Adiyat Suresi, Mekke döneminde indirilmiştir ve toplam 11 ayetten oluşur. "Âdiyât" kelimesi, hızlı koşan atlar anlamına gelir. Adiyat Suresi'nin konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sureyi okumak isteyenler için, içeriğimize göz atarak Adiyat Suresi'nin Türkçe-Arapça okunuşu, meali, tefsiri gibi detayları bulabilirsiniz.

Adiyat Ne Demek?

Âdiyât, hızlı koşan atlar manasına gelmektedir.

Adiyat Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

1.Vel adiyati dabha

2.Fel muriyati kadha

3.Fel muğırati subha

4.Fe eserne bihı nak'a

5.Fe vesatne bihı cem'a

6.İnnelinsane li rabbihı le kenud

7.Ve innehu ala zalike le şehıd

8.Ve innehu li hubbil hayri le şedıd

9.E fe la ya'lemü iza bu'sira ma fil kubur

10.Ve hussıle ma fis sudur

11.İnne rabbehüm bihim yevmeizin le habir

Adiyat Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1.O harıl harıl (savaşa) koşanlara,

2. (Tırnaklarıyla yerden) ateş çıkaranlara,

3. Sabahleyin akın edenlere,

4. Tozu dumana karıştıranlara,

5. Derken bir topluluğun ortasına dalanlara yemin ederim ki,

6. Şüphesiz insan, Rabbine karşı çok nankördür.

7. Ve kendisi de buna şahittir.

8. Gerçekten o dünya malını çok sevdiği için katıdır.

9. Bilmiyor mu ki, kabirlerin içindekiler fırlatılacak.

10. Ve sinelerin içindekiler derlenecek.

11. O gün Rableri onların bütün yaptıklarından haberdardır.

Adiyat Suresi Arapça Yazılışı

Adiyat Suresi Dinle

Adiyat Suresi Konusu

İnsanoğlunun nankörlüğü ve mala düşkünlüğü, ahiret hayatı için harcama yapmaması ve bu yüzden onu kötü bir sonucun beklediği söz konusu edilmektedir

Nahl Suresi Okunuşu- Nahl Suresi Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Dinle) Nahl Suresi Okunuşu- Nahl Suresi Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Dinle)

Adiyat Suresi Fazileti


Bu sureyi düzenli olarak okuyan kişi, nazardan ve kötü enerjiden korunma şansını artırabilir. Gece kötü rüyalar gören veya iyi uyuyamayanlar için, yatmadan önce Adiyat Suresi'ni 7 kere okumanın tavsiye edildiği belirtilmektedir. Surenin düzenli okunması, geçim sıkıntısını azaltabilir ve okuyanın evine rahmet ve bereketin yağmasına katkıda bulunabilir. Adiyat Suresi'ni üzerinde taşıyan kişi, düşmanının yüreğine korku salabilir ve Allah'ın yardımıyla ona karşı üstün gelebilir.

Adiyat Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

Vakıa Suresi'nin 79. ayeti, "Temizlenmiş olanlardan başkası ona el süremez." şeklinde bir emir içermektedir. Bu sebeple, cünüp veya abdestsiz olan bir kişinin Kur'an-ı Kerim'e el süremeyeceği gibi herhangi bir ayeti de okuyamayacağı ifade edilmektedir.

Özetle, abdesti olmayan bir kişi, Kur'an-ı Kerim'e el dokundurmadan ezberlediği ayet ve sureleri okuyabilir; bu durum caizdir. Ancak abdestsiz olan bir kişi, Kur'an'a dokunarak Adiyat Suresi'ni okuyamaz. Ayet el-Kürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen bir kişi bunları dua niyetiyle okuyabilir; bu da caizdir. (Elmalılı Hamdi YAZAR, Tefsir, Vakıa 79. ayetin izahı; Celal Yıldırım, İslam fıkhı, IV/157)

Aynı şekilde, başörtüsü olmadan da Adiyat Suresi okunabilir; ancak Kur'an'a saygıdan dolayı başörtülü olmanın tercih edilmesi daha uygundur.

Adiyat Suresi Kaç Ayet? Adiyat Suresi Ne Zaman ve Nerede İnmiştir?

Adiyat Suresi 11 âyettir.  Mushaftaki sıralamada yüzüncü, iniş sırasına göre on dördüncü suredir. Asr suresinden sonra, Kevser suresinden önce Mekke’de inmiştir.

Adiyat Suresi Kaçıncı Sayfa ve Cüzde Yer Alıyor?

Adiyat Suresi, Kur’an-ı Kerim’de 599. sayfada ve 30. cüzde yer alır.

Editör: Tuğçe Kaş