Küresel piyasalarda güvenli liman olarak görülen altın fiyatları her an sıkça takip ediliyor. Dünya genelinde yaşanan gelişmeler piyasalarda istikrarsızlığa neden olurken, altın fiyatlarında da önemli ölçüde artış yaşandı. Son olarak İran Lideri Raisi’nin helikopter kazası sonrası altın fiyatları aniden yükselişe geçti. Fakat çok geçmeden aynı seyrine geri döndü.

13 Haziran Perşembe altın fiyatlarında son durum! 13 Haziran Perşembe altın fiyatlarında son durum!

Peki güvenli liman altın yeni bir yükselişe geçecek mi? 

Eskişehirli kuyumcu Ercan Arıyürek, Amerika’nın faiz artırımına son vermedikçe altının seyrinin aynı yönde devam edeceğini aktardı. Arıyürek, “İran Cumhurbaşkanı’nın helikopter kazasından sonra altın bir anda 2 bin 560 TL’ye kadar çıktı. Fakat herhalde bu bir suikast değil galiba ki fiyat yeniden 2 bin 500 TL seviyelerine indi. Şu an altın yükselecek gibi durmuyor. Ama Amerika’nın faiz artırımına son verdiği andan itibaren altın yükselmeye başlayacak” dedi. 
Arıyürek ayrıca seçim sonrasında altına yönelik hareketliliğin azaldığına dikkat çekerek, Kurban bayramı sonrası altında bir hareket olacağını beklediğini söyledi. Arıyürek, “Belediye seçimlerinden önce bütün piyasalarda olduğu gibi kuyumculuk sektöründe de bir hareketlilik vardı. Seçim sonrasında bu hareketlilik azaldı. Çünkü önümüz kurban bayramı. Dolayısıyla vatandaşlar kurban hisselerini aldıkları için altına çok fazla bakmıyorlar. Kurban bayramı yakın, yurtdışından vatandaşlarımızın da geleceği için kurban bayramında sonra hareket olacağını bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