Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, hepatit virüsleri hakkında bilgiler verdi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, hepatit virüsleri hakkında bilgiler verdi

Eskişehir Tepebaşı İlçe Başkanlığı’nın yaklaşık 2 aydır boş olması konusunda konuşan İl Başkanı Serdar Ulucan, “Bülent Kocabaş rahatsızlığı sebebiyle görevinden affını istemişti. Fakat ilçe yönetimi görevine devam ediyor. Şu an Başkan Vekilimiz Barış Erdem ilçe başkan vekili olarak görevine devam ediyor. Siyasetinde zaten durağanlaştığı bir döneme girdiğimiz için, bir de ben kuruluşumuzdan bu yana Eskişehir’de altıncı il başkanıyım. Tepebaşı’nda ve Odunpazarı’nda birçok ilçe başkanı değişti. Sütten çok ağzımız yandı bizim. Ben de il başkanı olarak, Barış başkanımız ilçe başkan vekili olarak ve yönetim kurulu yine devam ediyor. Genel merkezimiz de dış ilçelerimiz ile ilgili de eksiklerimizi gidermek, ilçe başkanlarını değiştirmekten ziyade ilçelerde meclis üyesi adayı olup da işte mevcut yönetimlerdeki boşlukları tamamlamak adına genel merkezimizdeki teşkilatlardan sorumlu başkanımızla koordinelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde toplu bir şekilde atamalarımızı gerçekleştirip, mazbata törenlerimizi düzenledikten sonra Eylül ayına doğru daha sıkı bir şekilde birbirine bağlanmış teşkilat yapımızla saha da olacağız” dedi.

İyi Parti için sancılı bir dönem olarak değerlendirilebilecek yerel seçim döneminde partiden gelen istifalar hakkında ve bazı üyelerin ayrılarak farklı partilere geçtiği dönemi değerlendiren Ulucan, “Biz onu sancılı bir süreç olarak görmedik ama hani hastalığın zaten sürecini biliyorduk. 6 yıllık bir partiyiz ve 6 senede altıncı il başkanıyım. Bu sancılı süreçten ziyade biz bunun durumunu görüyorduk ve bir siyasi partinin var olabilmesi için seçimlere hür ve müstakil gitmesi gerekiyor. Parti kurmaylarımız ve genel başkanımız öncülüğünde böyle bir karar alındı. Bu karar alındıktan sonra bazı arkadaşlarımızın beklenti ve duyumları karşılanmayacağı için görevlerinden ayrıldılar. Bunları da hoş görüyoruz. Sonuçta insanoğlu et ve kemikle birlikte nefisten yaratılmış bir varlıktır. Bu arkadaşlarımız da bu şekilde bir tercihte bulundular. Fakat biz partimizin kuruluş ilkelerini, ne şekilde, ne zorluklar ile kurulduğuna vakıf olduğumuz için biz çalışmalarımıza devam ettik. Bütün ilçelerimizde ve büyükşehir adayımızla birlikte kazanmak iradesiyle adaylarımızı çıkarttık ve çalışmalarımızı sürdürdük. Giden arkadaşlarımızda pişmanlık duydular mı ki bana bazı noktalarda keşke yapmasaydık pişmanlık duymasaydık diye geri dönüşler oluyor. Diğer partilerde de iç meselelerinde karışıklık var. Ben onlara çok girmek istemiyorum. Bizim partimizde aşırı demokrasinin getirmiş olduğu özgüvenle, sosyal medya da yazmalar, orada çizmeler, burada paylaşmalar ya da benim taşıdığım şerefli İyi Parti rozeti üstenden kendi şahsına reklam yapmaya çalışan birçok arkadaşımızı gördük. Fakat şöyle bir durum var. Ben onların içindeki vatan sevgisini, vatanperverliği hiçbir zaman sorgulamıyorum. Ancak siyasette farklı yapıdır. Siyasetin getirmiş olduğu farklı bir çizgi vardır, siyasette ebedi dostluk ve ebedi düşmanlık yoktur. Siyasetin ikinci ana kuralı da, sabır ve zamandır. Biz İyi Parti olarak bir aile olduğumuz zaman çocuklarımızla tartışırız, evimizi tartışırız. Direktif olarak ben olarak ben küstüm gidiyorum diyen insan zaten o aidiyet vakıfını almamıştır. Aidiyet vakıfını almamış insanla da bizim ol yürüme durumumuz yoktur. Allah selamet versin deyip, onun önüne bakması ve bizim yolumuza bakmamız daha elzemdir” dedi.

