Europen 09 2022 Desktop

KAÇAK YAPILARA AF GELİRSE?

16 Şubat 2023 00:31
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Kaçak yapılara af.
Avrupa da olsan, bilmem neyiyle gülerler. Öyle bir şey olur muymuş derler!.
17 Ağustos 2019 - 
Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Kemal Gökçay Yenigün Marmara Depremi’nin 20’nci yıldönümünde yaptığı açıklama çok önemli. Deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğini söylüyor.
İmar Barışı ile de, yönetmeliğe uymayan yapıların aklandığını söylüyor.
İmar Barışı adı altında topluma sunulan bu kaçak yapılaşma affı ile denetimsiz, yeterli mühendislik hizmeti almamış yapılar da yasal hale getirilmiş, bugüne kadar sınırlı da olsa deprem güvenliği için atılmış olan tüm adımlar boşa çıkartılmıştır. Bu yasal kılıf, ülkede inşa edilmiş bulunan yapıları depreme karşı güvenlikli hale getirmeyecek, tam aksine doğa olaylarının afete dönüşerek pek çok insanın hayatını kaybetmesinin zemini hazırlanmış olacaktır.
AKLA BİLİME VE MÜHENDİSLİĞE ÖNEM VERİLMELİ.
Bütün bu olumsuzluklar, başta depremini bekleyen İstanbul olmak üzere deprem tehlikesi altındaki bütün kentlerimizi, depreme de deprem sonrasına da daha hazırlıksız ve güvensiz hale getirecektir.
Diğer taraftan, bütün dikkatler sonuçları çok daha büyük olacak olası bir İstanbul depremine haklı olarak odaklanmışken;  toplam uzunluğu 600 kilometre olan ve etkili olduğu bölgede11 ilimiz ve barajlarımızın bulunan, uzun süredir sessizliğini koruyan ve enerji biriktiren ve geçmişte çok sayıda yıkıcı depreme kaynaklık etmiş, yakın gelecekte de yıkıcı depremlere kaynaklık etmesi kaçınılmaz olan Doğu Anadolu Fay Zonu’ da gözlerden uzak tutulmamalıdır.
Ülkemizde, jeolojik yapısı nedeniyle, her zaman yıkıcı depremlerin yaşanabileceği gerçeğinden hareketle, ranta ve kaderciliğe teslim edilmiş anlayışla değil; insana, akla, bilime ve mühendisliğe önem veren politik tercih ve uygulamalar ile başta deprem olmak üzere afetlere karşı daha güvenli bir hale gelecektir.”
Yani Kahramanmaraş depreminin olacağını 17 Ağustos 2019 tarihinde  Kemal Gökçay söylemiş.
****
Lobiler başarmıştı.
“İmar Barışı” reklamı deprem sonrası gündem oldu. Bunun nedeni hükümetin kaynak sorunu vardı. Niyetleri seçimler üstü hazineye para toplamaktı.
Öylede oldu.
AKP döneminde çıkartılan imar affı düzenlemeleri şimdi tartışılıyor. O günlerde bilim insanları, mühendis odaları sakın af çıkartmayın, yapmayın bunları diyordu.
Kimse bilimi dinlemedi.
AKP,  bizi millet seçti, sandıktan çıktık diyordu.
*****
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılında yayınladığı “imar barışı” reklamını TV’lerde gösterime sunmuştu.
Hasan KAÇAN başrolde.
Reklamda, bir kadınBilip bilmeden iki göz yer yaptık. Ama hep ha yıkıldı ha yıkılacak korkusuyla yaşadık. Bizimle helalleşiyorlar mı?” diye soruyor.
Hasan Kaçan, “Devlet vatandaşın sorununu çözmek için var” yanıtını veriyor.
Yine reklamda yaşlı bir adam, “Oğlum evlendiğinde kiraya bile çıkamıyordu. Hanımın bileziklerini sattık, el mecbur bahçede de onlara bir yer yaptık. Bu durum bizim için de geçerli mi” diye sorunca Hasan Kaçan, “Üzme kendini amcacığım evlatların evlerinde gönül rahatlığıyla otursunlar. İnternetten başvurup yapı “kayıt belgesini” almanız yeterli” cevabını veriyor.
 
Yani imar affının reklamını bile yapmışız. Tam bir doğu oryantalizmi… Sen bana oy ver, ben af çıkartayım.
Ey! Sağ duylu AK Partililer… Vicdanınız hiç sizi rahatsız etmiyor mu? Bu çıkartılan aflardan, sürekli değiştirilen ihale yasalarından mutlu musunuz?
Yoksa, ne pahasına olursa olsun, ister haram olsun, sadece iktidar olalım yeter anlayışıyla durmak yok, yalan söylemeye devam mı etmek istiyorsunuz? 
*****
Depremin etkilediği 10 ilde imar affı kapsamında verilen yapı kayıt belgesi sayısı tam 294 bin 166 olmuş.
Adana'da 59 bin 247, Adıyaman’da 10 bin 629, Diyarbakır’da 14 bin 719, Gaziantep’te 40 bin 224, Hatay'da 56 bin 464, Kahramanmaraş’ta 39 bin 58, Kilis’te 4 bin 897, Malatya’da 22 bin 299, Osmaniye’de 21 bin 107, Şanlıurfa’da 25 bin 521 yapı kayıt belgesi verilmiş.
Şu anda ölüm sayısı 32 bine yaklaştı.
****
Güzel sosyal mesaj iletileri var. Durumlarında paylaşıyorlar. Bende bir tanesini paylaşıyorum sizinle.
Yetmemek hissi… İfade edemediğim derin bir üzüntü.  Her an yeni bir haber için umutla bekleyiş. En önemlisi yaşarken utanmak!.
Ne güzel bir söz.
****
Bu neden benim başıma sürekli geliyordiyorsan! Bir zaman öğretisi şöyle der;Ders, sen öğrenene kadar devam eder”!
Umut her zaman yanımızda olsun.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat