İnan Çalışır

2022 NASIL BİR YIL OLACAK

29 Aralık 2021 00:38
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Yeni yılın eşiğinde olduğumuz şu günlerde, 2021’nin ne kadar hızlı geçtiğini düşünüp, şaşırıyorum.
 Günleri ardı sıra yaşarken, “yılbaşı” gibi dönüm noktalarından geçerken insan ister- istemez kendini dışarıda tutup, şöyle geçen zamana bir bakıveriyor. Belki sorguluyor da.
 Dünyada, ülkesinde, hayatında neler olmuş? Kendisi bu olan- bitenin neresinde durmuş?
 Kafasında bir de “idealler” vardıysa, onlara ne kadar yaklaşabilmiş?
Tüm bu düşüncelerin yanına yeni yıla dair planlar, hayaller, umutlar ekleniyor. Hepsi birlikte harmanlanıp, içimizde bir yer edene kadar, Ocak’ın ilk günlerini arkamızda bırakmış olacağız gibi.
 Eğer bizi etkileyen ciddi olaylar yaşanmışsa, hayat zaten o andan itibaren değişime uğruyor. Yeni yılın en güzel yanı, adı üstünde, bir yeniliği taşıması ve buna paralel olarak motivasyonlarımızı bir parça yükseltmesi.
2021’nin oldukça hareketli ve yoğun geçen bir yıl olduğunu söylesem, sanırım yerinde olur. Bugünlerde birçok dergi, internet sitesi 2021’den çarpıcı kesitleri yayınlıyor.
 En ilginç haberler, en güzel fotoğraflar, en çok konuşulanlar yazılıp çiziliyor. Tüm bunlar, eminim ki bir gün 21. yüzyıl tarihi yazıldığında çok önem kazanacak, bir kaynak sıkıntısı yaşanmayacak. Diğer yandan birebir yaşadığımız günlerin, kimilerini hâlâ anlamlandırmaya çalıştığımız olayların bugünden “tarihselleştirilmesini” ucuz, popüler bir çaba olarak görüyorum.
Dijital teknolojinin bir sonucu olarak her anımız kayıt altında adeta. Kim bilir, belki geleceğin biyografilerinde, kahramanların kredi kartı harcamalarından, e- postalarına kadar tüm yaşamını eksiksiz okuyor olacağız.
İnanıyorum ki, her birimizin geçtiğimiz yılda yeni öğrendiği, paylaşmak isteyeceği ve istemeyecekleri vardır. Hayat, acı- tatlı her haliyle yaşanıyor; yeni edinimlerin olmaması mümkün mü?...
 Kendiminkini paylaşmak isterim: sevdiklerimizin iyiliği için duacı olmak. Belki bu, yazıldığı şekliyle çok bilindik, tanıdık görünüyor; ama kimi olaylar meydana geldiğinde, kelimeler yazıya dökülene dek yaşanıyorlar. Hem de yoğun bir şekilde yaşanıyorlar.  2021, daha fazlasını hiç mi hiç istemeden, kimi sevdiğim ve değer verdiğim insanların, sadece iyi olduklarını bildiğim sürece; buna sevinebileceğim ve şükredebileceğim bir yıl oldu.
2022 nasıl bir yıl olacak? Bu sorunun yanıtı birçok yerde. 2021 ve önceki yıllardan gelen bir süreç var öncelikle, kısa vadede değiştiremeyeceklerimiz, yaşamak ve mücadele etmek zorunda olduklarımız var. Gerçekten istersek kendi hayatlarımıza emek harcamanın yanı sıra çevremize de ideallerimizi aşılayabiliriz belki...
“Yaşam adil değildir” sözüne ne derecede katılırsınız, bilemiyorum. İster doğru olsun ister yanlış; bir şekilde bu cümle ara ara karşımıza çıkıyor. İşte benim 2022 ve sonrası için dileğim de bu sözün üzerine kurulu.. Yaşam size, sevdiklerinize, iyiliği için duacı olduğunuz insanlara, ihtiyacı olan herkese cömert olsun, cömert davransın...
Geriye dönüp baktığımızda ise 2022’yi şükranla analım...
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir