Odunpazarı Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantıları 17’nci Birleşim 1’inci oturumu Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi. 7 gündem maddesinin bulunduğu toplantı 17.02’de başladı. Yoklamanın alınmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantıya CHP meclis üyeliğinden ayrılan Figen Kahya’nın yerine kalan görev süresini tamamlaması için Sebahattin Tetik katıldı.  İlk gündem maddesi gereğince Meclis 1’inci Başkan Vekilliği görevini de yürüten Kahya’nın yerine yeni vekil seçildi. Oylama sonucunda CHP grubundan Ömer Faruk İnan 22 oy alarak göreve seçildi. AK Parti grubundan Büşra Yeşim Aslantaş ise 10 oy aldı

Gündemin 2’nci maddesi gereğince yapılan oylama sonucunda İç Anadolu Belediyeler Birliği’ne CHP grubundan Serdar Aksoy yedek üye olarak seçildi.

Gündemin 3’üncü maddesi gereğince yapılan oylama sonucunda Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği’ne CHP gurubundan Bayram Yumrukaya yedek üye olarak seçildi. Gündemin 4,5,6 ve 7’nci maddelerinde yer alan başkanlık yazıları oybirliğiyle ilgili komisyonlara havale edildi. Birleşimin ikinci oturumunun 5 Ekim perşembe günü saat 17.00’de gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Gündem dışı konuşmalara geçildi.

“ESKİŞEHİR CEZALANDIRILIYOR”

Gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik, AK Parti grubuna, daha önce sorduğu sorulara yönelik çözüm adımları atılmadığını belirterek, “Eskişehir halkı AK Parti tarafından cezalandırılmaya devam ediyor. Ankara-Eskişehir hızlı tren biletleri 136 liradan 225 liraya yükseltildi. Diğer şehirlerle mukayese ettiğimizde Ankara-Yozgat 130 liradan 173 liraya, Ankara-Konya 146 liradan 200 liraya yükseltilirken, Ankara-Eskişehir hattı tam bir cezalandırmadır. Şehri Derya Parkı’nın daha önce temizliği, organizasyonu belediyeler tarafından yapılıyordu. Siz bunu belediyenin elinden alıp DSİ’ye verdiniz. Parkın hali şu anda mezbelelik, perişanlıki pislik. Yurttaşlarımız piknik yapmak için elinde süpürge kürekle parkı temizlemeye çalışıyor. Parkın temizlik işlemleri öncesinde belediye tarafından takdir görecek şekilde yapılıyordu. Oraya piknik yapmaya giden halkı cezalandırıyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi’nin arkasında vergi daireleri vardı. Ben gidip görünce içim acıdı. Telle çevirmişsiniz orayı, içeride otlar ağaç gibi olmuş. Pislik paçadan akıyor. İnsanlar orasının belediyeye ait olduğunu düşünüyor. İmarla ilgili konuşuyorsunuz, Kocakır Süper Kent projesini uyguladınız da birisi sizi vaz mı geçirdi? Regülatörden başlayıp 71 Evler’de biten, belediyenin önünden geçen bir deremiz var. Siz bu dereyi 5 senedir temizleyemiyor, bakımını yapmıyorsunuz. Sonra da ‘biz hizmet belediyeceliği getireceğiz’ diyorsunuz. Önce bunları yapın” diye konuştu.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Gürcan’dan öğretmenler günü ziyareti AK Parti Eskişehir Milletvekili Gürcan’dan öğretmenler günü ziyareti

“ESKİŞEHİRSPOR ADINA KİMSE İHALEYE KATILMADI”

Ömer Faruk İnan ise gündem dışı konuşmasında Eskişehirspor hakkındaki sosyal medya paylaşımlarına değinerek, “Odunpazarı bölgemizde bulunan bir petrol istasyonunun Eskişehirspor’un elinden alındığına dair sosyal medyada paylaşımlar görüyoruz. Bunun doğru olmadığı hem burada hem kamuoyunda açıklandı ve tartışıldı. Anlaşma süresi dolduğu için ihale yapıldı. Biri Eskişehirli tanınmış bir firma, diğeri başka ilden 2 firma katıldı. Eskişehirli firma ihaleyi aldı. Eskişehirspor adına kimse katılmadı” ifadelerini kullandı.

