Eskişehirspor önümüzdeki hafta harekete geçiyor Eskişehirspor önümüzdeki hafta harekete geçiyor

Havaların ısınmasıyla birlikte değişen iklim şartları, araçların uzun ömürlü olması bakımından araç bakımını gerekli kılıyor. Eskişehir Küçük Sanayi Sitesi'nde hizmet veren oto bakım ustası Harun Çukur, araç kullanıcılarına önemli uyarılarda bulunarak, özellikle yola çıkmadan önce araçların muhakkak bakımlarının yapılması gerektiğini ifade etti.
 

Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşlar, tatil bölgelerine yola çıkmaya başladı. Yolculuklarını özel araçlarıyla yapmayı tercih eden vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar, olası bir kaza veya araç ile yolda kalma durumlarının önüne geçmek için araçların yağ, su, balata, lastikler ve klimasının kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Araç bakım masrafından kaçılmaması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, "Bedelini canınızla ödemeyin" dedi.

"YOLDA KALMAYIN, BAKIMLARINIZI YAPTIRIN"
Yola çıkmadan önce araçlarda kontrol edilmesi gereken hususları dile getiren oto bakım ustası Harun Çukur, "Bu arabaların da bir bakıma ihtiyacı var. Bizim nasıl suya ihtiyacımız varsa, yolda kalmamanız adına araçların da bakıma ihtiyacı var. Yola çıkmadan önce araçların muhakkak yağ ve suyu kontrol edilmeli. Olası bir yağ kaçağı, hem araca zarar verecek hem de yolculuğunuzu kötü etkileyecektir. Periyodik bakımlar mutlaka yapılmalı, lastikler ve balatalara mutlaka bakılmalı. Motora zarar vermemesi açısından 'V' kayış ve triger kayış mutlaka bir uzman elinden geçmeli. Klimanın da mutlaka kontrol edilerek polen filtresi ve gazına bakılmalı. Eğer klimadan koku geliyorsa bu noktada da iç temizlik yapılması gerekir" diye konuştu.

"MASRAFTAN KAÇMAYIN, CANINIZLA ÖDEMEYİN"
Araç kontrollerinin yola çıkmadan 1 hafta öncesinde yapılması gerektiğini belirten Çukur, vatandaşın masraftan kaçmaması gerektiğiyle ilgili de tavsiyelerde bulundu. Çukur, "Vatandaşlar genelde araç bakımına yola çıkmadan bir gün önce geliyor. Bu durum hem olası bir arızayı tamir ederken bizleri zor duruma düşürüyor hem de biz aracın önceden bakımının yapılıp şehir içinde kontrol turu atılması taraftarıyız. Ödenecek ücret değişim yapılması gerekip gerekmediği gibi durumlarda değişiklik gösteriyor ama vatandaşlarımız en fazla 6 bin lira ödeyerek güvenle yolculuk yapabilirler. Ancak bazı vatandaşlarımız ücret ödememek için kontrole gelmiyorlar, bu da çok yanlış. Olası bir arızada bedelini canınızla ödememek için mutlaka araç kontrollerini yaptırın" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