TBMM’den İsveç’in NATO Üyeliği Kararı: Protokol Bugün Oylanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üye olmasını sağlayacak protokolü bugün görüşecek. Protokolün kabulü için salt çoğunluk aranacak.

İsveç Neden NATO’ya Katılmak İstiyor?

İsveç, NATO’ya katılmak için 2014 yılında başvurmuştu. İsveç, NATO üyeliğinin kendisine güvenlik ve istikrar sağlayacağını düşünüyor. İsveç, NATO üyesi olmadan önce de NATO ile yakın ilişkiler içindeydi. İsveç, NATO’nun barışı koruma ve kriz yönetimi operasyonlarına katıldı. İsveç, ayrıca NATO’nun Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü savunma ve güvenlik politikalarına da destek verdi.

Protokolün İçeriği Nedir?

Protokol, İsveç’in NATO üyeliğinin hukuki altyapısını oluşturuyor. Protokol, İsveç’in NATO Antlaşması’nın taraflarından biri olmasını sağlıyor. Protokol, ayrıca İsveç’in NATO’nun kurumsal yapısına, karar alma mekanizmalarına ve mali yükümlülüklerine katılmasını da düzenliyor. Protokol, İsveç’in NATO üyesi olması için gerekli olan diğer anlaşmaların da imzalanmasını öngörüyor.

Protokolün Türkiye’ye Etkisi Ne Olacak?

Protokolün Türkiye’ye olumlu etkileri olacağı düşünülüyor. Türkiye, NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip bir üye olarak, İsveç’in NATO’ya katılmasını destekliyor. Türkiye, İsveç ile savunma ve güvenlik alanında iş birliğini artırmayı hedefliyor. Türkiye, ayrıca İsveç’in NATO üyeliği sayesinde, Rusya’nın bölgedeki etkisine karşı bir denge unsuru olacağını da umuyor.

Kandil coşkusu camileri doldurdu Kandil coşkusu camileri doldurdu

Protokolün Geçmesi İçin Ne Gerekiyor?

Protokolün geçmesi için, TBMM Genel Kurulu’nda katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun oyu gerekiyor. Salt çoğunluk, katılan milletvekillerinin yarısından bir fazlası anlamına geliyor. Protokolün geçmesi halinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması gerekiyor. Protokol, onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Protokole Hangi Partiler Destek Veriyor?

Protokole, TBMM’de temsil edilen partilerden AK Parti, CHP ve MHP destek veriyor. Bu partiler, protokolün Türkiye’nin çıkarlarına uygun olduğunu ve NATO’nun güçlenmesine katkı sağlayacağını savunuyor. Protokole karşı çıkan partiler ise İYİ Parti ve Saadet Partisi.

Kaynak: HABER MERKEZİ