Düğün sezonun bitmesiyle birlikte vatandaşın tasarruflarını değerlendirdiği altında alım için doğru zaman yatırımcılar tarafından merak konusu oldu. Vatandaş fiyatlardan dolayı yatırım amaçlı altın almanın imkânsız olduğunu söylerken, uzmanlar ise altının sabır işi olduğunu ve bekleme durumunda vatandaşın para kazanabileceğini söylüyor.

“EN GÜVENLİ LİMAN ALTINDIR”

Altında düşüş devam ederken vatandaşa yönelik tavsiyelerde bulunan Kuyumcu işletme sahibi Ercan Arıyürek, “Şimdi tabii ki 2023 yılında düğün sezonu hemen hemen bitti sayılır. Bunun yanında yurt dışından gelen vatandaşlarımız da ülkelerine geri döndüler. Bizim işlerde potansiyel olarak bir düşme yaşandı. Son zamanlarda Amerika'da faiz artırımı beklentisine girdiği için bizim altın Ons bazında fiyatı bir derece düştü. Şimdi insanlar faizlerin de yükselmeye başlamasından ötürü biraz altından uzak duruyorlar. Ama ihtiyacı olan, borcu olan altın çıksa da inse de yerine koyuyor. Asıl mesele altının fiyatı ileride ne olacak? Şimdi biz her zaman için vatandaşlarımıza söylüyoruz. Altın sabır işidir. Beklerseniz para kazanırsınız.Tahminlerimize göre 2024 yılında biz altın gramının en aşağı 2 bin 200 lira civarında bekliyoruz. Ama vatandaşın elinde parası varsa benim tavsiyem altın üzerine kullansın. Vatandaş sabrederse altın alsın. En güvenli liman altındır. Vatandaş yatırım yapmıyor. Çünkü bankalarda faizlerin yüzde 40-45’e çıkması biraz bize olan yatırımları düşürdü. Ne zaman ki altında biraz hareketlilik başlarsa o zaman altına olan talepleri artacak. Vatandaş şu an en çok cumhuriyet altını ve çeyrek altını tercih ediyor. 2 bin ve 3 bin TL paraya ihtiyaçları olduğunda en rahat satabilecekleri altın çeyrek olduğu için alıyorlar” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya

“YATIRIM AMAÇLI ALTIN ALDIK”

Yatırım amaçlı altın almak için kuyumcuları gezen Halide Aydemir,”Yatırım amaçlı altın aldık. Şu an fiyatlar biraz indirimde, bir tık indirimde olduğu içinde bizde indirimli yeri bulup altın almaya karar verdik” dedi.

“EMEKLİ OLDUĞUM İÇİN ÇOK FAZLA GELİYOR”

Çocuklarına altın almak için kuyumcu kuyumcu gezen Naciye Erdağ, “Altın almak için geziyorum. Ama alamıyorum. Fiyatlar çok pahalı emekli olduğum için çok fazla geliyor bana. Çocuklarım için altın alış verişine geldim. Bugün almayı düşünüyorum en uygun kuyumcudan alacağım” şeklinde konuştu.

“BOĞAZIMIZDAN KISARAK ALTIN ALIYORUZ”

Boğazımızdan kısarak mecburiyetten altın aldık diyen Semra Yavuz ve Öznur Başak, “Yatırım amaçlı nerde… Nasıl alabiliriz ki imkânsız diyebiliriz. Hediye amaçlı altın alacağız. Düğüne gideceğiz onun için altın aldık. Çok pahalı fiyatlar. Altının bir gramı bin 560 lira sadece. Yakın akrabamızın düğününe gidip çeyrek altın takmamız gerekirken fiyatlardan dolayı mecburen gram altın aldık. Boğazımızdan kısarak mecburiyetten bu altını alıyoruz. Çoğunlukla yatırım amaçlı değil borcumuz için altın alıyoruz” diye konuştular.

Emrah KÖSE