Söz alan AK Partili bir meclis üyesi Çelik’in hızlı tren ücretlerine gelen zamla ilgili ifadelerine karşı, “Hızlı trenle ilgili olarak Eskişehir’in cezalandırıldığı doğru değildir. Türkiye’de yapılan biletlerin zamları Eskişehir’e özel uygulanmıyor. Genel bir zamdır. Dünyada pandemiyle beraber gelen krizlerin ardı arkası kesilmiyor. Krizlerin Türkiye’ye yansımalarıyla uğraştık. Ekonomik kriz, ham madde krizi ve Türkiye’nin etrafında başta Ukrayna-Rusya olmak üzere gelişen savaşlar etkili. Buna rağmen, Türkiye bunlardan etkilenmiş olmasına rağmen vatandaşlarına bu etkiyi en az yansıtan hükümettir” dedi.

AK Partili meclis üyesi, Geçici Hayvan Bakımevi’nin tahliyesine değinerek konuşmasına şöyle devam etti: “Hayvan barınağıyla ilgili ulusal televizyonlara da çıkarak mağduriyetinizi dile getirdiğiniz bir olayda aslında kurumların sorunun çözümü noktasında çok iyi bir gayret göstermiş olduğu bir ortamda yapılan uygulamaya ilişkin yardımcı olmak isteyen bürokratlarımızı bütün Türkiye’ye itibarsızlaştırma politikası güttünüz sayın başkan. Mağduru oynadınız. Bu itibarsızlaştırma hareketiniz yakışmadı. Ruhsatsız şekilde büyüttüğünüz alanla ilgili şikayet üzerine bir işlem yapılmak istenmiş. Bunda da size yardımcı olmak istemişler.” 

“BÜTÇEMİZİN BÜYÜK BÖLÜMÜ TEMİZLİĞE GİDİYOR”

Şehri Derya mesire alanı ve kanalların temizlik faaliyetlerinin DSİ tarafından yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Kazım Kurt, “Bazı arkadaşlarımızın Şehri Derya ile ilgili yaptıkları değerlendirmelerin eskidiğini düşünüyorum. Şehri Derya, Odunpazarı Belediyesi’nin elinden alınmış, kaderine terk edilmiş bir yerdir. Orada piknik yapılması istenmediği için gerçekleştirilmiş idari işlemdir. Davamızı açtık. Hukuk bizi haksız buldu. ‘Ücretsiz hizmet yapamazsınız’ dedi. Biz de çekildik. Bundan sonra bizi hiç ilgilendirmiyor. Belediye ve çevre kanunu konuyu açık şekilde yazmıştır, ‘kirleten öder.’ DSİ kirletiyorsa kendi bölgesini temizlemek zorundadır. Belediyenin siz durun biz burayı temizleyelim deme gibi bir durumu olamaz. Buna da kimse belediyeyi zorlayamaz. Şu anda odunpazarı belediyesinin temizlik işleriyle ilgili yaptığı çalışmalarda herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerinin bütçelerinin büyük bir bölümü temizlik işlerine harcanmaktadır. Kanun, kirleten vatandaşlardan almayı emreder fakat biz vatandaştan alamadığımız için bütçemizin büyük bölümü buraya gidiyor. Türkiye’nin büyük bir bölümünde belediyeler bedelini alıyor fakat biz alamıyoruz. DSİ kanallarını defalarca istedik. Bize yetkiyi verin ve biz her türlü bakımlarını üstlenelim. Hem kirli görüntüyü ortadan kaldıralım hem de sağlıklı işler yapmak suretiyle kanalları yararlı hale getirebiliriz. Bunu dememize rağmen bu konuda da sıcak yaklaşım görmedik” diye konuştu.

“İNŞALLAH ESKİŞEHİRSPOR BAŞARILI OLUR”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt Eskişehirsporla ilgili, “Eskişehirspor ile ilgili artık durumun abartılmasına gerek yok. Biz doğruları yapıyor, söylüyoruz. Eskişehirspor’dan siyaseten nemalanmak isteyen arkadaşlarımız 1 sene sonra uyanarak bazı şeyleri gündem yapıyorlar. O iş bitti. Eskişehirspor’u el birliğiyle amatör kümeye kadar düşürdünüz. Bir arkadaşımız Süper Amatör Lig olduğunu söyledi. İnşallah oraya düşmeyiz, Eskişehirspor başarılı olur” şeklinde konuştu. 

