Eskişehir'de araç sahibi olanlar bu uygulamayla 81 ildeki diğer sürücüler gibi sizi de ilgilendiriyor.  Hava kirliliğinin önüne geçmek için başlayan uygulamada egzoz muayenesi yaptırmayanlara 9 bin 943 TL para cezası alacak.

Hava kirliliğini azaltmak amacı ile hayata geçirilen uygulama Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) 81 ilde uygulanmaya başlandı. Tüm Türkiye’de zorunlu olarak başlatılan uygulama ile daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya haline getirmek amaçlanıyor. Egzoz muayenesini yaptırmayan sürücülere ise 9 bin 943 TL para cezası uygulanacak.

Eskişehir'de bıçaklar çekildi ortalık karıştı! Eskişehir'de bıçaklar çekildi ortalık karıştı!

YÜZDE 58,46 ZAMLANDI

2023 yılı için egzoz emisyon ölçümünü yaptırmamanın idari para cezası 6 bin 275 lira iken bu rakam yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak belirlenmesinin ardından 9 bin 943 TL oldu. Aynı aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda ise 19 bin 897 lira ceza ödeyecek. Egzoz Gazı Emisyon Yetki Belgesi bulunan ancak yetkilendirme sonrasında ilgili yönetmelikle düzenlenen şartları kaybettiği tespit edildiği halde ölçüme devam eden veya tekniğine ve belirlenen kurallara aykırı ölçümler yapanlara 39 bin 797 lira ceza uygulanacak.

Ayrıca yapılan düzenlemelerle öngörülen belge olmadan emisyon ölçümü yapanlar, belgelerde tahrifat yapanlar ve sahte belge düzenleyenlere 79 bin 611 lira cezalandırılacak.

Editör: Tuğçe Kaş