TÜKDES Genel Başkan Yardımcısı Gültekin Güllü, dumansız hava sahası ile ilgili açıklamada bulundu. Sigaranın insan sağlığına çok ciddi zararları olduğunu belirten Güllü, “Son zamanlarda gerekli denetimler yapılmadığı ve yasal yaptırımlar uygulanmadığı için sigara kullananlar, neredeyse hiç sigara yasağı yokmuş gibi hareket etmekte, bu durum bütün tüketicilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını olumsuz etkilemektedir” dedi.  Sigara kullanma yasağının olduğu lokanta, kafeterya, kıraathane gibi mekanlarda sigara kullanımı sıkça görüldüğünü söyleyen Güllü, dumansız hava sahası ihlallerinin arttığını söyledi.

İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya

Güllü açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sigara kullanım yasağıyla ilgili mevzuat geliştirilmeli ve bu konuda cezalar caydırıcı hale getirilmelidir. Kamusal alanlardan başlayarak, dumansız hava sahalarını yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda her ilde oluşturulan dumansız hava sahası denetim ekiplerinin sayısı artırılmalı ve sigara kullanım yasağının olduğu kapalı alanlar titizlikle denetlenmelidir. Sigara kullanım oranı düşürülmesi için stratejik planlar yapılmalı ve bu kapsamda çalışmalar arttırılmalıdır. Sigara kullanma yasağını ihlal edenlere, 4207 sayılı Kanun'u 5. Maddesinin ilgili fıkraları ve Kabahatler Kanunu'nun 39. Maddesine göre hiç çekinilmeden cezai işlem uygulanmalıdır.”

M. ANIL AKSOY