CHP’den yeniden Tepebaşı Belediye Başkan Adayı olduğu için çok mutlu olduğu söyleyen Ataç, “Tepebaşı benim için çok önemli. Çok değer verdiğim bir belediye. Diğer belediyelere girip çıkıyorum ama Tepebaşı’na girdiğimde bir hoş oluyorum. Evim diyorum. 20 yıllık emeğim var. Güzel şeyler yaptık. Bunu vatandaş da bütün Türkiye de biliyor. Biz büyükşehir projeleri gibi projeler yaptık. Bugün bizim yaptığımız projeler hala ne Eskişehir’de ne Türkiye’de ne başka yerde var. Bunlar da bizim başarımız. Çünkü biz hiçbir zaman sıradan iş yapmak istemedik. Yapacağımız işin niteliğini, ‘dünyaya nasıl açılırız’ı hesap ederek yaptık. Ben Tepebaşı’nda 5 yıl daha güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Yeni bir vizyonla 5 yıla hazırlanıyoruz” dedi.

TEPEBAŞI’NA ÇOK ŞEY KATTIM

İlk seçildiği dönemde, 1999-2004 yılı arasında projelerin ağırlıklı olarak altyapıya verildiğini söyleyen Ataç, “2004’te seçimi kaybettim, 2009’da tekrar kazandım… 2009’da, AKP’nin en güçlü olduğu dönemde belediyeyi ellerinden aldım. 2009’dan sonra 2014, 2019 ve bu günlere geldik. 2024’te Tepebaşı’nda devam edeceğim. Her dönemde Tepebaşı’na çok şey katarak geldik bugüne kadar. Benim için gönlümde çok farklı bir yerde. İnsanıyla, çevresiyle, dayanışmasıyla, birlikteliğiyle ayrı bir keyif veriyor. Bir yere gittiğimde insanlar güler yüzle karşılıyorlar, samimiyetle sarılıyorlar. Bunlar kolay olacak şeyler değil. Bir yöneticidir, vatandaş gördüğü zaman arkasını döner gider. Bakmaz bile yani. Ben 2004’te seçim kaybettim, inanın çok daha saygın karşılandım. Kaybetmeyi hak etmedim ama oldu. Yol kazası oluyor. Hem kaybetmeyi hem kazanmayı biliyor. O bana ayrı bir güç veriyor. Ama Tepebaşı’nda bulunmak bana onur veriyor” ifadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR HALKI ATAÇ’A HAZIRDI

Büyükşehir’e aday olmadığı için burukluk yaşadığını söyleyen Ataç, “2009’dan beri benim alanda gezdiğimde, mesela son cumhurbaşkanlığı seçiminde 2 buçuk ay alanda kaldım. Gece gündüz. Kendi seçimlerimden daha çok çalıştım iktidara gelelim diye. Neticede Eskişehir’de o oldu. Kemal Bey 1’inci sırada çıktı. 2 milletvekili 3 milletvekili oldu. İYİ Parti 1 milletvekili çıkardı. Cumhur İttifakı’na karşı Millet İttifakı’nın galibiyetiyle son buldu. Bu çok önemli ve değerliydi. Çünkü 20 yıldır AKP lehine olan sonuçlarla karşı karşıyayız. Ama burada kazandık biz. Tepebaşı’nda en yüksek oyu çıkardık. O dönemde gezdiğimde hemen büyükşehir lafı açılıyordu. ‘Başkanım hazır mısın, bu sene artık senin dönemin.’ Ben farklı bir şey konuşmam yani. Önümde biri varsa onu ezip geçmek istemem. Bana yakışmaz. Ama Eskişehir halkı Ahmet Ataç’ın büyükşehir adaylığına hazırdı. Bir burukluk oldu tabii ama ben Ayşe Ünlüce’yi çok severim. 2004 öncesi, 1’inci dönemde Ayşe Ünlüce avukattı. Çocuk haklarıyla ilgili birçok şeyi beraber yaptık. Aydın çok sevdiğim bir kardeşimizdi. Böyle olunca benim o burukluğum sadece yutkundum geçti. Bu deneyimimi ben büyükşehirde kullanmak isterdim” dedi.

