Europen 09 2022 Desktop

AHBAPLAR GURUBU  

2 Kasım 2022 00:32
A
a
Cumhuriyetçi –demokrat kent kimliğini oluşturmak için, şehir Eskişehir’dir diyenlerin bir araya gelerek kurdukları bir topluluk.
Doğal olarak insanları ağırlıklı.
Ortak değerimiz Cumhuriyetçi, Atatürkçü..
****
Zaman, zaman toplantılarına önemli konukları misafir ediyorlar. Söyleşi yapıyorlar.
Bir STK olarak, Eskişehir sevdalıları olarak önemli bir işlev üstlenmişler.
Elbette bu çok değerli.
Cumhuriyetin 99 yılı münasebetiyle Anemon Otel’de Cumhuriyet Balosu düzenlemişler.
****
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Gazeteci Sedef Kabaş, Kent Konsey başkanı Nuray Akçasoy, Büyükşehir Belediye meclis üyesi Figen Kâhya Odunpazarı konseyi başkanı İsmail KUMRU ve Ümit Taşkent katılımcıların arasındaydı.
Misafirlerle, çok yakından ilgilendiler.
*****
Çok sayıda iş adamı,gazeteci, kamuoyunda önemli insanları, oda başkanları katıldı.
Ahbaplar Grubu Dönem Başkanı olan İsmail Urgancı açılış konuşmasını yaptı ve Cumhuriyet bayramımızı kutladı.
 
BİR TWEET YÜZÜNDEN BAŞINA GELMEYEN KALMADI..
Gazeteci Kabaş özel davetliydi.Protokol masasındaydı. Basın ve iletişim dünyasının entelektüel –aydın, analitik düşünen ve söylediklerinin arkasında duran, kendisine yapılan tüm hukuksuzluklara karşı örnek bir kadın direnişi sergileyen, cesur yürekli bir aydın. Cumhuriyetin temel değerlerine bağlı Atatürkçü, özgürlükçü- demokrat bayrağını yüreğiyle taşımış cesur yürekli bir kadın.

Onu, bizler çok eskilerden biliriz. TV’de haber sunduğu tartışma programları yönettiği panellerde yaptığı ilgi çeken konuşmalarla, belki hatırlayanlarınız vardır.
Sedef Kabaş attığı bir tweet nedeniyle gözaltına alındı.Yolsuzlukları kapatanlara karşı bir eleştirisi vardı. Türkiye’de hukuk guguk olunca, yasaları çiğneyenler sözde kanun adamı olursa, ne diyeceksin! Sanki kâbus tünelinden geçiyoruz                                        “Bu ismi unutmayın” diye yazmıştı.
İşte, o günlerde cumhuriyetçi- aydın olarak direnen bu cesur kadın, o gün bu gün aydın kimliği ile demokrasi mücadelesine devam ediyor.Bu nedenle ahbaplar gurubu kendisine ”cesur yürek”  ödülü veriliyor.
Sedef KABAŞ bunu twitter hesabından paylamış.
Eskişehir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı balosunun onur konuşmacısıydım… Katılım müthiş, CUMHURİYETE sahip çıkma duygusu çok güçlüydü.
Yılmaz Büyükerşen’in elinden, “cesur yürek” ödülünü almak ise büyük onurdu.
Eskişehir’inde, Büyükerşen’i var derler. Böyle bir büyüsü vardır. Duygudaşlığımız vardır.
UMUTLANDIRDI

Başkan Büyükerşen, “Şimdi benim gördüğüm bu topluluk beni çok umutlandırdı. Tamamı, benim öğrencilerim olan Ahbapları yürekten kutluyorum. Şimdi, Ahbaplar’a benim öğrencilerim diyebilmem için, bundan sonraki her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bu salonlarda Atatürk’ü ve onun hizmetlerini yâd edebilecek baloları yapmak için, bu akşam, burada bana bir söz vermelerini bekliyorum” dedi.
  
Ahbaplarını düzenledikleri toplantılarda eşlerini, kadınları da davet edin! kinayeli göndermesi çok daha anlamlıydı.
Büyükerşen, bundan sonraki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ise, çok daha güzel ve çok daha geniş olması temennisinde bulundu.
ALİ ELDEM mesajı almış gibi başın salladı.
 
Masamızda,EOSB BaşkanNadir Küpeli ve eşi Ferdağ Küpeli vardı.CHP il başkanı Recep TAŞELve eşi Perihan Taşel, çiçeği burnunda seçilen ETO meclis başkanı Halil İbrahim Ara ve GAYE USLUER vardı. Dostlarımızla biraz politik konuştuk. Recep Taşel Eskişehir’i bir program doğrultusunda çalışmaların yapıldığını çok iyi izlenimler aldığını söyledi. Nadir Küpeli ile sanayinin temel sorunlarını ve endüstri meslek liselerinin önemini konuştuk.
Zaman ayırıp özel olarak ilgileneceğimi söyledim.
 
