Anlık petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisiyle, vatandaşlar yakıt fiyatlarını dikkatle takip ediyorlar.

Eskişehir'de altın almak için elinizi çabuk tutun! Eskişehir'de altın almak için elinizi çabuk tutun!

BENZİN VE MOTORİNDE ZAM BEKLENİYOR

Brent petrol fiyatları 86 doları aşarken, benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılmaya hazırlanılıyor. 21 Mart 2024 itibarıyla benzine 1 lira 50 kuruş, motorine ise 1 lira 30 kuruş zam yapılması bekleniyor.

ESKİŞEHİR'DE GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI:

Şu anda geçerli akaryakıt pompa fiyatlarına bakıldığında;

Eskişehir'de benzinin litre fiyatı 43,08 lirayken,  motorin litre fiyatı: 42,91  lira civarından satılıyor. 21 Mart 2024 itibariyla beklenen zamla birlikte, Eskişehir'de benzinin litre fiyatı 44,58, motorin litre fiyatı ise 44,21 liraya yükselecek.

İstanbul'da motorin litre fiyatı 41.82 lira olarak belirlenmiş durumda. Benzinin litresi ise ortalama 42.06 lira civarında satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı üzerinden hesaplanıyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı belirlenirken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru izlenerek, belirli bir fiyat değişim farkından gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı hesaplanıyor.

Kaynak: CANER AKSU