Aliyev 5. kez görevine başladı Aliyev 5. kez görevine başladı

Wormland iflas bayrağını çekti: 400 kişi işsiz kaldı

Almanya’nın erkek giyim sektöründeki köklü markalarından Wormland, küresel ekonomik krize dayanamadı ve iflas etti. Şirket, 12 mağazasını kapatırken, 400 çalışanı da işini kaybetti.

Wormland neden iflas etti?

Wormland, 50 yıllık bir geçmişe sahip olan bir erkek giyim markasıydı. Şirket, Almanya’nın 10 farklı şehrinde 12 mağazaya sahipti. Bunlar Berlin, Bochum, Bremen, Dortmund, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Münih, Nürnberg ve Oberhausen’de bulunuyordu. Wormland, erkek giyimde iki farklı konsept sunuyordu. Wormland, şık, özgüvenli ve seçkin bir tarzı temsil ederken, Theo, rahat, asi ve şehirli bir stil sunuyordu. Şirket, müşterilerine hem dijital hem de deneyimli personeliyle ilham vermeye devam etmek istediğini belirtiyordu.

Ancak Wormland, son yıllarda küresel ekonomik krizin etkisiyle zor günler yaşadı. Şirket, 5 gün önce Hannover’deki İflas Mahkemesi’ne başvurdu. Şirketin yönetimi, iflasın nedenlerini şöyle açıkladı: Enflasyonun yükselmesi, tüketicilerin alım gücünün azalması, kira, enerji, lojistik ve personel giderlerinin artması. Şirket, 2023 yılında satışlarını artırmış olmasına rağmen, maliyetleri karşılamakta zorlandı.

Wormland’in iflası ne anlama geliyor?

Wormland’in iflası, şirketin 12 mağazasının kapanması ve 400 çalışanının işsiz kalması anlamına geliyor. Mağazalarda çalışan 400 kişi, iflas sürecinde Federal İş Kurumu’ndan maaş alacak. Şirket, mağazalarını kapatırken, müşterilerine de teşekkür etti. Şirket, “Müşterilerimiz bize sadık kaldılar ve bizi desteklediler. Onlara minnettarız. Umarız, yakın gelecekte tekrar görüşürüz.” dedi.

Wormland’in iflası, Almanya’da son dönemde yaşanan birçok şirket iflasının ardından geldi. Dünya genelinde koronavirüs salgını, Ukrayna-Rusya gerilimi ve İsrail-Filistin çatışması, ekonomik krizi derinleştirdi ve birçok sektörü olumsuz etkiledi. Erkek giyim sektörü de bu sektörlerden biriydi. Wormland, bu sektörde iflas eden ilk marka olmadı. Daha önce de Hugo Boss, Esprit, Tom Tailor gibi markalar da iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