“ZAMLARI TARTIŞMA ŞANSIMIZ YOK”

Kurt, “Hızlı tren zamları ve diğer zamları tartışma şansımız yoktur. Ok yaydan çıkmış, vatandaş bitmiştir. Dünyadaki savaşlar, pandemi nereden bahsederseniz edin. Bunlar kılıftır. Avrupa’da en yüksek enflasyon yüzde 10’larda, Türkiye’de yüzde 130’lardadır. Kendimizi kandırmayalım. Kötü, yanlış yönetiliyoruz. Bunun sonucunda her gün maaşımız eriyor. Seçim döneminde yapılan iyileştirme hamleleri şu anda sona ermiştir” ifadelerini kullandı.

“BARINAKLA İLGİLİ MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Odunpazarı Geçici Hayvan Bakımevi hakkında tahliye kararı ve AK Partili meclis üyesinin eleştirisine yanıt veren Kurt, “Barınakla ilgili tartışma komedidir. 2005 yılında bakanlık onayıyla ruhsata bağlanan bir yerin 2023 yılında ‘pardon yanlışlıkla ruhsat vermişiz’ denmesi kadar komik bir şey yoktur. 2005 yılında verilen bu yer 2023 yılında yan taraftaki genişletme faaliyetlerimizin engellenmesi amacıyla başlayan soruşturmada hızını alamayıp derine gitmiş ve eski barınak alanının da kanun dışı olduğuna karar vermek suretiyle bize boşaltmak için 3 ay süre verilmiştir. Biz bunu ciddiye aldık. Ciddiye aldığımız için de gerekli başvurularımızı yaptık. Bunun üzerine bize verilen cevaplarda ‘bu yasal olarak sizin görevinizdir, arsayı bulmak da sizin işinizdir, kendiniz bulamıyorsanız Büyükşehir’den isteyin, vermiyorsa bakanlık ya da hazineden istersiniz.’ Bu prosedür en az 6 aylık bir süre. Süre sonunda da ‘kusura bakmayın, arsamız yok’ deneceği için boşa geçmiş bir süre. Bize barınağı kapatmak ve hayvanları nakletmek için verilen süre ise 3 ay. Süre sonunda kapatmama gibi durum yok. Kaymakamlığın da men kararı var. Biz idare mahkemesine davamızı açtık. Bu konuda mücadelemizi devam ettiriyoruz. Sokak hayvanlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hayvanlarımızı kimse alıp sahip çıkmadığına göre sokakta bırakacak halimiz yok. Biz hiçbir bürokratı insanların önüne atmıyoruz. Kurumların sorumluluklarını söylemeye çalışıyoruz. Burada doğru ve şeffaf bir yönetim anlayışının sergilenmesi var. Biz duyurmaya çalıştık. Elimizdeki hayvanları bir yere koymamız gerekir. 200’e yakın köpek, 100 civarında kedi ve 70 civarında da yasaklı ırk hayvan var. Bunlar için ilana çıktık, gönüllü kamu kurumu ve sahiplenecek insanlar arıyoruz. Çıkarıp sokağa mı atsaydık? Elbette atamayız. Buradan siyasi polemik içine girilmez, girmedik de. Kaldı ki sizin belediyelerinizin yapmadığı işi biz üstlendik. Sivrihisar, Sarıcakaya, Mihalgazi, Çifteler’in sokak hayvanlarıyla ilgili sorunlarına çare üretmeye çalıştık. Şimdi bizi farklı siyaset yapmakla suçluyorsunuz. Teşekkür yerine böyle bir tabloyla karşılaştık. Şikayet etmek, anlatmak benim görevim. Odunpazarı Belediye Başkanı olarak 3 ay içinde bir barınak yapma şansına sahip değilim. Yasal olarak ihalesiz iş yapamam. Biz bu sokak hayvanlarına sahip çıkmaya devam ederiz, edeceğiz. En iyi hizmeti yapmaya devam edeceğiz. Sokakta bırakacak halimiz yoktur” dedi.

Abdullah Güçlü