Başıboş sokak köpekleriyle ilgili AK Parti tarafındna hazırlanan kanun teklifinde sona yaklaşıldı. Teklifin hazırlıkları sırasında İngiltere gibi dünya örnekleri incelendi ve İngiltere'deki düzenlemeye benzer bir teklif hazırlandı. AK Parti kaynakları, teklifte sahipsiz köpeklerin uyutulmasına ilişkin düzenlemenin de olacağını söyledi.

Süreç nasıl olacak?

Her belediye, barınaklarındaki kapasite kadar köpeğin fotoğraflarını çekerek internet sitesinde sahiplendirme ilanı yayınlayacak. Her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün beklenecek.

30 günün sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak 

30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak. AK Partili kaynaklar uyutma yöntemi için "merhamet koşulları içinde, acısız, iğne kullanılan bir yöntem olacak" değerlendirmesini yaptı. Bursadabugün haber sitesindeki habere göre, uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara sokaktan toplanan yeni köpekler gelecek ve süreç aynı şekilde devam edecek.

Sahiplenenlere çip takılacak

Sahiplenilen hayvanlara ise çip takılacak. Sahiplenen kişinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

Sokak hayvanlarıyla ilgili kamuoyundan çok yoğun talep geldiğini anlatan AK Partili kaynaklar bakım, kısırlaştırma, barınak gibi yöntemlerin çözüm olmadığını belirtiyor.

Eskişehir'de uzmanı uyardı: Obezite tedavisinde ilk seçenek... Eskişehir'de uzmanı uyardı: Obezite tedavisinde ilk seçenek...

Kaynaklar, mevcut şartlarda sokak köpeklerinin popülasyonundaki artışının önlenemeyeceğine de vurgu yapıyor.

Kanun teklifinin kısa süre içerisinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Editör: Ayşen Dönertaş