CHP Eskişehir İl Örgütü, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Vilayet Meydanı’nda tören düzenledi. Törene CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve birçok partili katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. 

“ATATÜRK DEVRİMLERİNİN YOLUNU AÇMIŞTIR”

Anadolu Üniversitesi ve Allama Iqbal Açık Üniversitesi arasındaki çalışmalar devam ediyor Anadolu Üniversitesi ve Allama Iqbal Açık Üniversitesi arasındaki çalışmalar devam ediyor

Günün anlam ve önemine değinen bir açıklama yapan Taşel, “30 Ağustos büyük zaferi dört yıl süren sabırlı ve kararlı bir milli direnişin eseridir. Büyük zaferi hazırlayan milli direniş, dünyanın en haklı ve en meşru direnişidir. Çünkü, bu zaferin temelinde istila ve işgal değil, hak ve hukuk vardır. Bu nedenle, büyük zaferi hazırlayan milli direnişin adı Müdafaa-i Hukuktur. Bu büyük zafer tek bir ülkeye karşı değil, batı emperyalizmine karşı kazanılmıştır. Bu zafer laik cumhuriyetin ve Atatürk devrimlerinin yolunu açmıştır. Atatürk devrimi, Anadolu’yu parçalamak, paylaşmak isteyen emperyalizme karşı verilen bir ulusal bağımsızlık savaşından doğmuştur” diye konuştu.

“YOKSUL BİR ULUSUN ÇOCUKLARINDAN OLUŞMUŞTUR”

Taşel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ulusal bağımsızlık savaşı ise, köylüsü, kentlisi, kadını, erkeğiyle yoksul bir ulusun çocuklarından oluşmuştur. Ulusal ordunun her türlü yokluğa, yorgunluğa, bitkinliğe karşı kendini yenilmez sananlara karşı verdiği zaferle sonuçlandırdığı milli bir kurtuluş eylemidir. Mustafa Kemal, işgalcileri İzmir’de denize döktükten sonra, laik cumhuriyeti kurmuş, devrimleri gerçekleştirmiş ve bizlere bu çağdaş cumhuriyeti armağan etmiştir. Bizim görevimizde bize emanet edilen çağdaş laik cumhuriyeti korumak ve demokrasi ile taçlandırmaktır.”