Afyonkarahisar'da 1. Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesinde savaşan ve esir düşen Türk ve İngiliz askerlerinin anılarını konu alan "İki Nehir Arasında" belgeseli Eskişehir’de gösterime girdi. Belgesel film, 1. Dünya Savaşı'nda esir düşen İngilizler ile Basra'da esir düşen Türklerin yaşadığı ve bugüne kadar hiçbir şekilde konuşulmayan hikayelerini ortak acı perspektifinden mercek altına alıyor.
Belgeselin yazarı ve yönetmeni Berfi Dicle Öğüt, yazılı açıklamasında, tarihi bir belgesel filmi geniş kitlelere ulaştırabilmenin yaratıcıkla ilgili bir deneyim gerektirdiğini kaydetti.

Filmin artı 6 yaş grubuna hitap edecek kadar çok daha geniş kitlelere hitap eden hem ulusal hem de uluslararası seyirciye hitap edebilecek vizyona sahip olduğunu belirten Öğüt, şöyle devam etti: "Afyonkarahisar'da yaşanmış İngiliz esir kampları bilinmeyen bir konu. Filimde biz görünmeyen, konuşulmayanı bu süreçte görüyoruz. İngiliz ve Türk askerlerin, esirlerin yaşamış olduklarını görüyoruz. Amacımız uluslararası barışa hizmet etmek. Geçmişte olanları günümüz nesillerine aktarmak."

Bilecik'te Arefe günü ilçe mezarlığına ücretsiz sefer Bilecik'te Arefe günü ilçe mezarlığına ücretsiz sefer


"İki Nehir Arasında" belgesel film, Eskişehir Kanatlı Sinemasında izleyiciyle buluştu.

Muhabir: CANER AKSU