Eskişehir’de 25 yaşındaki Tuğçe Can’ı bıçaklayarak ve başına taşla vurarak öldüren zanlının yargılandığı davada ikinci celse görüldü.  Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Onur Kaya Ankara Sincan Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle bağlandı. Duruşmaya maktul Tuğçe Can'ın annesi, babası ve kardeşi katıldı.

338 araca yarım milyonun üzerinde ceza kesildi 338 araca yarım milyonun üzerinde ceza kesildi

YALNIZ YÜRÜMEYECEKLER

Duruşma öncesinde açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına açıklama yapan Berfin Ercan, “25 yaşındaki Tuğçe Can, birlikte olduğu Onur Kaya tarafından, evinin apartman girişinde bıçaklanarak ve boğazı kesilerek öldürüldü. Kadın cinayetlerinin, şüpheli kadın ölümlerinin ve tüm toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin karşısında mücadelemizi her yerde sürdürüyoruz. Nasıl ki bugün Tuğçe Can davasında adalet için buradaysak, kadın cinayetlerini durdurmak, şüpheli kadın ölümlerini açığa çıkarmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Tuğçe ve öldürülen tüm kadınlar için adaleti sağlatacak, kadın cinayetlerini durduracağız. Tuğçe’nin ailesi ve yakınları asla yalnız yürümeyecek” diye konuştu.  Ercan, “Bizler her gün kendi hayatlarımıza dair kararlar vermek istediğimiz için şiddete maruz bırakılırken, öldürülürken İstanbul Sözleşmesi’nden tek gecede hukuksuzca imza çekenleri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na hukuksuzca kapatma davası açanları, görevini yapmayıp kadınları korumayanları, seçim pazarlığı için 6284'ü tartışmaya açanları, kadın düşmanı ittifak kuranları, çocuk istismarını aklamaya çalışanları göndereceğiz” şeklinde konuştu.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Ercan’ın ardından konuşan anne Emine Can, “İnşallah ağırlaştırılmış müebbet olur. Benim çocuğum 6. ayına girdi. O yıllarca orada ağırlaştırılmış bir şekilde yatsın istiyorum. Başka Tuğçe’ler ölmesin istiyorum. Herkes benim yanımda. Bu beni mutlu ediyor ama ben her gün ölüyorum. Onlar da orada ölsünler. Ve ben buradan onların avukatına da seslenmek istiyorum. Bu cani yaratığı ne deyip de savunuyor. Ben bunu çok merak ediyorum. Ben adalete sonuna kadar güveniyorum. En ağır ağırlaştırılmış cezayı alacak. Benim içim bir nebze de olsa rahatlayacak” ifadelerini kullandı. Elinde kızının fotoğrafıyla adliye önüne gelen baba Bekir Can ise konuşmakta zorlandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

Davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını hazırlayan iddia makamı, sanık Onur Kaya'nın “şantaj” suçundan 3 yıla kadar, “kadına karşı tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

DES NİTELİĞİNDE MÜTALAA

Cumhuriyet Savcısı İbrahim Temel mütalaasında, “Sanık, olayın sıradan bir cinayet olayı gibi görünmemesi için elinden gelen gayreti göstermiştir. Maktule vurduğu 13 bıçak darbesinden 3'ünün ölümcül olduğu, bu çerçevede sanığın maktulün boğazını kestiği ve yine ölümcül şekilde başını taşla ezdiği göz önüne alındığında sanığın tek maksadının maktulü öldürmek olmadığı, maktulü eziyet çektirerek öldürmek istediği ve bunu ‘başardığı’ görülmektedir. Sanık, eylemini icra etme biçimiyle bir kadının, kendisinin istek ve arzusu hilafına düşünce sahibi olup bu düşüncesini hayata geçirme cesaretini göstermiş olmasının kabul edilemez olduğunu ispat etmek istercesine, bedeni ve zihninin bir bütün olarak kadına ait olamayacağını göstermek için manidar biçimde, maktulün bedeninde yaralar açmakla yetinmeyip kafasını ezmiş ve boğazını kesmiştir. Hülasa, sanığın eylemi sıradan bir sevgili cinneti değildir. Sanık Onur Kaya, Tuğçe Can’ı kadın olduğu için öldürmüştür” ifadelerine yer verdi.  Mahkeme heyeti, sanık avukatına mütalaaya karşı savunma yapması için süre verilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 6 Temmuz’a erteledi.

Kaynak: HM