Eskişehir'de Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri olan davulcular, bu sene de sahur vakitlerinde mahalleleri dolaşarak vatandaşları uyandırıyor. Davul sesleri, kentin sokaklarında yankılanırken, bu kadim gelenek nesilden nesile aktarılıyor. Küçük yaşlarda davul çalmaya başlayan iki kuzen davulculuğa nasıl başladıklarını anlattı. 

"DAVUL ÇALMAK BİZE DE NASİPMİŞ"

Bursa'da define faciası: 3 kişinin cansız bedeni bulundu! Bursa'da define faciası: 3 kişinin cansız bedeni bulundu!

10 yaşında başladığı davulculuk geleneğini 10 senedir sürdüren 20 yaşındaki Turgut Bayloz, gündüzleri kuaförlük yaparken geceleri davul çalarak hem sevap kazanıyor hem de insanları sahur için uyandırıyor. Bayloz, "Yaşlılarımızı, gençlerimizi ve orta yaşlı olanları bizim çaldığımız davul sesiyle sahura kaldırıyoruz. Bahşiş işi de var bunun ama ekseri yani geceleri sevdiğimiz için bir de müzik yani genden geliyor. Davul çalmak bize de nasipmiş" dedi.

DEDENİN MİRASI

20 yaşında olan Seyit Bayloz ise 12 yaşındayken bahşiş toplamakla başladığı davulculuk geleneğini dedesinden ve babasından öğrendiğini belirterek, "Babadan dededen kalma işte onun devamında biz de nesilden nesile aktarmaya çalışıyoruz. Bakalım Allah bize ömür verirse bizim de çocuklarımız, torunlarımız ramazanda davul çalarak vatandaşı kaldırmaya çalışsın" dedi. 

Muhabir: Emrah KÖSE