Protokol masasında, Yılmaz Büyükerşen, Sedef Kabaş, Ali Eldem ve eşi, Kazım Kurt, Metin Güler, Celalettin Kesikbaş vardı.
 
UNUTULMAZ GECE
Cumhuriyet Balosu, muhteşem organizasyonuyla hafızalara kazındı. Girişte ALİ Eldem ve eşi ile Mustafa Önder’in gelenleri karşılayıp masalarına kadar götürmesi incelikti..
 
Atatürk’ün sevdiği şarkılar eşliğinde yapılan tango gösterisi davetlilerden tam not aldı.

Gecede Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Rıza Saltık Rumeli türkülerini şarkı formunda söyleyerek, konuklara keyifli anlar yaşattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde davetliler hep birlikte Türk Bayraklarını birlikte sallayarak 10’uncu Yıl Marşı’nı söyledik. Cumhuriyet Bayramı coşkusu doyasıya yaşandı.
 
Enstantaneler.
Ali Eldem masaları dolaşarak konukların halini hatırlarını sordu. Mustafa Önder sanki organizasyonun genel yönetmeni gibiydi. Program akışından sunumlarına kadar, bir plan içinde yürütmesini sağladı. Diğer taraftan teknik masa ile ilgilendi. Konuklarla yakından ilgilendi bazen yanlarına giderek eşlik etti. Kıymetli eşi Nuray Hanım masadaki konuklarınla yakından ilgilendi.

Önder’in yanaklarından ensesine kadar terin nasıl aktığına tanık oldum. Nefes al dedim. Bu kadar yüksek performans görmedim. Abi dedi Cumhuriyet bizim. Ben terlemişim ne yazar. Bu uğurda şehit düşenler oldu bu topraklara. Önemli olan bayrağımıza,Cumhuriyetimize, vatanımıza sahip çıkmak, çağdaşlığa sahip çıkmak. Bize emanet edilen değerlerimize sahip çıkmak.
Sende kaleminle sahip çıkıyorsun.
Herkesin üzerine düşen görev.
*****
Mustafa Önder’in yakın arkadaşı olan YUSUF, ANNA TURHAN için sahneye gelerek onlarla ilgili sürprizi beğendim. Arkadaşının evlenme nikâh akdini kıyarak, evlilik provasının sahnede yaptı. Gerçi, kendisinin nikâh memurluğu cüppesi giyerek dostlarının resmi nikâhını kıymıştır. Bu sürpriziyiydi. Özgün edasıyla Mustafa Önder’in nikâh kıyması son derece anlamlıydı. Sözünü şöyle bağladı. En kısa zamanda belediye ye müracaat ederek işlemleri başlatın.
 
****
Lokantacılar oda başkanı ve eşi Rumeli balkan- kültür ve dayanışma dernek başkanı Neziha Bilen oradaydı. Rumelilik olunca hava başka oluyor tabii.                    
****
Konuklar arasında çok özel bir isim vardı. İstanbul’dan gelmişti. Orhan Kesikoğlu, Cindoruk’un yakın arkadaşı. Eskişehir’de DYP, DTP ve DP de görev yapmış siyasal çevrelerde çok kibar bir beyefendi olarak bilinir. 2018 milletvekilliği seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili adayı olmuştu. Şimdide İYİ partide. 2023’ de yapılacak seçimlerde aday olmayı düşünüyor. Benim de sürekli takipçim.
 

İstanbul’a yerleşmesine rağmen Eskişehir ile hiçbir zaman gönül bağını kopartmamıştır ve çok yakından gelişen olayları takip eder. Kısa bir hasbihal etme. Fırsatı bulduk.Yılmaz Büyükerşen’in ayrı bir yeri vardır kalbinde.
****
Organizasyon 5 yıldızdı.
Karşılama 5 yıldızdı.
İlgi 5 yıldızdı.
Konuklar 5 yıldızdı.
Cumhuriyete sahiplik 5 yıldızdı.
İletişim 5 yıldızdı.
Emek verenler 5 yıldızdı.
ESGROUP -pusula medyanın varlığı ve katkısı 5 yıldızdı.
Ekip çalışması 5 yıldızdı.
Fotoğraf çekimi yapan arkadaşlar 5 yıldızdı.
****
2023 çok önemli. Cumhuriyetimiz 100.yılını kutlayacağız hep birlikte.
Zaten, Hocamız işaret fişeğini yaktı.
Gerisi,Cumhuriyetçi ahbaplarına başına.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat