CHP İl Başkan Adayı Figen Kahya, ES TV ekranlarında yayınlanan Ekstra Gündem’de Gazeteciler Ali Baş, Hakkı Sağlam ve Murat Taşkın’ın sorularını yanıtladı. Kahya, kongre öncesi seçim sürecine dair konuştu. Umudu yeşertmek için aday olduğunu ifade eden Kahya, “Biz bir genel seçim atlattık ve genel seçim öncesinde ciddi anlamda bir umut yeşermişti. Umut oluşmuştu. İktidar olabileceğimiz yönünde kanaat oluşmuştu. Maalesef ki biz istediğimiz oranda oy alamayıp başarısız olarak çıktık o seçimden. Hepimiz hezimete uğradık çok üzüldük. Sonrasında gerek sanayici, gerek esnaf, gerek genç, kadın arkadaşlarımızla konuştuğumuzda insanlarımız ne kadar seçim kaybettiğimizi unutmuş. Kendi kendime bizim umut olmamız lazım dedim. Bu umudu yeşertirken de elimizi taşın altına koymamız lazım dedim. İl başkanlığı adaylığı konusunda kanaat oluşturdum” dedi.

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK

Kapıların herkese açık olacağı bir il başkanı olacağını söyleyen Kahya, “Aslında benim billboarlardaki postlarda yayınlamış olduğumuz büyük bir aile olacağız sözü benim çok içselleştirdiğim bir söz. Zaten var olan aileyi genişleteceğiz anlamına geliyor. Ben CHP’nin kapılarının herkese açık olmasını isteyen bir il başkanı olacağım. Belediye başkanlarımız çok kıymetli, Ahmet Başkan Kazım Başkan çok kıymetli ama ben Eskişehir Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olacağım. Toparlayıcı bir yapımız olacak. Ben iki başkanın da son derece kıymetli olduğunu ifade ettim. Olaya Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl Başkanı olarak bakarsak daha iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

BAŞKANLARIN DESTEĞİNİ ALDIM

Adaylığını açıklarken Başkan Kazım Kurt ve Ahmet Ataç’la görüştüğünü söyleyen Kahya, “Adaylık açıklaması esnasında Kazım Başkanla da Ahmet Başkanla da görüştüm. Tabii ki destek istedim Tepebaşı’ndan da destek istedim, hala da istiyorum. Olayın oraya doğru evrilmesini çok da sağlıklı bulmuyorum açıkçası. Ben hem Kazım Başkanın hem Ahmet Başkanın desteğini aldım. Kim kazanırsa kazansın kazanamayan adayın kazanan adayı Eskişehir İl Başkanı olarak kabul edip onun emir ve talimatlarına uyması gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir ayrımın olmaması gerektiğini düşünüyorum. Recep Başkan partimize uzun yıllar il başkanlığı yaptı. Onun da çalışmaları çok kıymetlidir. Ben seçilirsem pazartesi günü bütün Eskişehir’in il başkanı olarak görev yapacağımı biliyorum” ifadelerini kullandı.

İLÇELERE AĞIRLIK VERECEĞİZ

Kepçe operatörü işçileri ölümüne kovaladı! Kepçe operatörü işçileri ölümüne kovaladı!

Pazar günü barış içerisinde yarışacaklarını vurgulayan Kahya, “Biz son derece şanslı bir şehirde yaşıyoruz. 3 tane başarılı güçlü belediye başkanımız mevcut. Bunun da konforunu yaşıyoruz. İl başkanlığı görevi çok kıymetli bir görev. Çok ciddi de sorumlulukları olan bir görev. Bunların hepsinin bilincindeyiz. Hoca’nın tartışılabiliyor olması mümkün değil. Kendisi bir marka, idol. Kendisinden çok şey öğrendim. Ahmet Başkan Tepebaşı bölgesinde yapmış olduğu projelerle takdir görüyor. Kazım Başkan çok ciddi anlamda örgütsel çalışmalara imza atmış bir isim. Bunlar çok kıymetli isimler. Var olan kadrolarda başarılı isimler varken başka aday aramaya gerek var mı? Ben olmadığını düşünüyorum. İlçelere ağırlık vereceğiz” dedi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMELİ

Değişim konusunda açıklamalar yapan Kahya, “Biz değişim diyoruz ama bu kadroların değişmesi anlamına mı geliyor. Ben o anlamda söylemiyorum. Ben tabandan bir değişim olması gerektiğini söylüyorum. Zihniyetin değişmesi gerekiyor. Uzlaşının olması gerekiyor. Problem olacak, eleştiri olacak ama o eleştirel yapıyı nasıl absorbe ettiğimiz çok kıymetli ve önemli. Tüzüğü değiştirmediğiniz takdirde Kemal beyi değiştirmenizin bir anlamı var mı? Biz tüzüğü değiştirmek istiyoruz. Biz genel merkezin bu konuda ciddi adım atmasını istiyoruz. 2018’de en son bir düzenleme yapılmıştı. O günden bugüne hayatın kendisi evriliyor. Değişmeyen tek şey değişim. Durum böyleyken de birtakım şeylerin değişmesi gerekiyor. Kemal Bey’in de böyle bir kaygısı olduğunu düşünmüyorum. Genel Başkanımızın o makamda kalmak gibi bir düşüncesi yok. Tüzük değişikliğine gidilmeli. Siyasetin içerisindeyiz. İnsanların ne söylediği çok kıymetli. Ben üyelerimizin takdir buyurduğu ve kadrosal anlamda değişmeyi istediği noktasında Genel Başkanımızın direnç göstermeyeceğini düşünüyorum. Ben CHP kadrolarının hiçbir zaman basamak olduğunu düşünmüyorum. Kaybettiğimiz bir seçim var. Yaralarımızı sarmak zorundayız. Eğer bu görev sonrasında benim pozisyonum evrilirse tabii ki seve seve” diye konuştu.

MECLİSTE SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

Meclis üyeliğimden istifa ettiğini söyleyen Kahya, “Mecliste bir sıkıntı olmayacağını biliyorum. Mihalıççık Belediye Başkanımız bizimle birlikte hareket ediyor. Meclis çoğunluğu anlamında bir sıkıntı yaşamayacağız. Yerel seçimler geliyor istifalar olacaktır. Ben il başkanı olursam zaten yine arkadaşlarımla birlikte olacağım. Yaklaşık 4 gün ilçe dolaştım. Uzun süredir ziyarette bulunmadığım ilçeleri de dolaştım. Ben çok umutlu gördüm ilçeleri. Bir takım sıkıntıları var mı var. Çözülemeyecek problemler mi asla değil. Beni şu sevindirdi; ilçeler genç kadrolardan oluşmuş. Onun ötesinde ilçelerdeki genç kadroların arkasında bir önceki dönem ilçe başkanları var. Gençlerin gözünde umudu gördüm. Biz artık boş hayal, boş umut vermeyeceğiz insanlara diyen ilçe başkanlarımız vardı. Kadrolar oldukça güzel, çalışmaya çok hevesli” diye konuştu.

CHP’LİLER PARTİSİNE KÜSMEZ

İl başkanı olduğu zaman kadınlar ve gençler için çalışacaklarını söyleyen Kahya, “Göreve başladığımızdan itibaren kolları sıvayacağız. Kadınlar bizim için çok kıymetli. Gençlerimiz çok kıymetli. Seçmen çok kıymetli. CHP’liler partisine küsmez, küsmemeli. Kadınlarla ilgili, gençlerle ilgili bir takım çalışmalarımız olacak. Ayda bir kez ilçe başkanlarıyla görüşeceğim. Ayda bir kez kadınlara, gençlere ayıracağım. Eğer iletişimi kurabilir, doğru bildiklerimizi aktarabilirsek tekrardan umudu yeşertebiliriz. Tekrardan küskünleri bir araya getirip yolumuza devam edeceğimizi düşünüyorum. Her şeye rağmen ben umutluyum” dedi.

ELİMDEN GELENİ YAPARIM

Ahmet Ataç’ı ve Kazım Kurt’u bir araya getirmek için elinden geleni yapacağını belirten Kahya, “4 tane ilçe belediye başkanımız var. Hepsinin kendine has çalışmaları var. Tabii ki memnuniyetler var ama ben kendi belediyelerimizdeki vatandaşla görüştüğüm zaman memnuniyet görüyorum. Hepsinin kendine has başarıları var. Kazım Kurt ile Ahmet Ataç, birbirlerine küsmüş olabilirler ama bu aile içinde. Ahmet Ataç’ı ve Kazım Kurt’u bir araya getirmek için elimden geleni tabii ki yaparım” dedi.

İYİ PARTİ SIKINTILI

İYİ Parti ve Milletvekili Nebi Hatioğlu hakkında eleştirilerde bulunan Kahya, “Nebi Hatipoğlu’na ne söylenebilir ki? Yılmaz Hoca gibi marka bir insanı bu anlamda eleştirmesi yakışmadı. Parti tabanı hala ittifak diyor. İYİ Parti sıkıntılı” şeklinde konuştu. Kahya son olarak şu ifadeleri kullandı: “Ben CHP İl başkanları görevine talibim. Yapacağım şeyler var. Pazar günü olacak olan seçimde tüm delegasyonun desteklerini bekliyorum.”