Eskişehir Octoberfest 14-15 Ekim tarihleri arasında, Botanik Park içerisinde düzenlenecekti. Ancak Eskişehir Valiliği'nin flaş kararı ile etkinlik yasaklandı.
Etkinlik organizatörü tarafından yapılan açıklamada "İlimizde yapmayı planladığımız Octoberfest Eskişehir etkinleğimiz işleyiş ve organizasyonun yasal zeminlere oturmaması sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir" denilirken, bilet alanların ücret iadelerinin yapılacağı da vurgulandı.

ESKİŞEHİR VALİLİĞİ'NDEN YASAK AÇIKLAMASI

ASGARİ ÜCRET 50 BİN TL OLMALI! ASGARİ ÜCRET 50 BİN TL OLMALI!

Eskişehir Valiliği tarafından yapılan duyuruda da, Eskişehir'deki huzur ortamınının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla festivalin yasaklandığı belirtildi.
Eskişehir Valiliği'nin yasak kararında şu ifadeler kullanıldı: "Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla;
5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz Odunpazarı ilçesi Orhangazi Mahallesi sınırlarında yer alan Botanik Park içerisindeki işletmede 14 -15 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacağı öğrenilen festival (işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla) Eskişehir Valiliğinin 11.10.2023 tarih ve 317 sayılı kararı ile  14.10.2023 tarihi saat: 00.01 ile 15.10.2023 tarihi saat: 24.00’a kadar (2) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.
"