Pazartesi gününden itibaren Sahra Çölü'nden yola çıkan dev bir toz bulutu Türkiye'yi etkisi altına almaya hazırlanıyor. Uzmanlar, toz fırtınasının 3 hafta boyunca etkili olabileceği ve solunum yolu rahatsızlıkları bulunanlar için risk oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Pazartesi'den İtibaren Etkili Olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan açıklamaya göre, Sahra Çölü'nden gelen toz bulutu pazartesi günü Türkiye'ye ulaşacak. Özellikle Salı gününden itibaren etkisini göstrecek çöl tozlarından Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerini etkilemesi bekleniyor.

Maske Uyarısı

Toz fırtınasının solunum yolu rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve alerjisi olanlar için risk oluşturabileceğini belirten uzmanlar, bu kişilere 3 hafta boyunca partikül tutucu maske veya normal maske kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Toz Fırtınasının Etkileri

Toz fırtınasının görüş mesafesinde azalmaya, hava kalitesinde bozulmaya ve çamur şeklinde yağışlara neden olabileceği belirtiliyor. Toz bulutunun ayrıca araç ve binalarda da kirlenmeye yol açması bekleniyor. Yetkililer, vatandaşları toz fırtınası sırasında pencere ve kapıları kapalı tutmaları, dışarı çıkarken maske takmaları ve araçlarını garajda park etmeleri konusunda uyardı.

Toz Fırtınası Nedir?

Kum fırtınası veya toz fırtınası, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaygın olan meteorolojik olay. Kum fırtınası, boranın cephesinin gevşek kum ve tozun uçurulduğunda ortaya çıkar. Parçacıklar, uçurulma ve durdurulma ile nakledilir ve bir yerde toprak erozyonuna ve başka yerde depozisyona neden olur. Sahra Çölü ve Arap Yarımadası çevresindeki kurak topraklar, İran, Pakistan ve Hindistan'dan gelip Umman Denizi'nde biriktirilen bazı katkılar ile birlikte, havadan inen kum ve toz başlıca kaynaktır. Çin'deki fırtınalar ise Büyük Okyanus'a tozları yerleştirir. Sahra Çölü ve Arap Yarımadasının dışında ABD ile Kanada'da Rocky Dağları'nın doğusu boyunca uzanan Büyük Düzlüklerde, Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden Moğolistan Cumhuriyeti'ne uzanan Gobi Çölünde ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Taklamakan Çölü'nde meydana gelen kum fırtınası bilinir.

Toz Fırtınasından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Dışarı çıkarken maske takın.

  • Pencere ve kapıları kapalı tutun.

  • Araçlarınızı garajda park edin.

    Bilecik beyaza büründü Bilecik beyaza büründü
  • Bol su için.

  • Solunum problemleriniz varsa doktora başvurun.

 

Editör: Tuğçe Kaş