Europen 09 2022 Desktop

CEHDÜ GAYRET MUSTAFA

14 Mart 2023 21:46
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Başarı nedir? Sorusunun yanıtı yoktur. İş adamı için, öğrenci, herkesin farklı bir başarı beklentisi vardır. Başarı nedir? sorusunun yanıtı bence başarıya inanmaktır.
Azmetmektir.
Eskilerin deyimiyle, Cehd-ü gayret etmektir.
Başarıyı bazen gözümüzde öyle çok büyütürüz ki, başaramayacağımıza, başarmanın imkânsız olduğuna çoktan inandırmışızdır kendimizi…
Azmetmek ve sabır insan yaşamının önemli oksijen alanlarıdır. Bunlar yoksa yaşamın şifrelerini çözemez ve denklemini kuramazsın.
Bazen başarısız olduğumuzda engelleri aşamadığımızda, elli tane bahane üretiriz. Arkasına saklanırız.
İnanmak çok önemlidir. Azim ise ve başarıyı getirir.
Pes etmeden hayatın şifrelerini çözebilmek. Genelde bunu felsefeciler, mantıkçılar, matematikçiler çözer.
Bahaneler yoktur.
Peki, başarı elde etmek insanın kendi egosu için mi dir? Bu sorunun yanıtını verebilmek o kadar kolay değil. Bazen kontrollü ego başarıyı getirirken, kontrolsüz “ego” başarısızlığın nedeni de olabilmektedir.
Bazılarının başarısı “sentetik”  başarıdır. Bazıların başarı gördüğü bir balondur. Farkında olmaz.. Başarının altında, sağlam bir dünyaya bakış açısı ve felsefesi ve sürdürebilir bir kabiliyette olması lazımdır.
Onun için başarıyı yakalayan herkesin bir öyküsü vardır.  
Yılmaz hoca en güzel örneklerden biridir.
*****
Bunlardan biride kamuoyunun yakından bildiği işi insanıMustafa Önder’ dir.”  Hani derler ya, hiper aktif sosyal bir kişiliği var. Maşallah. Her zaman her yerde. Tik tok gibi.
Onu, teee 1994’ lü yıllarda tanımıştım. Onun da, ticaret ile meşguliyeti var. Benim bir sosyal, siyasal etkinlik geçmişim var.
Cahit IŞIK, ticaret odası başkanı olduğu dönemde, yönetimlerinde bulunmuş bir isim. Henüz ticaret odasının küçük burjuva olduğu dönemler.
****
27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Cahit Atışkan’ ın Odunpazarı belediye başkan adayı olduğu ANAP listesinden Odunpazarı Belediye meclis üyeliğine seçiliyor.
Belediye Başkanı AYHAN BOYER.
 REFAH, ANAP, DYP, DSP, CHP. Oluşan belediye meclisinde Kararlar oy birliği ile çıkıyor. Belediyeler henüz 552 sayılı kararnameler ile yeni kurulmuş. Ama hiçbir şeyleri yok. Alt kademe belde belediyeleri statüsünde.
Mustafa Önder,  deneyimlerini, pozitif aktifliğini meclisteki kararlarına yansıtıyor.
****
Mustafa Önder geniş bir soy ağacına sahip. Sülale de her siyasal düşünceden insan var.
Mustafa Önder, eczacılık fakültesini kazanıyor. Fakat eczacılık yapmıyor. Babasını İhsan Önder. Ünlü terzilerden. Çevresinde çok saygı duyulan bir isim. Mustafa da mecburiyetten baba mesleğini devam ettiriyor. Yıllarca içinde esnaflık yapmış, dükkân kapanmasın.Babasının yanında yetiştiriliyor, aynı zamanda eczacılık okuyor. Yani çıraklık yapmış özellikle tekstil-hazır giyim konusunda ticareti öğrenmiş... Çekirdekten yetişme. Hüda-i nabit derler eskiler.
Aradan bir zaman geçmiş. Harun Karaca’nın ticaret odasında en etkili olan isimlerden biri. Kampanyayı yönetmiş dersek abartı olmaz.
2014 Harun Karacan’ ın AK Partiden aday gösterilince yanında Mustafa Önder var.
Şöyle diyor Mustafa Önder; Dostluğa ve arkadaşlığa çok önem veririm.. 2014 yılında yerel seçimlerde Sayın Harun Karacan ile birlikte AK Parti'ye geldim. "Vefa borcum” ile geldim, ama hiçbir zaman AK Partili olmadım.
Tepebaşı Belediye meclis üyeliğinde İlk sıradan liste den giriyor seçimlere.. Hem tepebaşı, hem de büyükşehir belediye meclis üyeliğine seçiliyor. Çeşitli komisyonlarda görev alıyor. Geçen süreç içerisinde anlıyor ki bir doku uyuşmazlığı bir anlaşmazlık var. Ayrılmak istiyor. Çok kırılıyor. Uzun zaman istifa etmeyi düşünüyor ve kararını veriyor. Etik davranış sergileyerek, Noter aracılığı ile istifasını gönderiyor.
İstifa etme gel CHP’ ye geç diyenlere diyor ki, etik olmaz. Doğruda değil.
