Spinal Müsküler Atrofi (SMA), omurilikteki sinir hücrelerini etkileyerek hücrelerin kaybına yol açan, vücuttaki kaslarda giderek artan bir güçsüzlüğe yol açan, genetik, ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalık zekâ ve zihin gelişimine zarar vermemektedir. Toplumda ortalama her 50 kişiden birinin SMA taşıyıcısı olduğunu biliniyor. Eskişehirlilerin, yardım kampanyası devam eden tek SMA hastası bebeği Zeynep Birgül'ün, Bugüne dek oldukça yavaş ilerlemiş olan kampanyasına destek olmak üzere, Eskişehirli İş Kadınları ve Toprak Bebek Gönüllüleri, yeniden bir araya geldi. Eskişehir'de Zeynep'le ilgili farkındalığı arttırarak yardım kampanyasını hızlandırmak amacıyla Batıkent Özbesin Mutfak’ta bir kahvaltı programı organize edildi. Program’da konuşan ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Korkmaz “Buraya uzun bir süre önce kampanyası başlamış Zeynep bebeğimizin sesi olmak için toplandık. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağız. 100. Yılımızda, daha önce 2 kez SMA kampanyasını bitirmeyi başarmış bir şehir olarak Zeynep bebeğimize Cumhuriyet hediyesi vermek istiyoruz. Tüm canlıların en temel hakkı olan yaşam hakkını bu küçücük evladımıza vererek, hem onu hem de ailesini mutlu edelim” dedi.

Zeynep Bebek yararına bir açık arttırmanın da yer aldığı etkinliğe, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Korkmaz, Eskişehirli İş Kadınları, Toprak Bebek Gönüllüleri ve çok sayıda yardımsever katıldı.

“BAŞARACAĞIMIZA YÜREKTEN İNANIYORUM”

Zeynep'e can olalım, kan olalım ve Zeynep'i bu tedaviye ulaştıralım diyen CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü , “Kadınlarım, Bugün burada toplanma nedenimiz evet sevgili Zeynep'e can suyu olabilmek. Gerçekten aslında diyorsunuz ki değil mi? Keşke böyle kampanyalara hiç ihtiyaç olmasa ilaca rahatlıkla erişebilseler. İnanın bu konuda çok büyük mücadeleler veriliyor. Ama ne yazık ki ilacın hem Türkiye'de olmaması hem de çok pahalı bir tedavi olması bunu engelliyor ve aileler, çevreleri ve yardımseverler bu konuda çok büyük mücadele veriyorlar. Ben gerçekten üçüncü kez bu kampanya burada başlıyor. Evet, 3 kez daha önce başardık. Ben Zeynep'i Zeynep için de başaracağımıza yürekten inanıyorum. Her zaman yanınızdayım. Yine hep birlikte gelin Zeynep'e can olalım, kan olalım ve Zeynep'i bu tedaviye ulaştıralım” diye konuştu.

“ÖLÜME TERK ETMEYİN”

Zeynep bebek için Bütün vatandaşları duyarlı olmaya çağıran Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Öncelikle devlete bir çağrıda bulunmak istiyorum. SMA’lı çocukların sorununu çözün. Göz göre göre bu çocukları ölüme terk etmeyin. Devletin yapmadığı işi de bu vatandaşlarımız yapıyor. İnsanlar birini yaşatmak için olağanüstü gayret harcıyor. Devletin bunu göz göre göre çözmemesi utanç vericidir. Bütün vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum” mesajını verdi.

“CİHAZA BAĞLANMADAN BU İŞİ BİTİRMEK İSTİYORUZ”

Yeniden Refah Partisi'nin Eskişehir aday adayları belli oldu Yeniden Refah Partisi'nin Eskişehir aday adayları belli oldu

Zeynep bebeğe başlatılan kampanya sürecini ve bebeğin sağlık durumunu anlatan ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Korkmaz, “Kampanyamız şu an yüzde 7 aşamasında. Henüz önümüzde bayağı bir yol var. 2 milyon bir dolar gibi bir rakam toplanması gerekiyor. Kampanya başlayalı yaklaşık 8 ay oldu. Vali kampanyasının bitmese 4,5 ay gibi bir süre kaldı. Biz bu 4,5 ay gibi süre bitmeden bu kampanyayı bitirmek istiyoruz. Güzel bayanlar yüzde yediye tekabül eden durum, kur sürekli değiştiği için Ben TL bazında bir fiyat veremiyorum. Ama 2 milyon doların yüzde 7’si toplandı. Bebeğimizin sağlık durumu tabii 17 aylık bir çocuk olduğu için hastalığı gittikçe ilerliyor. Henüz trakeye açılmadı. Traköstamı yapılmadı. Yani bu boğazı delinerek yapılan işlem yapılmadı. Dolayısıyla solunum almak için bir cihaza bağlanmadı. Biz bu cihaza bağlanmadan bu süreci bitirmeye çalışıyoruz. Buraya uzun bir süre önce kampanyası başlamış Zeynep bebeğimizin sesi olmak için toplandık. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağız. 100. Yılımızda, daha önce 2 kez SMA kampanyasını bitirmeyi başarmış bir şehir olarak Zeynep bebeğimize Cumhuriyet hediyesi vermek istiyoruz. Tüm canlıların en temel hakkı olan yaşam hakkını bu küçücük evladımıza vererek, hem onu hem de ailesini mutlu edelim” dedi.

EMRAH KÖSE