Eskişehirspor'un yapılacak olan Seçimli Genel Kurul'unda başkan adaylığı konusunda adı geçen Murat Yıldız, ESGROUP spor servisine açıklamalarda bulundu. Yıldız, kulübü yönetecek yönetimin kendi bütçesinin olması gerektiğini belirterek, "Eğer uygun bir bütçe yapabilirsem aday olmaktan kaçınmam" dedi.

Belediyeler ve STK’lar destek vermeli

Daha önce Eskişehirspor’da yöneticilik de yapan Yıldız, adaylık konusunda şunları söyledi, “Kulübü yönetecek yönetimin kendi bütçesinin de olması gerekiyor. Gelecek yönetimin bu profilde olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer uygun bir bütçe yapabilirsem aday olmaktan kaçınmam” dedi. Yıldız ayrıca, “Gelecek yönetime belediyelerden de destek gelmeli, STK’lar da destek vermeli. Belediyelerin desteklerini somutlaştırmaları gerekiyor. Belediyeler, STK’lar kulübe nasıl destek verebilir, bunları görüşmek gerekiyor” diye konuştu.

Hedef Süper Lig olmalı

“Sizce Eskişehirspor’u yönetecek başkan ve yönetim nasıl bir profilde olmalı?” sorusu üzerine Yıldız, “Buraya gelecek başkanın hedefi Süper Lig olmalı. Buna uygun bütçeleri ve planlamaları kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirebileceğine şehri inandırması gerekiyor. Zira bir yönetimin tek başına üstesinden geleceği bütçeler değil bunlar o yüzden belediyeler ve STK’ların desteklerini somutlaştırması gerekir…” dedi.

Tuğçe Emil veda etti Tuğçe Emil veda etti

Kilit noktalar şunlar…

Yıldız şöyle devam etti, “Uzun vadede takım maliyetlerini düşürecek hamleler yapılmalı. Gerek altyapı gerekse scout planlamalarını iyi yapmak gerekiyor. Bütçe, altyapı ve scout planlamaları kilit noktalar. Borcun yapılandırılması, profesyonel ligde karşımıza çıkacak transfer yasağı, puan silmeler…  Bunları yönetecek ve önüne geçilebilecek bir planlama şart. İlerde bu borçların bitirilmesi gerekiyor. Yönetim kurulu ile şehrin bütçe oluşturması, kısa, orta ve uzun vadeli bütçelerle bunlara uygun hedefler koyması lazım. Bu sacayakları birbirine uyumlu olmalı. Gelecek başkanın şehre bunu inandırması gerekiyor.”

Kaynak: SPOR SERVİSİ