Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sanat Galerisi önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Ünlü ses sanatçısı ve aynı zamanda mimar ve ressam olan Erol Evgin'in Tarihi Yapılar Yağlı boya resim sergisi açılış gününde büyük ilgi topladı. Sanatçı, eserlerinde yüzyıllara meydan okuyan tarihi yapıları, çağları yansıtan ve nefes kesen duruşlarıyla öne çıkan tuvallerini Eskişehirlilerle buluşturdu.

Serginin açılış törenine sanatçı Erol Evgin ve eşi Emel Evgin'in yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, ESKİ Müdürü Oğuzhan Özen ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“RENK DÜNYASINA YEPYENİ UFUKLAR AÇACAK”

Ruhsatsız kiraya dev ceza: Şartlar değişti! Ruhsatsız kiraya dev ceza: Şartlar değişti!

Açılışta konuşma yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, " Gurur vesilesi sanatçıların arsında ön planda olan Erol Evgin, eşi Emel Evgin ve sanatsever Eskişehirliler. Bugün çok önemli bir ses sanatçımızın duvarlarda yer alan eserlerine bir göz attım. Rönesans döneminde ki çok önemli sanatkarların stilleri arasında yer alacak tabloların sahibi Erol kardeşimin, eserlerinin sergilenmesinin mutluluğunu bu salonda hep birlikte yaşıyoruz. Kendisini ‘Arife tarif ne gerek’ diyeceksiniz, Erol evgini tanıtmak benim için küstahlık olur. Onu hepiniz tanıyorsunuz tüm Türkiye hatta dünyanın çeşitli ülkelerinde de tanınan büyük bir sanatçımız. Atatürk’ün sanatta ülke çocuklarından neler beklediğini hepiniz biliyorsunuz. Sanatı hayat damarı olarak belirten Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhu bugün buralardaysa, Erol’un sanat eserlerini de görerek huzur buluyor olmalı diye düşünüyorum.

Hepinizin bu sergiyi eş dostlarınıza duyurmakta yardım edeceğinizi ve bu sergi salonunun her gün böyle dolu olacağını ümit ediyorum. Erol Evgin’in fırçasından çıkan eserler renk dünyasına yepyeni ufuklar açacak. Gözlerimiz dinlenecek. Kendisine Eskişehir’e teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Aramızda bulunduğu için de son derece mutluyum. Hepinize hoş dakikalar geçirebilmeniz ve hoş izlenimler edinebilmeniz için mutluluk duyacağınız eserleri güzel güzel izleyin ve yorumlayın diyorum.

“BİZ SANATIN POTASINDA YOĞURULDUK”

Erol Evgin'de Eskişehir'e bu sergiyi açmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek," Sevgili Eskişehirliler sanatsever dostlar sizlerle birlikte olmak gerçekten çok büyük onur benim için. Benim asıl eğitim aldığım mesleğim mimarlık, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi yüksek mimarlık mezunuym. Resim hocalarımız ise  Cemal Tollu, Neşet Günal ve Devrim Erbil’di. Şadi Çalık ise heykel hocamızdı. Dolayısıyla sanat bir potadır, biz sanatın potasında yoğurulduk diyebilirim. Müzik de benim büyük bir aşkımdı. Resim, müzik ve mimarlık mesleklerini bir arada yürütmeye çalıştım. Mimarlıkta aşağı yukarı 50 yılı geride bıraktık. Eşim de mimardır kendisi de burada. Benim akademiden ressam kardeşimin Mahir Güven’in atölyesinde çalışarak 5 yıl eğitim aldım. Ben mimar, resimde yapar zannediyordum ama ikisi çok farklı potaymış. Mimarlar düşünerek çizerler, ressamların çizgileri refleksleriyle olur ve farklı teknikleri vardır. Birçok medeniyet geçmiş bu topraklardan; Hititler, Frigler, Selçuklu devletleri ve üç imparatorluk Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu. Onların bize miras bıraktığı eserleri yorumlamaya çalıştım. Eskişehir’de olmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün kenti gezdik. Ben Eskişehir’de tek Belediye Başkanı olduğuna inanmıyorum. O kadar güzel şeyler gördük ki burada 4 tane yılmaz Büyükerşen var bence. Bir kişinin yapabileceği şeyler değil bunlar. Yılmaz hoca hem Eskişehir’in hem de Türkiye’nin tarihine geçecek bir isim. Çok teşekkür ediyorum hepinize. Sergiyi gezmenizi rica ediyorum, eşe dosta anlatırken ‘Resimler fena değil ama adam hala yakışıklı’ dersiniz. Teşekkür ederim

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen kendi elleriyle çınar ağacından yapmış olduğu Atatürk Heykeli'ni Erol Evgin'de hediye etti. Evgin'de çınar ağacının en sevdiği ağaç olduğunu belirterek anlamlı hediye için Büyükerşen'e teşekkür etti.

SÜMEYRA BALCI