Karne Hediyesi Para 2024: Başvuru Şartları, Tutarları ve Sonuçları

Karne günü yaklaşırken, öğrencilerin heyecanı da artıyor. Başarılı öğrencileri ödüllendirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen yıl duyurulan karne hediyesi para programı, merakla bekleniyor. Peki, karne hediyesi para nedir, kimler alabilir, ne kadar verilecek? Karne hediyesi para başvurusu nasıl yapılır, ne zaman sonuçlanır? İşte, karne hediyesi para programı hakkında bilmeniz gerekenler.

Karne Hediyesi Para Nedir?

Karne hediyesi para, devlet okullarında okuyan ve dereceye giren ilk ve orta öğretim öğrencilerine verilen bir destek programıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında yaptığı açıklamada, “Devlet okullarında okuyan ve dereceye giren ilk ve orta öğretim öğrencilerine asgari ücretin %60 orana varan tutarda destek vereceğiz.” demişti. Buna göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılında takdir veya teşekkür belgesi alan öğrenciler, karne hediyesi para programından yararlanabilecek.

Karne Hediyesi Para Kimlere Verilecek?

Karne hediyesi para programından yararlanmak için bazı şartlar bulunuyor. Bunlar şöyle:

  • Öğrencinin devlet okulunda okuyor olması
  • Öğrencinin 2023-2024 eğitim öğretim yılında takdir veya teşekkür belgesi almış olması
  • Öğrencinin aile gelirinin asgari ücretin altında olması
  • Öğrencinin başvuru formunu doldurup okul müdürlüğüne teslim etmesi

Karne Hediyesi Para Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karne hediyesi para programına başvurmak için, öğrencilerin okullarından temin edecekleri başvuru formunu doldurup, okul müdürlüğüne teslim etmeleri gerekiyor. Başvuru formunda, öğrencinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, okul bilgileri, aile geliri, banka hesap numarası gibi bilgiler isteniyor. Başvuru formu, okul müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderiliyor.

Fırtınalarla mücadelede bu tedbirler gözardı edilmemeli Fırtınalarla mücadelede bu tedbirler gözardı edilmemeli

Karne Hediyesi Para Ne Zaman Yatacak?

Karne hediyesi para programının sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirildikten sonra açıklanacak. Başvurusu kabul edilen öğrencilerin karne hediyesi paraları, belirttikleri banka hesaplarına yatırılacak. Karne hediyesi para programının sonuç tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