AYŞE ÜNLÜCE’YE İLGİ BÜYÜK

Eskişehir’de CHP’nin iktidarı olduğu vurgulayan Ataç, “Biz elimizden geldiği sürece, ben bir dönem kaybettim, AKP’ye hiçbir zaman yol vermedik. Hoca 5 dönem yaptı, AKP’ye yol vermedi. Hep Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı oldu. Hoca şu an noktaladı. Bu bize bir miras gibi kaldı. Biz çalışıp, Ayşe Ünlüce’yi tanıtıyoruz. Yavaş yavaş oluyor bu. Gittiğimiz yerde sevgiyle karşılanıyoruz. İlk olarak, Keskin’de Deneyimli Kafe’miz var. Bir akşam orada toplantı yapmışlar. Haberim oldu, katıldım. Geldiğimde baktım Büyük Park sokaklara taşmış. Bir girdim, herkes sarmaş dolaş. Çünkü orada benim elimin değmediği insan yok. İnsanlar bunu biliyor. Gerçekten can-ı yürekten karşılıyorlar. Ayşe Hanım da zaten oralı, oranın evladı olduğu için güzel bir sempati de var. Çok güzel bir gece oldu. Cumartesi, Kırım Derneği’nin gecesine gittik. Salona beraber girdik. Millet ayakta alkışladı. Bunlar güzel şeyler ve seçime yansır. Oradaki insanlar bunu her yerde anlatır. Nebi Hatipoğlu da vardı. Onlar bir süre sonra kalkmak zorunda kaldılar. Bunlar iyi adımlar ve bize şevk veriyor. Daha çok çalışma gücü veriyor. Bu seçim alınacak, başka şıkkımız yok” şeklinde konuştu. 

SONUNA KADAR ÇALIŞACAĞIM

CHP’nin aday belirleme sürecindeki sıkıntılı tablonun ortadan kalktığını söyleyen Ataç, “Ben hiçbir zaman farklı bir şey yapmam. Benim ne mizacıma ne de ahlakıma yakışır. Ben eğer dediysem, dediğimin arkasında dururum ve sonuna kadar çalışmamı sürdüreceğim. Kazım Bey’le henüz görüşmedik ama o da aynı şeyi düşünüyor. Hem Odunpazarı’nı hem de Büyükşehir’i kazanmak hepimizi iyi noktaya getirir. Biz bölgelerimizdeki oyları artırırsak o Büyükşehir’e yansır, kazanmasını kolaylaştırır” dedi.

SAĞ SEÇMEN DE BİZİ TERCİH EDİYOR

Seçim hattına girildiğinde parti içindeki tartışmaların bir kenara bırakıldığını belirten Ataç, CHP’ye 1971 yılında katıldığını ve Eskişehir’deki en eski partililerden biri olduğunu söyledi. Eskişehir’in aslında CHP’li olmadığını vurgulayan Ataç “Eskişehir, kökeninde CHP’li değildir. Demokrat Parti’nin kalesiydi. Bir araştırma yaptım, 1950 ile 1999 arasında, 50 yılda Eskişehir’de 2 dönem CHP’li veya SHP’li aday kazandı, o da Selami Vardar. Yani Eskişehir belediyelerini 40 yıldır sağcı belediye başkanları idare etti. Ta ki 1999’da Hoca ve bizim gelmemize kadar” dedi. Sağ seçmenden de oy alabildiklerinin altını çizen Başkan Ataç, “Bugünkü sol partilerin hepsini yan yana koy iktidar olmana yetmiyor. Muhakkak sağdan oy almanız gerekiyor.  Son seçim Genel Seçimdi. Burada yüksek bir başarı yakalandı. Şimdi yerel seçime giriyoruz. Daha güçlü girmemiz ve daha güçlü çıkmamız lazım. O seçimden daha güçlü olmamız lazım. Daha fazla oy almamız lazım. Büyükşehir’le, 3 belediyesiyle  çıkmamız lazım. Kırsalda da 4 belediyeyi 5’e, 6’ya çıkarabiliriz. Şu an İnönü bence kazanılabilir. Çifteler çok az oy farklıyla kaybedildi. Çifteler’i kazanabiliriz. 5 ilçeyi 7’ye çıkarabiliriz” şeklinde konuştu.

