Europen 09 2022 Desktop

TÜİK’E NASIL İNANALIM?

1 Şubat 2023 00:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Türkiye çok zor günler geçiriyor. Şimdiden daha ağır koşullara hazırlanın.Zira Heterdoks uygulamalı ekonomik durumumuz hiç parlak değil.
Yarının, bugünlerden daha iyi olacağına dair umutlarımız her geçen gün daha azalıyor..
Bunu görüyoruz.
Toplum olarak dibe vurduğumuz yerdeyiz.
Debeleniyoruz. Debelendikçe batıyoruz.
Enflasyonla mücadelenin en kritik dönemindeyiz. Bütçeler hazırlanıyor ve merkez bankası beklenenenflasyonu 2023’ de % 22.3 olarak hedeflenmiş.
İktidarın medyayı kuşatmasına rağmen hiç kimse inanmıyor.
TÜİK’e nasıl inanalım?
Tablo bu.
Ne enflasyonun ineceğine, nede marketlerin fiyat etiketlerde indirim yapacaklarına kimse inanmıyor!Çarşı pazardaki, marketlerdeki raflarda etiket oyunlarını hepimiz biliyoruz..
Kendin çal, kendin oyna.
****
İş insanları şunu diyor. Girdilerdeki maliyetleri kime, yansıtacağız?
Devletin Maliye politikaları ne olacak?
İsraf, almış başını gidiyor. Kaynakların verimsiz kullanımı, en büyük sorun. Kamudaki ücret politikasındaki dengesizlikler devam ediyor.
Üretim cezalandırılıyor, üretmeyenler ödüllendiriliyor.
Bunlar belirsizlikler devam ediyor...
TÜİK açıkladı, Dış ticaret açığı 100 milyar dolar olmuş..Bu 2022’in rekor dış ticaret açığı olmuş.
FAKİRLEŞTİK..
Kişi başına gelirimiz düştü 7-8 bin  dolara.. Şimdi en önemli soru şu? Gelir dağılımındaki adaletsizlikler nasıl giderilecek? Bas bas paraları demekle hane geliri yükselmiyor.
Son 2 yıl, Fakir, daha fakir oldu. Emek değersizleştirildi.
Öte taraftan “tuzu kuru” bakan açıklama yapıyor..
Fakiri enflasyona ezdirmedik.
Anlaşılan, çarşı pazarı hiç dolaşmamış, raflardan haberi yok.
Bunu AK Parti görmek istemedi. İşi dış güçlere havale etti.
Şahlar, şahbaz oldu..
****
Bu seçimlerde; belirleyici seçmen kitlesi HDP ve öğrenciler. Bu kesimlerden oy alabilecek yüksek nitelikte oy getirme potansiyeline sahip olan adaylar, partisinin oy kapasitesini yükseltebilir.
Araştırmalar bunu gösteriyor. Partilerin yol haritasında kimler olacak? Kimler listelerde yer alacak? Hangi partilere ne kadar kontenjan verilecek?
Bütün partiler için geçerli..
Şunu çok iyi biliyoruz ki; hesabını, kitabını çok iyi yapamayan,  adayların çevresini hemen dalkavuklar sarar ve 3.sınıf çokbilmiş politik danışmanlık yapacak insanlar, davul- zurnacılarda yanlış makamdan ara taksimi yaparlar ve her şeyi berbat ederler.
Sonrası malum.
Diğerlerini başına gelen kaçınılmaz sonu o da yaşayacak!
AK PARTİ KULİSLERİ HIZLANDI..
AK Partinin kulislerinde her kes aday adayı. İl başkanı Zihni Çalışkan’ın istifa dilekçesi cebinde dolaşıyor.
HAKAN Çizmelioğlu’da istifa edeceklerden. Ali Acar’ın da milletvekilliği olmak istediği biliniyor. Fakat gelişen bazı olaylar nedeniyle istifa ettirilmeyebilir. İlçe başkanlığında devam edebilir.
Şimdi ki sorun il başkanı kim olacak? Yeni yönetimlerde kimler yer alacak?  O kadar çok isimler tedavülde dolaştırılıyor ki? O kadar çok popülist patronaj isimler dolaştırılıyor ki?
Şimdi de vakıflar işe girmiş durumda. Birlik vakfının temsilcisi Süleyman Reyhan mı? Yoksa başkası mı? Dışarıdan bir atama mı? Soruların cevapları henüz verilmiş değil.
Bilinmeyenler?.
Fakat her yerde kulisler devam ediyor
Kulisler böyle! Bu durum yakın bir zaman sonra listeler kesinleşinceye kadar devam edecek, herkes rüyasında “makam koltuklarını” görmeye devam edecekler..
MUTAKABAT METNİ AÇIKLANDI..
Hani diyorduk ya millet ittifakı bir yıldan beri toplanıp, dağlıyorlar. İşte sonunda metin açıklandı. Seçimler olmadan koalisyon programı.Detaylı bir açıklama. Sonuna kadar izledim. Notlar aldım.
****
Beraber olmak sinerji oluşturur. Ben ne olacağım derseniz hiçbir şey olamazsınız.Birlikte olursanız başarırsınız umut olursunuz.Bu kadar farklı partilerin bir araya gelip mutabakat bir metinin hazırlaması önemli..
 Bu model farklı.Ortak çalışma standardı oluşturmuş.  Bu model işe yararmı? Sorunlarına çare olur mu? Elbette çok tartışılacak yanları eksikleri var. Sonuçta siyasetin de matematiği var..
Altında genel başkanların imzaları var. Mutabakat metni önemli. Millet ittifakının referanduma gitmek için en az 360 milletvekili sayısına ihtiyaç var. Yeni anayasa deyip duruyorlar. Fakat 400 oy’a ihtiyaç var.
Peki, 6’lı masa yapabilir mi? Seçimi kazanıp mecliste 360 sayısını alırlarsa Türkiye nefes alır.
Seçimden önce verdikleri ortak çalışma var. Onun için kıymetli. Peki, parlamento ayağında 360’ı bulamazsanız sorunlar başlar.
***
AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “bütün tuşlara” basın dedi. Şimdi, AK Parti bundan ne anlar? Ömürlerinde hiç piyano görmemişler de var. Piyanoda tuşların hepsine basılmaz ki?
Klavyeli enstrümanları , angarılalar bilir. Bütün Tuşlara aynı anda bastınız mı otomatik olarak Fidaydayı çalıyor!
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat