Hukuk Profesörü ve gazeteci yazar Haluk Şahin, T24'te kaleme aldığı yazısında "Büyükerşen'e Yapılan Büyük Saygısızlık" başlığı altında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yönelik yapılan eleştirilere değindi.

Şahin, yazısında Büyükerşen'in Eskişehir'e kattığı değerlere vurgu yaparak, onun belediye başkanlığı dönemlerinde kenti nasıl geliştirdiğini ve başarılarını anlattı. Ayrıca, Büyükerşen'in 86 yaşında olmasına rağmen hala enerjik ve deneyim dolu bir kişi olduğunu ifade etti. Yazısında, Büyükerşen'in bir dönem daha görev yapmak istemesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtirken, ona karşı yapılan eleştirilere sert tepki gösterdi. Şahin, Eskişehir'de onlarca yıl süren hizmetin ardından Büyükerşen'e yapılan muameleyi eleştirdi ve onun adaylık sürecinde yaşanan gelişmeleri sorguladı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay öğrencilerle buluştu Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay öğrencilerle buluştuİşte Hukuk Profesörü ve gazeteci yazar Haluk Şahin'in Büyükerşen ile ilgili köşe yazısı:

"O bir mucize adamdır. 86 yaşındadır ve bir dönem daha çalışmak istemektedir. Zindedir, aklı başındadır, deneyim küpü ağzına kadar doludur. Kendisine çelme takmak isteyenlerin hiç bir zaman olamayacağı kadar gençtir!
2024 için aldığım temel ilke kararlarından birisi özünde nankörlük olan saygısızlık ve kabalıklara hoşgörüyü sıfıra indirmek oldu. Bu türden davranışlar benim “iyi yaşam” şemsiyesi altında gördüğüm “düzgün insan” kavramına uymuyor. Kusura bakmasınlar, yamuk insanlarla geçirecek vaktim kalmadı.
Beşiktaş JK'de yeni yönetimin, sırf kulüp sevgisi uğruna elini taşın altına sokan efsane kaptan Rıza’yı nobran bir şekilde sokağa atması beni çok üzmüştü. Düzgün bir kurumda düzgün insanlar böyle bir şey yapabilir miydi? Hayır, yapamazdı, yapmamalıydı! Demek ki kalibreleri buydu.
CHP’nin Eskişehir’de efsane Başkan Yılmaz Büyükerşen’e yaptığı kabalık onu da aştı. Büyükerşen’i tanıyorsunuz: Yüz yıllık Cumhuriyet Dönemi’nin en başarılı belediye başkanıdır. Eskişehir’de beş kez seçildiği başkanlığında, o tozu ve çamuruyla tanınan çorak kenti, Avrupa’nın parmakla gösterilen kentlerinden biri haline getirmiştir.
O bir mucize adamdır. 86 yaşındadır ve bir dönem daha çalışmak istemektedir. Zindedir, aklı başındadır, deneyim küpü ağzına kadar doludur. Kendisine çelme takmak isteyenlerin hiç bir zaman olamayacağı kadar gençtir!
Düzgün bir kurumda ne yapılır? Efsane adam baş tacı edilir, kent kent dolaştırılır, onun tılsımının diğer adaylara bulaşması için çaba gösterilir.
Peki, son 25 yılda bir kaç yerel yönetim başarısı dışında hemen hemen hiçbir başarısı olmayan vasatlar ekibi ne yapmıştır?
Onun yeniden aday olmasını engellemek için bin bir numaraya başvurmuştur!
Aklım almıyor: En başarısız yerlerde adaylar belli oldu, Hoca’nın adı hala ilan edilmedi.
Küstahlığa bakın! Çocuk kitaplarına kahraman olmuş efsane hakkında anket yaptırmışlar! Başarılı mıymış? Aday olsun muymuş? Bu kadar nobranca, aptalca, saygısızca bir şey olabilir mi?
Adam orada yahu, sıkıyorsa gidin, “Hoca, daha iyi bir adayımız var, aday olma!” deyin!
Ama hayır. Vasatlar arkadan dolanmakta ve çamura yatmakta ustadır. Düzgün işler onlara göre değildir!
Türkiye’nin bir çeşit demokrasiye dönüşü yolunda en büyük umudu olması gereken CHP bu kalibrede adamlar tarafından mı yönetilmektedir? Bu kadar mı yamulmuştur?
Hiç umut yok mudur?"

Editör: Tuğçe Kaş