Patlamada kullanılan araç Kayseri'de gasbedilmiş Patlamada kullanılan araç Kayseri'de gasbedilmiş

AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan, ES TV ekranlarında yayınlanan Ekstra Gündem programında Sedat Aydoğan ve Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. 14 ve 28 Mayıs seçim sonuçlarını değerlendiren Reyhan, “Tabi ki biz milletimizin verdiği kararı herkes saygı duyacak. Demokrasilerde bu olmazsa olmaz. Cumhurbaşkanımız milletimize seslenirken şöyle der: Biz doğru yapıyorsak bizi desteklemeye devam edin. Yanlış yapıyorsak da bizi değiştirin. Sonuçta siyasi partiler vaatlerinde bulunuyorlar. Biz bunu yapacağız. Muhalefet bunu diyor. Sonuçta nihai kararı milletimiz veriyor. Eskişehir’de de bununla ilgili milletimizin kararı böyle oldu. Saygı duyarız. Ama Türkiye çapında cumhurbaşkanlığı seçiminde biz birinci parti olduk. Yine iktidarımız devam ediyor. Biz yerelde de Türkiye çapında AK Parti’nin oy oranında düşüşler oldu. Eskişehir’deki düşüş Türkiye ortalamasından daha az bir düşüş oldu. Ama sonuçta çok iyi oynarsınız ama maçta skor önemlidir. Bizim 3 vekilimiz varı. 2 vekile düştü. İlk defa CHP’nin gerisinde kaldığımız bir seçimdi. Biz bunlarla ilgili analizlerimizi sandık sandık mahalle mahalle köy köy yaptık. Biz yerel seçimlerde arzu ettiğimiz sonucu alacağız” diye konuştu. 
DERS ÇIKARDIK
Seçim sonuçlarından çıkardıkları dersler olduğunu belirten Reyhan, “Eskişehir böyle solun kalesi gibi bir algı var. Bu seçimde milletvekilliğinde biz öndeydik. Cumhur İttifakı vekil kaybetti. BBP bizim listelerimizden girmedi. Yeniden Refah girmedi, MHP girmedi. Bunları dahil etsek. Bunlar bizim seçim sonuçlarından çıkardığımız dersler. Biz paydaşlarımızla seçime girseydik Cumhur İttifakı olarak seçimi önde tamamlıyorduk. Hem Yeniden Refah hem Büyük Birlik’in aldığı oylar bizim kaybettiğimiz oylardan daha fazla çünkü” şeklinde konuştu. 
DAHA ÖNCE BAŞARDIK YİNE BAŞARIRIZ
“AK Parti kurulduğundan bu yana AK Partili yapamadığımız hiçbir ilçemiz yok” diyen Reyhan, “Düşünün AK Parti şu ilçeyi de alamadı dediğimiz bir ilçe de yok. CHP’nin kalesi denilen Seyitgazi, Beylikova, Han, Mahmudiye’yi hep aldık. Daha önce başardık. Yine başarırız. Odunpazarı ve Tepebaşı’nı da aldık. Farklı zamanlarda AK Partili yapılmış ilçeler ayna anda niçin AK Partili yapılmasın? O zaman bu zaman. Eskişehir tüm ilçelerini alma potansiyelimiz var. Bu yerel seçimler onu gösteriyor. Kırsalda güçlüyüz. Kırsalda çok rahatlıkla hangi adaylarla nasıl seçim alacağımızı biliyoruz. Şu an merkezle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Genel merkezimiz de ölçümleri bilimsel manada yapıyor. Bizler de sahadan aldığımız izlenimlerle bunları raporluyoruz” dedi.
TEŞKİLATLAR DIŞARDAN ADAY İSTEMEZ
Normal şartlarda teşkilatların dışardan aday istemeyeceğini söyleyen Reyhan, “Biz daha önce de bu süreçleri yaşadık. Bizim bir stratejimizdi. Dışardan adaydan ziyade hangi adayla kapılar daha rahat açılır. Bu biz stratejidir. Biz Kemal Unakıtan ile bu stratejiye başlamıştık. Unakıtan da dışardan bir adaydı. Ben merkez ilçe başkanıydım o zaman. Normalde bir teşkilat dışardan bir aday ister mi? İstemez. Biz Eskişehir’i düşünerek o zaman Kemal Unakıtan’ı istedik. Milletvekilleri bile eleştiriyordu. Niye maliye bakanı şehrine para aktarıyor? Bunu çok net ifade ederdi: Ben seçildiğim ile akıtmayacağım da nereye akıtacağım derdi” diye konuştu.
AYNI STRATEJİYİ UYGULADIK
Reyhan, “Aynı stratejiyi biz Nabi Hocamla uyguladık. O da o zaman başbakanımızın baş danışmanı. Biz o dönemde Nabi Bey’in Eskişehir’den vekil olması için ikna ettik. Her ilçemizde bir mührü vardır. Eskişehir bir harman şehir. Nitelikli göç almış bir şehir. Eskişehir’de ciddi enerji yatırımları var. Dünyada ikinci en büyük rezerve olan Beylikova Sivrihisar bölgesi nadir bulunan element. Bunları analiz ederek bu yola çıktık” şeklinde konuştu. 
EN BÜYÜK ENGELLEMELERİ YEREL YAPIYOR
URAYSİM’in mutlaka yapılacağını söyleyen Reyhan, “Büyükşehir’in itirazlarını biz yanlış buluyoruz. Yatırımı engelleme olarak görüyoruz. Bu oluyor Eskişehir’de. AK parti yerel hizmetleri engelliyor diyorlar ama en büyük engellemeleri yerel yapıyor. İmar yetkisi Büyükşehir’de çünkü. Bunlarla ilgili çok büyük engellerle karşılaşıyoruz. 2024 yerel seçimlerinde bu yerelle genelin uyumsuzluğu net olarak ortadan kalkacak” dedi. 
GENEL MERKEZ ÖLÇÜYOR
“Yerel seçimlerinde yerelden bir aday olur” diyen Reyhan, “Yok. Öyle bir şey olmaz. Yerel seçimlerin dinamikleri farklıdır. Yerelden bir aday olur. Onunla ilgili çalışmalar sürüyor. Ölçümlerle ilgili. Partinin içinden de halkta karşılığı olan bir aday olursa niye partinin içinden olmasın? Her zaman sivil toplum kuruluşlarının isimleri geçer. Diğer illerde de bu böyle. Eskişehir’de bunun örneği oldu. Yine olur mu gibi yorumlar yapılabilir. Bunlar ölçülüyor genel merkez tarafından. Bizim de bir tavsiyemiz olacak. Bizi çağıracaklar” diye konuştu.
ÇOK UYUMLU BİR EKİBİZ
Reyhan, “Biz de sonuçta oy alacak, halkta karşılığı olan, ehliyet ve liyakat sahibi bir adayı bulacağız. Bazen bize de iyi bir aday bulun seçimi kazanın diyorlar. Tamam buyurun 3 tane isim söyleyin diyorum. Siz söyleyin diyorlar. Vatandaştan izlenimleri alıyoruz. Bunlarla ilgili isimler de var. Biz paylaşacağız genel merkezle. Biz çok uyumlu bir ekibiz il yönetimi, vekillerimiz, ilçe başkanlarımız” şeklinde konuştu.
CUMHUR İTTİFAKI BERABER HAREKET ETMEDİ
Reyhan, “Milletvekilliği seçimlerinde Cumhur İttifakı beraber hareket etmiş olsaydı tablo böyle olmazdı. Bu her zaman faydalı olacak bir durum. Siz parti olarak bir gücünüz var. Sizinle birlikte birileri hareket etmek istiyor. Güzel bir şey. Bu davetimizi herkes için yapıyoruz” dedi. 
YENİ ÇEVRE YOLU ÇÖZÜM DEĞİL
“Yeni bir çevre yolu, kuzey güney çevre yolu yapılması şehir için trafiğini etkileyecek rahatlatacak bir çözüm değil” diyen Reyhan, “Yol ihtiyacı var derken neyi kast ediyor vatandaş? Trafik sorununu ortadan kaldıracakmış gibi böyle bir yol ihtiyacından bahsediliyor. Bununla ilgili Osmangazi Üniversitesi Ulaşım Birimi bununla ilgili bir analiz yaptı. Yeni bir çevre yolu, kuzey güney çevre yolu yapılması şehir için trafiğini etkileyecek rahatlatacak bir çözüm değil. Bu çok az bir oradan etki edecek çözüm. Bunlar bilimsel şeyler. Bu kadarlık çözüm için. Organize sanayiye ulaşamamanın sebebi çevre yolunun sıkışıklığından kaynaklanmıyor. Herkes bir anda organizeye gidiyor. İçerde trafik sıkıntısı var. İçerde rahatlatılacak hususlar var. Büyükşehir Belediyesi hangi bulvarı açtı? Organizeye farklı yollardan gidecek yolları niye açmaz? Siz bunları yapın bakalım. Bizim ilçelerimizle ilgili yol sıkıntıları var. Onları çözüyoruz. Alpu yolu genişletiliyor. O devam ediyor. Sarıcakaya, Mihalgazi, Seyitgazi” diye konuştu. 
EKİM SONUNDA ADAYLARI BELLİ OLACAK
Ekim ayı sonunda büyükşehir adaylarının açıklanacağına dikkat çeken Reyhan, “İsimler üzerinden bir şey söyleyemeyiz. Niyeti olan arkadaşlarımız var. Niyetlerini ifade eden arkadaşlarımız var. Bizim bir takvimimiz var. Bu takvim sürecinde hepsini göreceksiniz. 7 Ekim’de AK Parti’nin büyük kongresi var. İşaret fişeğimiz olacak. Ondan sonra hemen ekim ayı sonunda büyükşehir adayları Türkiye’de belli olmuş olur” dedi.
BUNLAR NOT EDİLİR
Ahmet Sivri’nin Tepebaşı Belediye Başkan adaylığını açıklamaktan vazgeçmesine ilişkin de konuşan Reyhan, “AK Parti’den aday adayı olacak arkadaşlarımızın AK Parti kültürünü bilen arkadaşlarımız bunlar. Ben öyle adayım. Bizim bir takvimimiz var. Niyetin olabilir bununla ilgili. Bu niyetini ne zaman ifade edeceksin bunun da bir yöntemi, usulü var. Partimizin de bununla ilgili kuralları var. Ben buna uymam açıklarım dersen sonucuna katlanırsın. Bunlar not edilir. Tüm arkadaşlarımız da partide il ilçe başkanlığı yapmış arkadaşlarımız bu usul ve yöntemleri bilirler” diye konuştu.
İDDİALIYIZ
Reyhan, “Gerçekten iddialıyız. Onun için sahadayız. Muhitten merkeze geliyoruz. Biz sahada çalışıyoruz. En büyük avantajımız mevcut büyükşehir belediye başkanının artık heyecanının kalmaması. Şehir yeter diyor. Artık yerelle genelin uyumlu bir hizmetini görmek istiyor.  AK Parti belediyeciliğini Eskişehir özledi. Hepsini alacağız. 15’te 15 alınabilecek bir şehir burası. Biz daha önce 14’ünü aldık. Sadece büyükşehiri alamadık. Şimdi aynı anda hepsini alma potansiyeline sahip şehir. Bu şehirde bunu göreceksiniz” ifadelerini kullandı.