Dereyalak mahallelisinin halı yıkama yerinde kapsamlı yenileme talepleri karşılık buldu Dereyalak mahallelisinin halı yıkama yerinde kapsamlı yenileme talepleri karşılık buldu

Eskişehir Ticaret Odası'nın Haziran ayı meclis toplantısında alınan kararla Eskişehir' de satılacak olan simit fiyatına zam yapıldı. Buna göre 100 gram simit, yüzde 33,3 oranında artışla 9 liradan 12 liraya yükseldi. Artan maliyetler ve hammadde fiyatlarında yükseliş nedeniyle bu zammın gerekli olduğunu belirten Eskişehir Ticaret Odası'nın yanı sıra vatandaş ise gelen zammın yüksek olduğunu dile getirerek, "Bir simidimiz vardı" dedi. İşte vatandaşın simit zammına tepkisi!

"NASIL YETİŞTİRECEĞİM?"
Mustafa Bayar: Eğer simit 12 lira olursa ekmek 20 liraya yükselir. Zaten kahvaltıda bir simidimiz var, o da pahalı olursa ne yapacağız? Evde 5 torunum var, kahvaltıya simit alayım desem nasıl yetiştireceğim? Bir simit 12 lira, en ucuz çay 7 lira. Nereye kadar böyle gidecek?

"YAVAN EKMEĞE TALİM OLACAĞIZ"
Muammer Elbir: Ne yapalım? Artık simitte yiyemeyeceğiz. Yavan ekmeğe talim olacağız. Çay bile içemiyorduk, artık simitte alamayacağız anlaşılan. Su ve ekmekle karnımızı doyuracağız.

"EMEKLİ ÖLSÜN MÜ?
Mustafa Yılmaz: Simide zam geldi ama emekli maaşına zam gelmedi. 10 bin lira maaş alıyoruz, 12 lira olan simidi nasıl alacak emekli? Simit de almayız artık sadece ekmek alırız. Emekli ölsün mü?

"ÇAYIN YANINA SİMİT ALAMADIM"
Metin Çelik: Çok pahalı olmuş. Eskişehir Ticaret Odası maliyetleri düşünüyor ama gerçekten karşılayacak fiyat bu mu? Hesaplasınlar. Hamamyolu'na çay içmeye oturdum, önceden yanında simit de alırdım şimdi alamadım.

"IRMAKTA BALIK KALMADI"
Veysi Veysi: Neyin fiyatını değiştirirlerse değiştirsinler artık ırmakta balık kalmadı. Mevzu simit değil, ne kadar oltan olsa da nehir boş. Üretim yok. Gıdadan başlayarak her şeye zam geldi, yaşamak sadece karın tokluğu oldu.

"İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIK"
Her şey pahalı, fırıncılara da hak veriyorum. Yağ pahalı, un pahalı, susam pahalı. Onlar da bir şekilde maliyetleri karşılamak zorundalar ama gelen zamlar sonucu çıkan fiyatlarda vatandaş için pahalı. Vatandaş da haklı. İşin içinden çıkamadık.

Muhabir: SAMET KILIÇ