ADAY DEĞİL ERDOĞAN OY ALIYOR

Tepebaşı’nda AK Parti’nin ve İYİ Parti’nin henüz adaylarının belli olmamasını yorumlayan Ataç, “AKP’nin adayı olmak bir şans. Adayın çok az oyu olsa bile Recep Tayyip Erdoğan’ın çok oyu var. Orada çok oy kayması oluyor. En az yüzde 30-35’le o oyu çıkarabiliyor. Adaylara baktığınızda ne kadar oy alabileceklerini tahmin ediyorsunuz. Ama diğeriyle toplandığında belli bir yekun oluyor” dedi. Ataç, AK Parti’nin 3 aday üzerinde durduğunu ifade ederek, “Bir aday girmemekte ısrar ediyor. Girmeyecek de herhalde. Pınar Hanım’la Ahmet Bey arasında kalıyor. 1 tanesi aday olacak herhalde” ifadelerini kullandı.

TABAN İTTİFAKI KURULACAK

Yüzügüllü, meclis üyeleri ile bir araya geldi Yüzügüllü, meclis üyeleri ile bir araya geldi

İYİ Parti’nin sadece Eskişehir’de değil tüm Türkiye’de hata yaptığını belirten Ataç, “Şu anda İYİ Parti’nin Türkiye’de kazanacağı belediye olduğunu zannetmiyorum. Burada bir de hem Odunpazarı hem Tepebaşı ilçeleri görevden aldılar. Milletvekili Hatipoğlu adına aldılar. O da istifa edip AK Parti’ye geçti. İster istemez, bana gelen bilgiler veya benim karşılaştığım kişiler de birçok istifa olacak. Bunların CHP’ye geçeceğini tahmin ediyorum. Böylece hep bahsettiğim, kendiliğinden tabanda bir ittifak oluşacak. Bu da CHP lehine olacak diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı. MHP tabanından da oy alacaklarının altını çizen Ataç, “MHP’nin Eskişehir’deki o kanadı çok farklı. Atatürkçü, cumhuriyeti seven insanlar” diye belirtti.

ÖN SEÇİM OLMASA DA OLURDU

Genel Merkez’in Meclis Üyeleri için aldığı önseçim kararını yorumlayan Ataç, “Partiden gelen arkadaşlar zaten olacaktı. Bence öyle olmasa da olurdu. Biz zaten partiden de alıyoruz. Almadan yapamayız. Partili mimar var, mühendis var, şehir plancısı var, teknik adamlar var veya partili siyasetçi var. Bunları zaten alıyorsun. Partinin istediği bir şey ve yapacağız” diye konuştu.

ARTAN MALİYETLERE ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Başkanlık döneminde yatırımları hep çevre mahallelere yaptıklarını vurgulayan Ataç, “Şirintepe’de, Çamlıca’da, Esentepe’de, Sazova’da… Bütün mahallelere elimiz değsin istedik. Bütçesel tarafa baktığımızda, hayat o kadar pahalandı ki… Bir kamyonun mazotu, bir yere giderken baya irite oluyoruz. İkinci mazotu koyabilir miyiz derdimiz var. Projeler, inşaatlar o kadar pahalandı ki… Tekrar büyük inşaatlar yapmak veya o projeleri yapmak biraz zor gibi geliyor ama tabii ki yapacağız. Kafamda önemli şeyler var” dedi. Çamlıca Kapalı Pazar Yeri projesinin 10 milyon liraya yapılabilecekken bugün 70-80 milyon lirayı bulduğunun altını çizen Ataç, “Helali hoş olsun. Neticede vatandaş kullanacak ama maliyeti ilk yaptığımızda 10 milyon liraya bitecek bir şey, herhalde 70-80 milyon lirayı bulacak bir proje. Güzel proje, yapı da önemli. Çelik yapı yaptık, düğün salonları, marketler, etüt alanları gibi o bölgenin insanlarının ihtiyacı olan şeylerin hepsini koyduk. Mesela bizim belde evimiz, o zaman bütçemiz yetmemişti. Bolu’ya arkadaşları gönderdim. Japonların çıkma deprem evleri vardı. Onlardan aldık. Burada belde evini yaptık, aşevini yaptık. Belde evini şimdi yeni bir binaya alacağım. Orayı yıkıp tekrar bir kreş yapacağım. Çünkü bahçeli bir yer. Yani bu tip şeyleri değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

KIRSAL PROJELERİ TAM GAZ

Projelerini düzenlenecek bir lansmanla açıklayacaklarını ve kırsalla ilgili projelerin artarak devam edeceğini söyleyen Ataç, “Kırsal kesime iyi şeyler yapılsın istiyorum. Mesela Bozdağ’da hayvancılık var. Ev ziyaretlerinde süt ikram ettiler. Birden aklıma geldi, ‘Mandıra evler’ diye bir proje yapsak dedim. Evin kadını o sütü peynir veya yoğurt yapsa 3 liraya satacağına belki 10 liraya yapacak. Biz Bozdağ’ı Çilek Dağı yaptık. 1 tane çilek yoktu ve Eskişehir’e gelmiyor bile. Direkt kapıyorlar. Kabak Festivali o kadar güzel oldu… Milletin mutluluğunu görmeniz lazımdı. Coğrafi işaretler gibi, bir ürün bulup öne çıkarmak gerek. 3 defa Çoban Festivali yaptık. ‘Niye devam edemiyoruz’ diye sordum. ‘Koyun kalmadı’ dediler. Ülkenin kara mizahı bu…” dedi.

CUMHURBAŞKANI 1 AY 10 BİN LİRAYLA GEÇİNSİN

Bu seçimin ana ögesinin yoksulluk olduğunu vurgulayan Başkan Ataç, “Bunu çok vurgulayacağım ben. Çok üzülüyorum. Mesela Cumhurbaşkanı 1 ayı 10 bin lirayla geçirsin bakalım. Zamanında ‘1 altın nikah yüzüğüm var, başka bir şeyim yok’ diyordu. Bunları yaşamış bir insan, 10 bin lirayla 1 ayı geçirsin. Ne olduğunu,  insanların ne yaşadığını bizzat deneyimlesin. Duygudaşlık budur. İnsanlar o kadar çaresiz ki… 7 bin lira kira verince geriye 3 bin lira kalıyor. 3 bin lira neye yetecek? Olacak şey değil” dedi. Yoksulluğun sandığa etkisinin olacağını vurgulayan Ataç, emeklilerin AK Parti’ye büyük ihtimalle oy vermeyeceğini ifade etti.

ÖZEL DAHA DA İLERİ GİDECEK

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in sorunları iyi irdelediğini ve sonuna kadar eleştirisini yaptığını söyleyen Ataç, “Konuyu öyle güzel yerden yakalıyor ki, karşı tarafın cevap verebileceği bir şey kalmıyor. Bir süre sonra tahmin ediyorum ki Özgür Özel’i takip etmeye başlayacaklar. Özel çok önemliydi zaten. Meclis’te yaptığı konuşmalar hep yerine giderdi. O deneyimini şimdi çok iyi kullanıyor ve ısrarla da sürdürüyor. Cumhurbaşkanının ona eleştirileri azalmaya başladı. Kemal Bey’in rahlesi iyi bir rahleydi. Kemal Bey de destekliyor. Biliyoruz daha da ileri gidecek. Genç bir liderimizin olması çok önemli” şeklinde konuştu.

Muhabir: M. ANIL AKSOY