BİZ KANUNA UYUYORUZ

11 Mayıs 2022 00:21
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Nasıl bir memleket yahu.
Kanuna uymak eleştiri konusu oluyor.
Kanunsuzluk olursa göz mü yumulacak?
Elbette hayır.
Hele bir hukuk adamının göz yumması söz konusu olamaz.
Aksi durum olursa eleştirilir.
Neden kanunlara uymuyorsun?Diye hesap sorarlar. Hatta göz yumdun diye görevi kötüye kullanmaktan soruşturma açılır...
Gerçi,hukuk ile kanun farklı konu başlıkları olsa da sizlere ters gelen bir kanuni hüküm yürürlükte olduğu müddetçe herkes uymakla mükelleftir.
Aksi düşünülemez bile.
Eleştirilerin odak noktasındaki isim Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım KURT.
Nedeni belli.
Sözde hobi bahçeleri adı altında yapılan İmar yasasına aykırı ruhsatsız kaçak yapılar.
****
Korona virüs pandemisi nedeniyle daha önce Odunpazarı Belediyesi Nikâh Salonunda gerçekleştirilen Odunpazarı Belediyesi meclis toplantısı, 2 yıl aradan sonra ilk kez Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.
Başkan Kazım Kurt, “2 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez meclis salonunda toplantı yapıyoruz. Hiçbir sağlık sorunu yaşamamızı diliyorum” diyerek gündem maddelerine geçildi ve ilgili komisyonlara gönderildi.
****
Gündem dışı söz alan AKP gurup başkan vekili Murat ÖZCAN;  kamuoyunda haber olan, "Hobi bahçeleri ile ilgili sorun yaşanmış. Odunpazarı Belediyesi' i yıkım kararı almış. Bu konuyla ilgili meclisi bilgilendirirseniz güzel olur" diye sordu.
Başkan KURT, gelişmelerin virgülüne kadar,arka planını ayrıntılarını anlattı meclis üyelerine... Açıklamalardan anlaşılan bugünün meselesi değil.
Bir kooperatif Sarısungur’ da 30 dönümlük bir araziyi satın almış.
Buraya kadar sorun yok.
Vatandaşlara da, ben buralara hobi bahçesi yapacağım demiş ve başlamış prefabrik evler yapmaya ve satmaya.
Neyiniz var? Hobi bahçelerimiz var?
Sanki yazlık evler gibi.  Belli bir oranda da bahçelerbırakmış. Organik tarım yaparız Domates, biber, patlıcan sebze ekerizdiye. Böyle anlatmışlar. Kendiniz eker, kendiniz yersiniz.
İlk bakışta kulağa hoş geliyor.
Birçok vatandaş İmar mevzuatından bi haber. Amaç, tarımsal üretim yapmak falan değil... Prefabrik Konut yapmışlar resmen. Elektriği, suyu, tuvaletler var. Eskiden gecekondu diyorlardı. Günümüzün post modern gecekondusu. Adı da çok masum.
 “HOBİ BAHÇESİ”

Binali Yıldırım’ ne demişti? Deliler gibi ekin, dağı taşı ekin” demişti ya.

Tarımsal üretim yapıyoruz diyorlar.
Kim ne diyebilir ki? Hele günümüzde, sebze fiyatları bu kadar çok arttırmış ki. Eeee ne yapalım, kendi ihtiyacımızı karşılamak için “sebze üretimi” yapıyoruz diyorlar.
Kimsenin buna itiraz edecek değil. Fakat iş sebze üretimini çoktan aşmış durumda. Resmen ruhsatsız kaçak yapı adası haline gelmiş durumda. Yani bölgede bir plan olmadan, kaçak yapılan yapılar. Şimdi diyorlar ki bizim için  özel “imar affı” çıksın..
İşte bu durumun yasalara aykırı olduğu tespitini Odunpazarı Belediyesi yapmış.

