Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı, Uzay İstasyonu’na Ulaştı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom-3 (Ax-3) misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) başarıyla kenetlendi. Gezeravcı, “İstikbal göklerdedir” diyerek Atatürk ve şehitlere selam gönderdi.

İlişkilerde özür dilemek güveni sağlıyor! İlişkilerde özür dilemek güveni sağlıyor!

Alper Gezeravcı, UUİ’de İlk Mesajını Verdi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom-3 (Ax-3) misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) başarıyla kenetlendi. Gezeravcı, UUİ’ye ulaştıktan sonra yaptığı ilk konuşmada kendisine destek veren herkese teşekkür etti.

Gezeravcı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, tüm şehitlerimize, devletimize ve milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İstikbal göklerdedir.” dedi.

Gezeravcı, ayrıca Türkiye’nin uzay çalışmalarına katkı sağlamak için burada olduğunu ve çeşitli bilimsel deneyler yapacağını belirtti.

Ax-3 Ekibi, UUİ’ye Kenetlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) başarıyla kenetlendi.

Dragon kapsülü, 19 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı. Yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, ABD yerel saatiyle sabah 05.42 (TSİ 13.42) civarında UUİ’ye ulaştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