İL BAŞKANLARINA DAVET

Eskişehir’in kronikleşmiş sorunları ve bu sorunların siyasi partilerin il başkanlarının bir araya gelerek birlikte bir çalışma yapma durumu olabilme şansı hakkında konuşan Ulucan, "AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak samimi bir tablo sergiliyor. Yapmış olduğu girişimleri takip ediyoruz. Diğer tarafta CHP İl Başkanımıza baktığımız da o da samimi bir şekilde şehrimize pozitif şekilde gelebilecek, elindeki belediyeler ve mevcut imkan güçleriyle samimi bir şeyler yapma durumunda.  MHP İl Başkanı İsmail beyinde söylemleri Eskişehir de birlikten ve bütünlükten yana. Biz Eskişehir de bütün siyasi partilerin il başkanları olarak bir arada olmaktan mutluluk duyarız. Fakat mevcut hükümetin girişimleri noktasında ne kadar samimi olduklarını gözlemleyerek çözebiliriz. Gürhan beyin çeşitli girişimleri var ve yıllardır Eskişehir’in zaten Ankara’da bir lobisinin olmaması, burada belediyelerin muhalefette olmasından kaynaklı işte bir komşu illerimize Afyon ilinin gelişimi, Kütahya’nın hedef atlaması, baktığımızda havaalanına en çok ihtiyacı olan Eskişehir olmasına rağmen oraya bir zarar eden havaalanı kurulması, Eskişehir özelinde şehrimizin kadersizliği denebilir. Kadersiz derken de geçmiş dönemdeki yönetimlerde bulunan arkadaşlarımızın yapmış olduğu eksikliklerden kaynaklığıydı. İnşallah bu dönemde olmaz diyoruz. Biz parti olarak şehrimizin yararına olabilecek her tabloda pozitif noktamızı koyacağımızı beyan ederim” dedi. İl başkanlarının bir araya gelinebilmesi için herkesin tamam deniyor. Ancak il adımın kim tarafından atılması gerektiği hakkında konuşan Ulucan, “Eskişehir özelinde şehrimizin sorunlarını konuşmak için hepsini davet ederim elbette” dedi.

SIĞINMACI POLİTİKASINA KARŞI MİLLETİN VERECEĞİ NET CEVAP KALMAMIŞTIR

Sığınmacılar sorunu hakkında konuşan Serdar Ulucan, “Genel Başkanımız Musavat Dervişoğlu bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Altını çizerek bu konunun artık siyaset üstü bir meseledir. Artık gerçekten milletin bu sığınmacı politikası karşı verebileceği net bir cevap kalmamıştır dedi. Bugün de Ankara Milletvekilimiz Kürşad Zorlu meclise bir soru önergesi verdi. Bildiğiniz üzere 2011 veya 2012 yılında sığınmacı- geçici göçmen kapsamında yasada bir değişiklik yapıldı. Bu sığınmacıların, normal Avrupa ülkelerinde getirmiş olduğu yasanın içeriğine baktığımız zaman kabul görüldükleri ülkelerde en fazla konaklama süresi 1 yıldır. Bu 1 senenin devamı eden noktada da 6’şar ay süreyle en fazla 2 yıl tutulabilmektedir. Yani toplam çerçevede 3 yıl içerisinde göç gönderimi yapılmaktadır. İyi Parti olarak Milli Göç Doktrini yayınlayan tek siyasi partiyiz. Sığınmacılar artık misafirliği geçmiş durumdalar. Çünkü az önce de söylediğim gibi 1 yıl 6’şar ay arayla 3 yıl sonrasında bu misafirliği geçmiş oluyor. Bu tamamen Türk Milleti’ni kandırmaktan bir tık ileri gitmeyen, bunların artık biz burada misafir değiliz kalıcı noktadayız demesine sebep oluyor. Kayseri’de yaşanan olay hepimizin içini sızlattı. İnsanın dili, dini, ırkı ne olursa olsun orada yapılan bir çocuğa saygısızlıktır. Türk Siyasi Tarihi’nin yakın tarihine baktığımızda, bu ve bunun gibi olaylar üzerinden örneğin Gezi Parkı eylemlerinde milletimiz hükümetin vermiş olduğu burhan, bunalımda ve ekonomik sıkıntıdan tencere tavalarla sokakta normal bir eylem yaparken, hükümette kendisine her zaman kendisine pay ve PR çıkarttı. Bugünlerde yaşanan durumlarda ise İçişleri Bakanlığımız, kollu kuvvetlerimiz, devletin çeşitli kurumları ve gazi meclisimiz dahil bütün siyasi partilerle birlikte bu konuda acil tedbir önlemedi alması gerekiyor. Sığınmacıların net bir şekilde misafirlikleri sonlandırılarak gönderilmelidir. Artık Suriye nüfusundan fazla Türkiye’de Suriyeli sığınmacı yaşamaktadır” dedi.

Zafer Partisi’nin ve İYİ Parti’nin sığınmacılar konusundaki politikalarının özdeş bir biçimde gözükmesiyle birlikte gelecekte bir iş birliği olabilme şansı hakkında konuşan Ulucan, “Siyasi iş birlikler partileri yordu. Ama tabi siyasetin yarın ne getireceğini bilemeyiz. Zafer Partisi bizim İyi Parti’nin ilkeleri içerisine bağlı olarak parti içerisinden kopmuş insanların üzerinden kurulmuş bir partidir. Yarınların neler getireceğini bilemeyiz. Bunlar genel merkezimizin kurmayları tarafından yapılacak istişarelerdir. Benim görüşüm, yarınlarda milletimize müşterek noktada omuz omuza verebilmemiz gerektiği noktada olabilir diyorum” dedi.

 Gündem de olan erken seçim ihtimali ile ilgili öngörüleri hakkında Ulucan, “Bizim vatandaşımız seçimden çok sıkıldı. 2012 yılı itibariyle bir sürekli seçim-referandum atmosferi ekonomiye de ciddi zararlar verdi. 22 yıldır AK Parti’nin yapmış olduğu yanlış politikalar yüzünden en doğru çıkış yolunun seçim olduğu için milletimiz seçime doğru yöneliyor. Ben önümüzde 1 veya 1 buçuk yıllık süreçte seçim olacağını düşünmüyorum” dedi.

Muhabir: ANADOLU GAZETESİ MUHABİRİ- M.ANIL AKSOY