Europen 09 2022 Desktop

SİYASİ GÜNDEMİN HIZLA DEĞİŞİMİ…

30 Ocak 2023 00:24
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

AK Partinin kulislerinde neler oluyor?  İçten içe,dışarıya yansıtılmayan konuşulanlar var.Kulislerde kazan kaynatılıyor.
Gerçekten savrulan bir seçim dönemine giriyoruz.
Şimdilik dışarıya yansıtılmasa bile, eleştiriler almış başını gidiyor. Kimisi Milletvekili adayı, kimisi de İl başkanı olmak istiyor. Ankara genel merkez kulisleri artık bilinen bir gerçek.
Artık yerel teşkilatların hiçbir önemi yok. Birde utanmadan, sıkılmadan “yeter söz milletindir” diyebiliyorlar?
12 Eylül düzenine karşı çıkanlar,maskelerini takmışlar bu düzenin savunucuları haline gelmişler ve bu durumdan çok memnundurlar.
Emir komuta sistemi..
Tek adam..
Bu kafalarla mı ülkede demokrasiyi Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız?
Kimler kimlerle beraber?
****
Cihan Paçacı’nın söylemlerinden sonra, Ankara kulisleri karışmıştı.Yuvarlak masada neler oluyordu? İYİ Parti’ nin içindeki bazıları Kılıçdaroğlu’ nun adaylığının seçmende % 51 lik karşılığı ne kadar olduğu konusunda ciddi tereddütleri var.  Akşener’ in ısrarla seçilecek aday demesinin altında bu var.
Ya kaybedilirse. İşte ondan sonrasını siz düşünün. Siyasal sistemde yeni bir paradigma söz konusu olacak .Fakat sürdürebilir bir durum söz konusu olabilir mi. Sanmıyorum..
O zaman ne olacak? Olacak olan belli. Kılıçdaroğlu bir seçim daha kaybetmiş olacak ve CHP’ de kurultay toplanır. Sonuçta güle güle sana, yolun açık olsun denilir! CHP tarihi bir yenilgisini daha almış olur.
AKŞENER’ inde başbakanlık rüyası sona erer.
****
Seçim toto günlere girdik!Köşeden kadılık yapan bizlerde her gün ya politik fallar bakacağız..
İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Antalya, Gaziantep, Adana, Mersin majör kentler. Yerelde Belediye başkanlarının ismi çok önemli. Bu seçimlerde kaderinin belirleyecekler.
Genel seçimlerin farklılığı bu yüzden. Bu seçimlerde belediye başkanlarının etkinlikleri çok daha öne çıkacak.
Onun için, AK Parti ve CHP şimdiden toplumda karşılığı olan isim arayışlarına girdi. Bursa, Ankara, İstanbul, Balıkesir, Ordu, Eskişehir, Adana, Antalya, Denizli ve diğer güneydoğu-doğu bölgelerindeki şehirlerde ciddi potansiyel adayların kimler? olabileceği araştırılıyor.
****
Bir nevi ön aday yoklamaları yaptırılıyor.
Telefonla yapılan anketler ne kadar sağlıklı olur?
Şu iyi biliniyor ki, AK Partinin seçimleri kaybettiğinde, çöküşe geçmiş olacak.
Bunu geçmiş deneyimlerinden biliyoruz.
Erdoğan, sadece Cumhurbaşkanı değil, deneyimli karizmatik bir Lider.
Fakat ekonomide durum parlak değil. Piyasalar yanıyor. Ekonominin motoru su kaynattı. Belirlenen hedeflerin hiç biri tutmadı.
AK Partililer ve MHPAK- kurt kardeşliği devam ediyor. Ne güzel kardeşliğimiz var durumu birlikte idare ediyorduk diyorlardı düne kadar.
Şimdi işler öyle değil. MHP’ nin tabanı oldukça rahatsız. Ne oluyoruz? Sorusunu soruyorlar. Hani biz partiydik. İşimiz, AK Partiyi sürekli iktidar mı yapmak, onları nimetlendirmek mi sorusunu soruyorlar. Bahçeli, bunun farkına varmış mıdır bilinmese de hızla oy kaybediyor.
Gerçi ittifak içinde  baraj sorun olmasa da D-Hont’ a takılacak..
Bahçeli’ nin MHP’si 41 ilde tek başına girmek zorunda. Belli illerde ise çatı altında olacaklar.
Cumhur ittifakı.
