2022 yılında yapımına başlanan konutların hak sahiplerinin kimisi ev sahibi dahi olamazken kimisi de gelen zamların ardından aylık taksidi dahi yatıramaz duruma geldi. Konut fiyatları ve artan taksitlere karşı ses yükselten vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi. PTT önünde toplanan hak sahipleri adına açıklamada bulunan Serhan Alağaç, “Öncelikle Eskişehir için 2 bin 450 konut sözü verilerek 2 bin 450 hak sahibi belirlenmesine rağmen, 2 bin 297 konut inşa edilerek 153 adet hak sahibinin 4 yıllık umutları adeta bir çöp gibi kenara atılmıştır. Bizlere o dönem için en pahalı daire fiyatı asgari ücretin 10 katı olarak verilmişken sözleşme aşamasında gördük ki en pahalı daire fiyatı asgari ücretin 15 katı olmuştur. Demek ki vatandaş enflasyona karşı ezilmiştir ve alım gücü yüzde 50 oranında düşmüştür” dedi.

EV SAHİPLERİ TOKİ’DEN VİCDANLI

İlk şartlarda yüzde 10 peşinattan sonra 240 ay sabit ödeme sözünden vazgeçildiğini belirten Alağaç, “Bizlere 180 ay memur maaş artışı endeksli ödeme şartı zorlanmıştır. Yani diyorlar ki; ‘her 6 ayda bir memur maaş artışı oranına göre evinizin toplam borcuna zam yapılacak ve yeni ev bedeli taksitlerinize bölünerek size yeni bir taksit rakamı çıkartacağız.’ Yani bizlerin yeni ev sahibi TOKİ olacaktır. Şu anki ev sahibimiz bile yılda bir kez zam yaparken yeni ev sahibimiz yılda iki kez zam yapacağını söylemektedir. Geçen yılki taksit artış oranlarına baktığımızda görüyoruz ki ev sahiplerine devlet tarafından yüzde 25 sınırı koyulurken TOKİ taksitlerine yüzde 40 zam yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahiplerine yaptığı vicdan çağrısını keşke biraz da TOKİ yetkilileri dinlese” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay öğrencilerle buluştu Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay öğrencilerle buluştu

DAR GELİRLİ MİYİZ?

KDV oranının yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarılmasının da büyük mağduriyet yarattığının altını çizen Alağaç, “Zaten yüksek rakamlarda taksit ödeyecek dar gelirli vatandaşlara deniyor ki; 6 ayda bir de 20 ila 40 bin lira arasında KDV ödemesi yapacaksınız. Bu insanlar bunu ödeyebilecek durumda olsalar dar gelirli olmazlar, dar gelirli olmasalar zaten bu evlerde hak sahibi olmazlar” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seslerini duymasını beklediklerini söyledi.

“Dul aylığı alıyorum 5 bin lira. Onunla ben ne yapabilirim? Yükseltiyor da yükseltiyor evin ödemesini. Güzelce yaptığı şeyde kalsın. 2019’da ne söz verdiyse, o sözde kalsın. Mağduruz. Ne ile ödeyeceğiz biz onu? Biz ondan para istemiyoruz. Aylık ödemeyi düşürsün, sözünde dursun. Hakkımız neyse onu istiyoruz biz.”

“Emekli maaş alıyorum. Bordromda bellidir. Benden istenilen para, ilk taksidim 7 bin 15 lira. Bana kalır 585 lira. Ben nasıl geçineceğim? Adı üstünde alt gelir grubu. Alt gelir grubuna değil de yüksek gelir grubuna dönüştü. Biz para istemiyoruz cumhurbaşkanından. Bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.”

“Biz 2019 TOKİ mağdurlarıyız. Şu an bize verilen yüzde 1’lik faiz oranı yüzde 10’a çıkartıldı. Memur maaşına göre endekslendi. Biz zaten dar gelirli insanlarız. Bol gelirli değiliz ki. Bize verilen sözlerin biz yerine getirilmesini istiyoruz. Dilenmiyoruz, kimseden merhamet de istemiyoruz. Verilen sözler yerine getirilsin. Ben 7 bin 500 lira maaş alıp da 7 bin 100 lira nasıl taksit ödeyeceğim? Ben peşinatı verdim. Şimdi anahtar tesliminde KDV ödemem gerekiyor. Ben banka kredisine başvurdum. Bana kredi bile vermediler. Ankara’ya gidip TOKİ’ye başvurduk. ‘Elimizden geleni yapacağız’ dediler. Daha hiçbir icraat yok. Emekliler, engelliler, şehit aileleri, dul ve yetimler ne yapsın?”  

“Bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Biz 2019 yılında, 2+1 500 lira, 3+1’ler bin lira ödüyorduk.  O paralar uçtu. Biz o paraları ödeyemeyiz. Bu şartlar altında mümkün değil. KDV ve vergi ödemekten kendimize vakit bulamıyoruz. Verecekleri bize bir ev. Onu da babalarının hayrına vermiyorlar. Biz kendi paramızla ev sahibi olmak istiyoruz. Bize verilen sözler tutulsun başka bir şey istemiyoruz. Enflasyonu düşüreceğiz diye boş işlerle uğraşmasınlar. Emekliler, çocuklar yandı tutuştu. Bu şartlar altında kim ne yapabilir?”

Sevinç Yıldız Dönmez

“6 bin 350 lira maaş alıyorum. Benden istenen para da 8 bin 450 lira. Ben nasıl ödeyeceğim bunu? Biz de mağduruz. Engelli kategorisi daha indirimli olması gerekiyor ama hiç öyle bir şey yok. 3 tane de yetimim var benim. Onlarla uğraşıyorum.  Engellilere tanınan bir hak falan yok. “

Muhabir: M. ANIL AKSOY