İyi Parti Lideri Meral Akşener bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Eskişehir’de, Eskişehir’in belediye başkan adaylarını da açıkladı. İlk olarak Parti İl binasında partililerle bir araya gelen Akşener ardından Anemon Otel’de partililerin de büyük ilgi gösterdiği bir basın toplantısı düzenledi. Gündeme dair gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Akşener öncelikle siyasi partilerin bel kemiğinin teşkilatlar olduğuna vurgu yaptı.

SİYASİ PARTİLERİN BEL KEMİĞİ TEŞKİLATLARDIR

Akşener, “Siyasi partilerin bel kemiği teşkilatlardır. O partinin bel kemiği gönül verenlerdir, gönül verenler de o siyasi partinin patronlarıdır. Hani seçmen velinimet ya, onlar da velinimettir ve eğer ben dahil bulunduğumuz şehirlerde kendi başımıza hür, bağlantısız, kimseyle irtibat kurmadan, bağımsız aday olup seçilebiliyorsak o kişinin bir siyasi partiye ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla bir bağlılık hissetmesi de gerekmez ama hangi imkanlara sahip olursanız olun sandığın başında beklemekten tutun; broşürünüzü dağıtacak bir ele, kapının zilini çalıp sizi anlatacak bir dile ihtiyacınızı sağlayan, onu gideren kimdir? -O siyasi partinin teşkilatlarıdır, mensuplarıdır. Dolayısıyla İyi Parti'nin bir hikayesi var. O hikayeyi zaman zaman unutuyoruz. Çünkü çok şey yaşadığımız için unutuluyor ve zaman zaman çok olağan bir işmiş gibi geliyor. O nedenle İyi Parti'nin hayat hikayesini, hayat bulma hikayesini gittiğim her şehirde anlatıyorum, anlatmaya devam edeceğim. Ondan sonra da gelecek planlarımızdan bahsedeceğiz.  Yani başka konularda konuşmayı bitirdik. Dün dün de kaldı cancağızım, yeni şeyler söylemek lazım mottosuyla yol yürüyeceğiz” dedi.

BİZ MİLLİYETÇİ, KALKINMACI, DEMOKRAT BİR PARTİYİZ

Akşener, “Sürekli olarak bize ‘Siz kimsiniz?’” diye soruldu diyerek, “Bu da bir ayrı üçkağıt. Çünkü bu siyasetin iki yumruk arasındaki meselesinde sürekli bir kimlik konusunun tartışıldığı bir üçkağıtçı dönem var. Biz milliyetçi, demokrat, kalkınmacı bir partiyiz” vurgusu yaptı.

UCUBE SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEK İRADEYE SAHİBİZ

Ana hedeflerinin partili Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirmek olduğuna dikkat çekerek, “2017'de HAVET’in (HAYIR-EVET)  neticesinde Türkiye başka bir düzeneğe geçti. Yani partili Cumhurbaşkanlığı yönetim anlayışı hakim oldu. O seçimde ben de adaydım ve sonuç itibariyle biz o seçimde sayın Muharrem İnce muhalefet takımı açısından söylüyorum ve ben, Sayın İnce,  Sayın Temel Karamollaoğlu ile beraber aldığımız oy, 2014'te sayın Ekmeleddin İhsanoğlu kadar oldu. Şimdi o seçimde bir şeyi daha gördük. Biz muhalefet olarak kendini tanımlayan seçmen olarak çok çabuk o kadar yenilginin, yenilmenin getirdiği bir yeis var ki çok çabuk umutlanıp, çok çabuk da morali bozulabilen bir anlayışa sahibiz. Çünkü bir şekilde kayba uğramış, bunun üzerine buradan bir ders çıkardık. Biz İyi Parti olarak ve sonuç itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi'ne gittik. Yerel seçimlerde bu işbirliklerinin hiçbirinin önceliği İyi Parti'nin bir şeyler alması değildi. Bunun altını sıkıca çiziyorum! Çünkü buradan yola giderse başka bir şey çıkıyor ama o muhalif seçmenin gene yapamadık eyvah, gene yapamadık. Kimi suçlarsan suçla sonuçta kendini suçluyorsun. Sonraki fasılda gene mi psikolojisini ayağa kaldırılması gerekiyordu ve bizim bulduğumuz çözüm de bu 2019 yerel seçimlerinde Sayın Erdoğan'ın çok önem verdiği İstanbul başta olmak üzere bazı Büyükşehirlerin kazanılması yani biz yaparız, biz de yaparmışız dedirtmekti ama ana hedefimiz 2023'te benim ucube sistem dediğim partili Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirecek iradeye sahip… “ ifadelerini kullandı.

MİLLET KAZANSIN DİYE GÖRMEZLİKTEN GELDİK

Biz millet kazansın diye bazı şeyleri görmezden geldik diyen Akşener, “Bizim nihai hedefimiz x-y-z kişilerine bir yer kazandırmak değil. Mesela Eskişehir'den örnek vereyim; Bizim Eskişehir'de bildiğim kadarıyla tek bir belediye meclis üyemiz vardı. Başka da hiçbir şeyimiz yoktu. 30 yıllık aktif politika yapan bir şahıstır, bir İl Başkanının kız kardeşi Doğru Yol Partisi gibi seçmen konusunda çok hassas ve bu tür konularda da artık gerçekten müthiş bir tecrübe birikimi olan bir siyasi partide politikaya başlamış. 30 yılını böyle geçirmiş bir şahıs sizce böyle bir ketenpereye (dolandırıcılık) gelir mi, gelmez. Niye çırak çıktık biz, millet çırak çıkmasın diye… Bilerek devam eden biz, çırak çıktık. Hiçbir derdimizde olmadı. Burada var olan bir belediye başkanını yeniden seçtirmek falan meselemiz değil de şimdi buradaki en ince teknik ayrıntı şu; Neresiydi oğlum seninki (İl Başkanı Serdar Ulucan’a…) Mihalıççık. İl Başkanım bize bırakılmış, ne oldu? Oğlum her yerde bu oldu. Biz bunu görmemezlikten geldik mi, geldik. Niye geldik? -Millet kazansın diye… Yani İyi Parti’nin 2023’te bu milleti bu cendereden kurtarmak için çıktığı yolun misyonudur, vazifesidir” diye konuştu.

KURULUŞ AYARLARIMIZA DÖNÜYORUZ

İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya

İyi Parti olarak kuruluş ayarlarına döndüklerini kaydeden Akşener, “2023'ü maalesef kaybettik, şimdi kaybettik ve 3. kere o ucube sistem vatandaş tarafından onaylandı. Sayın Erdoğan'ın üzerindeki oluşan bir alandaki menfilik, yani birinci öncelik burayı değiştirmek kişiyi değiştirmek oldu. Tabii o da canına minnet oldu. Dolayısıyla iki kutuplaşma, kişisel kutuplaşma kontrolü de etti. Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının partisinden ayrılmayı düşünen bize oy vermeyi düşünen ve bir üçüncü yolu nasıl inşa edebiliriz diyen seçmenin bu yumruklaşmanın üzerine, bu itişmenin üzerine, bu kutuplaşmanın üzerine, eyvah bunlar gelirse biz ne oluruz dedi ve döndü. Şimdi bunu doğru analiz etmediğimiz zaman Türkiye'yi anlamamış, mümkün değil ve vatandaşın ferasetine güvenmenin bu seçimde, ne kadar önemli olduğunu o ferasetin ne kadar yüksek olduğunu yediden yetmiş anladı.         Şimdi her birimizin hayatında bir acı oldu. Bizi gören, bizi düşünen, gözümüzün içine bakan insanlar da var. Ve bizim verdiğimiz kararın, oyun neticesinin gereğini hangi şart olursa olsun da yerine getirebilecek, emri bizim verdiğimiz seçmenin patron olduğu seçmenin velinimet olduğu, siyasetçinin onun karşısında hazır olda durduğu bir anlayışı burada biz görebiliriz dedirtmek için kuruluş ayarlarımıza yeniden geri dönüyoruz” dedi.

HEDEF; 2028’TE İKTİDAR OLMAK

Akşener son olarak Tam kadrolarımız muhteşem ama o ittifak siyasetinin içinde kayboldu gitti. Çünkü ittifakın kendi içinde mecbursun kendini anlatabilmek, bu sefer anlatmaya kalktığın zaman suç işledin. Her ikisi için de söylüyorum;  yani hem Cumhur, hem millet ittifak için söylüyorum. Her ikisi de aynı… Biz hür, bağımsız, müstakil bir siyasi parti isek, çok bedel ödemiş insanların bir araya geldiği bir yapıysak, millet için her şeyi göze almaya razı insanlarsa aynı zamanda Serdengeçti ruhundaysa aynı zamanda bu millet için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırsak, bu riski de göze alıyoruz. Tartışmaya açık bir konu artık değildir. Bu seçimlere kendimizin ne olduğunu anlatmak ve bu seçimin sonucunda yaptığımız icraatlarla partimizi 2028’de iktidara getirmek gibi bir hedefimiz var. Bu hedefle ilgili olarak elbette zorluklar çekeceğiz, elbette iftiralara uğrayacağız, elbette hakaretler yiyeceğiz, kıyma yapmaya çalışanlar olacak ama vız gelecek tırıs gidecek” mesajı verdi.

ESKİŞEHİR ADAYLARINI AÇIKLADI

Akşener konuşmasının ardından İyi Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, İyi Parti İl Başkanı Serdar Ulucan, İyi Parti’nin kurmay isimlerini ve Eskişehir ‘in Belediye Başkan Adaylarını sahneye davet etti. Akşener düzenlenen salon toplantısında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Melih Aydın’ı, Odunpazarı Belediye Bakan Adayı olarak Emine Edizgil’i ilan etti. Ardından Vekil Hatipoğlu, Büyükşehir Adayı Aydın, Odunpazarı Adayı Edizgil kısa bir söz alarak İyi Parti’yi daha iyi yerlere taşımak adına söz verdi. Program çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

ŞENER ÇETİN