Seçim startı resmi olarak ilan edildiği tarihten itibaren kısa bir zaman dilimi içerisinde listeler belirlenip YSK’ ya vermek zorundalar. Resmi süreç başlamış olacak.
Elbette, yeni durumda yeni stratejik hedefler konulacak. “KOMBİN” yapalım fikri gündeme gelebilir.
Tahminen 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekili genel seçimleri AK Parti için önemi daha büyük. Şunu çok iyi biliyoruz ki, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler herkes için beka sorunu?
Fakat 14 Mayıs ta TBMM ‘ sinde seçim tarihini belirlemek için muhalefetin desteğine ihtiyaç var. 18 Haziran seçimlerinden neden vazgeçildi?AKP’ nin gerekçeleri çok anlamsız. Bu seçimlerin yapılacağı çok önceleri belli değil miydi? Belliydi.
Gerçek ise, ekonomik bozulmalar ve enflasyon sonuçları.  2023  haziranında 6 aylık oranlar.. TUİK’ e kimse inanmıyor ki? Memur ve emeklilere verilecek zamlar bu rakamlara bağlı..
Çünkü bunu vermek zorunda..
AK Partinin oyları, % 35-41 bandında gezinir durur. Bunun üstüne çıkacak oyları ancak belediye başkanlarının sahaya inip getireceği oylara bağlı. Yerel hizmetlerin karşılığı olan seçmende karşılığı olan oylar.
Fakat esas olan propaganda serbestisi ile birlikte muhalefetin somut söylemleri. Umut vermeleri... İnandırıcı olur ise karşılığını bulur.
Eğer HDP cumhurbaşkanı aday gösterir isler bilin ki seçimler 2.tura kalır.2.tura kalınır ise bilin ki,HDP kilit parti. Pazarlıklar yeniden yapılır ve denklem yeniden kurulur.
****
MHP’ nin içi ve ülkücü kanatların MHP yönetimleri ile çok ciddi bir fikir çatışması söz konusu. Böyle bir sorunla karşı karşıyalar.
Seçimlerin kaderini, Güneydoğu ve doğu illerindeki HDP ye oy veren “KÜRT” seçmenin oy verme davranışı belirleyecek! Eskişehir’deki HDP ‘nin aldığı oy 25 bine yakın.
Kime oy verirlerse oraya artı yazar. Bir milletvekilleri oraya gider.
Tablo bu. Bunu herkes biliyor.
Durum, Eskişehir ‘de de pek farklı değil.
****
Kulislerde, kimlerin adı geçirilmiyor ki? Bunu algı yönetimi yapmak isteyen profesyonellerin yaptıkları biliniyor. Biz bunlara sürmeli adaylar diyoruz.
Fakat unutulmasın. Burhan SAKALLI MKYK üyesi”. Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığında 246. 579 oy almıştı. Oran ise % 45.14..Burhan Sakallı Büyükşehirde,  Hasan Tuç Tepebaşında çok iyi bir çıkış yakalamıştı.
Bu oran çok yüksek bir oy oranı..
****
Burhan Sakallı, Türkiye yi turladı..Görev adamı. Gittiği yerlerde nabzı tuttu.Şehir buluşmalarında vardı. Nabzın çok ötesinde bir kamuoyu beklentisinin, hangi yönde olduğunun öğrenilmesiydi.
Farklı kesimlerle yaptığı görüşmelerin notlarını aldı onların önermelerini dinledi. Anlaşılan o ki;  yapılan kamuoyu araştırmalarının nabzını iyi tutmuş.
Eskişehir’deki AK Partinin içindeki yükselen tansiyon seçimlerden beri devam ediyor..Tansiyonu düşürmek Milletvekillerine ve teşkilatlarına düşüyor. Fakat tam tersine bir durum var.
Burhan Sakallı telefonla görüştüğümüzde “her şey düzelecek”  hiçbir sıkıntı yok diyor.
****
AK Parti siyaseti geniş açıdan hiçbir zaman okuyamadı, politikanın kodlarını çözemedi veya çözmek istemedi. Küçük olsun benim olsun anlayışını sürdüren kasaba politikacılarının ellerinde oyuncak oldu.
Şimdi stratejik düşünme zamanı. Dışarıdan kim ithal aday getirir ise veya genel merkez ben istediğimi yazarım derse, bilin ki seçimleri kaybetmiş demektir.
Hem CHP,hem de AK Partiiçin ..2024’ ün kaderi bu seçimlerde.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat