Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 101'inci yıldönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi tarafından tören düzenlendi. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayarak  Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla devam etti. Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Taşar, günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"ESKİŞEHİR HALKI MİLLİ MÜCADELEYE TAM DESTEK VERMİŞTİR"
2 Eylül tarihinin anlam ve öneminden söz eden Taşar, "Eskişehir sahip olduğu stratejik konum ve demiryollarının kavşak noktasında olması gibi sebeplerle Anadolu’nun önemli merkezlerinden biridir. Daha 22 Ocak 1919’da bunun önemini kavrayan İngiltere 200 kişilik birliğiyle Eskişehir İstasyonu’nu işgal etmiştir. Zamanla İngiliz işgal kuvvetlerinin sayısı artmış ve Mart 1920’de 2000’e ulaşmıştır.
  22 Ocak 1919 İngiliz işgalinden başlayıp 2 Eylül 1922’de kurtuluşla sonuçlanan süreç boyunca Eskişehir halkı pek çok tehlike atlatmıştır. Ama hiçbir zaman yılgınlığa ve ümitsizliğe düşmemiş, Mustafa Kemal Paşa’nın öncülüğünde verilen Milli Mücadele’ye maddi – manevi tam destek vermiştir" diyerek açıklamada bulundu.

"ESKİŞEHİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101'İNCİ YILINI KUTLUYORUZ"
Taşar basın açıklamasına şu sözlerle devam etti: "Bu duygularla düşman işgali altında kadını erkeği, yaşlısı ve genciyle çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık destanı yazarak kutsal vatan topraklarımızın bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutlar. Cumhuriyet kenti, Eskişehir’in Çağdaş, Yurtsever halkına saygılarımızı sunarız."

Patlamada kullanılan araç Kayseri'de gasbedilmiş Patlamada kullanılan araç Kayseri'de gasbedilmiş

SÜMEYRA BALCI