nedenle bir an evvel yap-işlet modeli ile özel sektöre devredilmedir. Bu şekilde modern tesislerin kurulması sağlanarak yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarının yapılması ile termal turizme kazandırılmalıdır.

​850 yıllık tarihi dokusu ile gelecekte termal turizmin gözdesi olmaya aday olan Çardak Hamamı Termal Tesisleri, turizme kazandırıldığı takdirde ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Ticari hayat hareketlenecek ve yeni iş istihdamı sağlanmış olacaktır.

​Sağlık turizminin en önemli kaynağı termal bölgelerdir. Termal turizmi yatırımları genellikle yurtiçi ve yurtdışı şifa arayan ve bu uğurda masraftan kaçınmayanlara hizmet verdiği için ilçemize kattığı değer yüksek olacaktır.

İnönü Belediyesi çamaşırhaneleri yeniliyor! İnönü Belediyesi çamaşırhaneleri yeniliyor!

Screenshot 13-4

​Şifa kaynağı yüksek bu suyun heba olmaması ve bu tarihi yapının kaderine terk edilmemesi için yetkili mercilerin bir an evvel harekete geçmesi ve Çardak Hamamı’nın termal turizme kazandırılması gerekmektedir.

Kaynak: Bülten