İşlerinin başına geçiyor ve toparlamaya çalışıyor. Siyaset onu oldukça yıpratmış.
İddia edildiği gibi pek öyle “hamilim yakınımdır kartviziti” ile o makamlara gelen bir isim değil. Hüner sahibi,  sosyal bir iş insanı. “Güven” kredi kartı gibidir. Zamanı geldiğinde ödemeyi yaparsın.
Buna güvenilirlik denir.
****
Başarıya ulaşmada karşımıza çıkan hiçbir şey engel değildir. Hiçbir bahanede sizin başarısız olmanıza sebep değildir tabi siz buna izin vermedikçe.
Aradan geçen zaman dilimi içerisinde Yılmaz hoca ile sürekli görüşüyor ve yılmaz Büyükerşen’in yanında yer alıyor. 2019 seçimlerinde Büyükerşen onu Tepebaşı listesinde 3.sıradan yer veriyor.
O gün bugün sorumlulukların bilinciyle gerek ticaretteki deneyimleri, gerek politik birikimleri ile mecliste çabalarını topluma yansıtmaya özen gösteriyor.
Mustafa Önder araştıran, okuyan ve kendisini sürekli yenileyen bir isim. Hiper sosyal aktif. Çevresine sosyal etkinliklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Kılavuzluk ediyor.
Aslında kendisinin bile farkında olmadığı,  özgün bir başarı hikayesini yazmış kendisi.. Çünkü bazen bir şeylerin değişmesi için ne kadar hazır hissetsek de, ilk adımı atmak için bir kıvılcım arıyoruz.
Gerçeği yansıtan başarı hikâyeleri de, hayatımızda harekete geçirici, olumlu etkiler yaratıyor. İnsanlar bir ya da birden çok başarı hikâyesinden aldığı ilhamla kendi yolunu çiziyor. Bir aile dost meclisinde arkadaşı neden ikinci bir üniversiteyi okumuyorsun diye önermede bulunuyor. Onların başarı hikâyesini biliyor.
Mustafa Önder Motive oluyor. Farklı hayatlardan, farklı branşlardan,  farklı başarılar elde etmiş arkadaşlarının hikâyesini dinliyor.
Ondan sonrası. Ver elini 2. Üniversite. 4 yıllık lisans. Kamu yönetimi ve Siyaset bilimi..
Eczacılık diplomasının yanına bunuda başarısına eklemiş. Üst sınıflardan ders alarak 2.5 yılda bitiriyor.
Kendisi de meraklı. Bir gün tesadüfen öğrendim. En son katına çıktım daracık merdivenlerden. Çatı katı. Bilgisayar önünde. Yahu dedim ne yapıyorsun. Bende hesap kitap işleri zannettim. Meğerse ders çalışıyormuş.
Kader onu son final imtihanlarında mezun olduğu eczacılık fakültesinde girmiş. Okuduğu sınıfları hatırlamış sıralarda. Sınavlarını başarı ile vererek yüksek onur belgesi almış..
Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etmiş..
Yılmaz hocanın elini öperek, onur belgelerini ve diplomasını takdim etmiş.
Hoca çok mutlu olmuş ve demiş ki; CHP’ nin büyükşehir belediye meclisi üyesi olan Mustafa Önder benimde Anadolu üniversitesinde rektör olduğum dönemde eczacılık fakültesini bitiren, ama eczacılık yapmayan ticaret ve iş hayatına atılan diplomalara doymayan bir adamdır. Bunu gösterelim.                                  Bu diplomasını takdir ediyorum. Bu diplomayla da tatmin olmaz… Onur belgesi almıştır. Diplomalarını arkasında yer alacak. Bunları da sıraya yerleştir. Çerçeve yaptırırsın. Merak ediyorum evde veya işyerinde çevreletmeye, asmaya kalksan duvarda yer kalmayacak. Tabii Anadolu üniversitesinin kurucusu olarak duyduğum gururun haddi hesabı yok. Mustafa’ yı tebrik ediyorum..
Mustafa Önder’ de, sizin öğrenciniz olmak büyük bir ayrıcalık. Bütün temelinde bu günlerde yaşadığım ortamda sizlerin imzanız var.
Hocada nasihatte bulunuyor; Hayatın boyunca öğrenmekten vazgeçme.
Gerçekten Mustafa Önder ayrıcalıklı. Yılmaz hocanın elini kimse öpemez.
Bakalım bundan sonra hayat boyu öğrenim de hangi noktaya gidecek.
Hedefi belli. Yüksek lisans. Hocayla birlikte karar verecekleler.
Tabii Mustafa’nın bu gayretin altında Eskişehir’e hizmet etme niyetinde. Nerede? Olur, nasıl olur kısmet meselesi.
Foto şaka.


Sayın genel başkanım; cumhurbaşkanı adayımız olarak sizi destekliyoruz. Koşturacağız. Koşturacağız. Koşturacağız.
Bende siyaset biliminde yüksek onur belgesi aldım. Artık siyaseti bilimsel olarak yapıyorum..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat