Eskişehir’in Gizli Cenneti Mamuca Göleti: Nerede, Nasıl Gidilir, Ne Yapılır?

Eskişehir, hem modern hem de doğal güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan bir şehir. Şehrin merkezindeki tarihi ve kültürel yerleri gezip, Porsuk Çayı’nda gondol turu yaptıktan sonra, doğanın kucağına atlamak isteyenler için harika bir seçenek var: Mamuca Göleti. Eskişehir’in gizli cenneti olarak adlandırılan Mamuca Göleti, şehre yakın olmasına rağmen pek bilinmeyen bir yer. Peki Mamuca Göleti nerede, nasıl gidilir ve ne yapılır? İşte Mamuca Göleti ile ilgili tüm merak ettikleriniz.

Mamuca Göleti Nerede?

Mamuca Göleti, Eskişehir’in merkezine yaklaşık 14 km uzaklıkta, Gülpınar (Mamuca) köyünün 1,5 km güneybatısında bulunuyor. Sarısu deresi üzerinde kurulan gölet, 2007 yılında Türkiye Durgun Su Kano Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış. Mamuca Göleti, Eskişehir’in en güzel doğal alanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Mamuca Göleti’ne Nasıl Gidilir?

Mamuca Göleti’ne gitmek için Eskişehir merkezden otobüs, dolmuş veya özel araçla ulaşmak mümkün. Dolmuşla gitmek isteyenler, Eskişehir Otogarı’ndan kalkan Gülpınar dolmuşlarına binebilirler. Dolmuşlar, Mamuca Göleti’nin girişine kadar götürüyor. Özel araçla gitmek isteyenler ise, Eskişehir-Ankara karayolunu takip ederek Gülpınar köyüne sapabilirler. Köyden sonra Mamuca Göleti tabelalarını takip ederek gölete ulaşabilirler.

Ünlüce'den Eskişehirli gençlere müjde! Ünlüce'den Eskişehirli gençlere müjde!

Mamuca Göleti’nde Ne Yapılır?

Mamuca Göleti, doğa severler için pek çok aktivite imkanı sunuyor. Mamuca Göleti’nde yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, fotoğraf çekmek, balık tutmak, piknik yapmak, kamp kurmak gibi pek çok şey yapabilirsiniz. Mamuca Göleti’nin etrafında pek çok farklı türde ağaç ve bitki türü görülebileceği gibi, gölün her saat farklı bir renge bürünmesi de buraya gelenleri mest eden bir diğer özellik. Mamuca Göleti’nde yüzmek ise yasak.

Mamuca Göleti, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Mamuca Piknik Alanı’na dahil. Piknik alanında masalar, çeşmeler, temiz tuvaletler, çocuk parkı gibi imkanlar bulunuyor. Mamuca Piknik Alanı’nda sadece mangal alanlarının bulunduğu masalarda mangal yapılabiliyor.

Mamuca Göleti, Eskişehir’in gizli cenneti olarak adlandırılan bir yer. Eskişehir’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken bir doğal güzellik. Mamuca Göleti, hem şehre yakın hem de şehirden uzak olmanın keyfini yaşatan bir yer. Mamuca Göleti, Eskişehir’in doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için harika bir seçenek.

Kaynak: HABER MERKEZİ