Kazım KURT Meclis’te bunu açıklıyor..
Sarısungur'daki hobi bahçesi ile ilgili şu bilgileri vermem yararlı olacaktır diye başlıyor sözlerine. Sarısungur'da bir kooperatif 30 dönüm civarında bir alanı satın almış. O kooperatif hobi bahçesi yapıyorum diye,konutlar yapmaya başlamış. 100'er metrekarelik evler yapıp, etrafında kalan yerleri bahçe olarak kullanmışlar. Tarımsal amaçlı değil, konut üretmek amacıyla yapılmış.
-Şikâyetlerden sonra belediye tespitleri yapmış. Tutanaklar tutulmuş. Yasa;tarım arazilerinin tarım dışı kullanılmamasını önleyici tedbirler almış..
- Biz tespitten sonra o bölgede imar kirliliği nedeniyle şikâyetçi olduk. İmar kirliliğine neden olma suçu işledikleri tespit edilmiş ve taktiren 1 yıl hapis cezası verilmiş ama6 bin lira para cezasına çevrilmiş. Daha sonra bu kişiler idare mahkemesine dava açmış.
-İdare mahkemesi ruhsatsız inşaatın bir an önce ruhsata bağlanması, bağlanmadığı durumda yıkılması kararını verdi. Biz,2019'da bunları uyarmışız. Yoksa yasal işlem başlayacak demişiz.
- Ayın 9'unda sanki ilk defa duyuyorlarmış gibi ortalığı ayağa kaldırdılar. İlk defa, aniden karar alınmış ve biz de “orayı yıkıyoruz” gibi bir algı oluşturmaya çalıştılar. Şimdilik, yürütmeyi durdurarak 30 gün içinde savunmaları alalım, 30 gün sonunda gereğini yaparsınız dedi mahkeme. Biz mahkeme kararına uyarız.
-Muhataplar ciddi anlamda para ödeyerek gayrimenkul alıyor. Tapu yok, ruhsat yok. Bununla ilgili sorgulama ihtiyacı duymuyorlar. Bekleyin hükümet “af çıkaracak” diyorlar. Böyle bir beklenti içinde hareket ediyorlar...
PLANSIZ YAPILAŞMAYA NEDEN OLUR
"Plansız yapılaşma. Eğer buna göz yumarsak bu işin önüne geçemeyiz. Tarım arazilerine hobi bahçesi yapmak yasaktır. Kanun uymak için yapılır. Biz kanuna uyuyoruz.
-Bu hemşerilerimiz ya dolandırılmıştır, kooperatife dava açmalılar ya da uyanıklık yapıp orayı ucuza kapatmaya çalışıyorlar. Yasaya herkesin uyması gerekiyor. Kimse popülizm yaparak “yıkan haindir” havası yapmaya kalkarsa bu doğru bir şey değildir. Bu kanunu uygulamak zorundayız.
2019'dan bu yana devam eden bir süreç. Kimse ilk defa duyuyormuş gibi yapmasın. Bizim yapacağımız şey kanunu uygulamaktır. Plansız bir yapılaşmaya şehrin imarını çok ciddi şekilde bozacak.Kanun hobi bahçesi yapmayı yasaklamıştır. Kimse bu şekilde satın almasın."
Başkan daha açık nasıl anlatsın. Yapılan iş yasa dışıdır ve ben görevimi yapmak zorundayım.
Dolandırıcılara inanmayın.
İşin özeti bu...
Yasayı uygularım...
 
*****
CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik, Yunus Emre Etnografya Müzesi'nin atıl bir durumda durduğunu gündeme getirdi. AK Partili siyasilerin konuyla ilgili etkisiz eleman olduğunu söylerken 'teflon tava' ifadesinde kullandı. Ne olduysa bu sözlerden sonra AK Parti Meclis Üyesi Fatih Özlü, Haydar Çelik'e tepki gösterdi ve hakaret etmemesini istedi.
Meclis toplantısı meclis üyeleri arasında sözlü sataşmalardan sonra başkan Kurt’un İkazları ile durumu sakinleştirerek toplantıyı kapattı.
PERŞEMBE günü yapılacak olan meclis toplantısında Odunpazarı belediyesinin kesin hesaplarını tartışılacak.. Ne kadar borç var. Ne kadarı gerçekleşmiş, nerelere harcanmış. Merkezi hükümetten gelen miktar ne? İller bankasını kesintileri ne kadar. Toplam borç ne kadar. Ne kadar ödenmiş, kalan borç ne kadar? Evrak kayıtları incelemelerinde bir uyumsuzluk var mı? Başkanlık raporunda eleştirdikleri konuların, rakamsal olarak tartışacaklar.
İş yine, Murat Özcan’a düşecek gibi. Zannediyorum nazik üslubuyla eleştirerek katkılar sunacaklar..

Sahi, şu Karapınar 2. Etap Gecekondu Önleme Bölgesi Projesi ne oldu?
****

 
 
ECC Tur
1000
icon
Ayhan BÜYÜKARSLAN 12 Mayıs 2022 12:52

Abi Tepebaşı bölgesinde de var onuda bir arastirirmisin

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir