Demir Akciğerli Adam Kimdir?

Paul Alexander isimli bir Amerikalıydı. 1952 yılında, 6 yaşındayken çocuk felci hastalığına yakalandı ve boynundan aşağısı felç oldu. O zamandan itibaren ömrünün büyük bir kısmını, hayatta kalmasını sağlayan bir demir akciğer cihazının içinde geçirdi.

Demir akciğer, negatif basınç kullanarak hastanın akciğerlerini şişirip söndüren bir cihazdır. Bu sayede, felçli solunum kasları olan hastalar nefes alabilir ve hayatta kalabilirler. Alexander, demir akciğerde 70 yıl boyunca yaşadı ve bu süreyle bu cihazı kullanan en uzun süre yaşayan kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Alexander sadece hayatta kalmakla kalmadı, aynı zamanda dolu dolu bir hayat yaşadı. Hukuk fakültesini bitirdi, avukatlık yaptı, evlendi ve iki çocuğu oldu.

Alexander, 13 Mart 2024 tarihinde 78 yaşında hayatını kaybetti. Ölümüyle birlikte bir devir kapandı. Demir akciğerli adam, engelli insanların da dolu dolu bir hayat yaşayabileceklerinin bir örneğiydi.

Demir Akciğerde Mucize Yaratan Adamın Kısa Yaşam Öyküsü

Paul Alexander, 6 yaşındayken çocuk felci teşhisi konduktan sonra ömrünün büyük bir kısmını demir akciğer içinde geçirmesine rağmen, imkansız olarak görülen birçok başarıya imza atmış ve ilham verici bir yaşam öyküsü bırakmıştır. 13 Mart 2024'te 78 yaşında hayatını kaybeden Alexander'ın hikayesi, azim ve inançla neler başarılabileceğinin kanıtıdır.

Zorlu Başlangıç:

1952 yılında, çocuk felci vakaları dünya genelinde yaygındı ve Alexander da bu hastalıktan etkilendi. Boynundan aşağısı felç kalan Alexander, hayatta kalabilmesi için demir akciğere yerleştirildi. Doktorlar, demir akciğerde yaşayan hastaların ömrünün kısa olacağını düşünüyordu.

Hayata Tutunma Mücadelesi:

Mars'a seyahat için geri sayım! Mars'a seyahat için geri sayım!

Alexander, pes etmeyi reddetti ve demir akciğerin sınırlarını zorlamaya başladı. Kendi kendine "kurbağa solunumu" adını verdiği bir teknik geliştirerek, geçici olarak cihazdan çıkabilmeyi başardı. Bu sayede dışarı çıkıp arkadaş edinebildi, sinemaya gidebildi ve hayatını dolu dolu yaşayabildi.

Eğitim ve Başarılar:

Alexander, hafızasını geliştirmeyi öğrenerek liseden mezun oldu. Daha sonra Teksas Üniversitesi'nde hukuk okudu ve 1984 yılında avukatlık lisansı aldı. Otobiyografisini ağzına yerleştirdiği bir kalemle klavyeye tuşlarına basarak yazmayı başardı.

İlham Verici Sözleri:

Alexander, yaşadığı zorluklara rağmen her zaman umutlu ve azimli bir tutum sergiledi. Başarısının sırrını şu sözlerle açıklamıştı: "Aslında nereden geldiğinize, geçmişinize veya karşılaşabileceğiniz zorluklara bakmaksızın her şeyi yapabilirsiniz. Sadece kalbinizi buna vermeli ve çok çalışmalısınız... Benim hikayem, geçmişinizin ve hatta engellerinizin neden geleceğinizi belirlemesine gerek olmadığının bir örneği."

Paul Alexander'ın vefatı, ilham verici bir yaşam öyküsünün sonu olsa da, azmi ve inancıyla birçok kişiye ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Demir Akciğerli Adam hakkında bazı bilgiler:

  • Doğum tarihi: 30 Ocak 1946
  • Ölüm tarihi: 13 Mart 2024
  • Yaşadığı yer: Dallas, Teksas, ABD
  • Meslek: Avukat
  • Evlilik durumu: Evli, iki çocuk sahibi
  • Hastalık: Çocuk felci
  • Kullanılan cihaz: Demir akciğer
  • Guinness Rekoru: Demir akciğerde en uzun süre yaşayan kişi

 Aynı zamanda Alexander, ABD'de demir akciğer kullanan son iki kişiden biriydi.Alexander, 2020 yılında Kovid-19'a yakalandı ve hastaneye kaldırıldı. Tedaviden sonra taburcu edildi ancak yemek yemede ve içmede zorluk çekiyordu. Alexander'ın ölüm nedeni açıklanmadı.

Editör: Tuğçe Kaş