Emekliye 5 bin lira Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verileceği söylentisiyle birlikte yaklaşık 17 milyon emekli ekim ayını beklemeye başladı. ES TV mikrofonlarına konuşan emeklilerin bazıları ikramiyenin verileceğine inanırken kimisi ise, “5 bin lira ne ki? Onlara biz harçlık verelim onu” diyerek sitem etti.

İNŞALLAH VERİR

Mustafa Bayar isimli vatandaş, “Çok sevindik. Erdoğan 1 kereye mahsus 5 bin lira verecek dediler. Ben doğru diyorum. Alırsam ben hastayım, hanımım hasta. Hamamlara gideceğim Afyonkarahisar’a. İnşallah verir. Kimi vermez diyor, inanmıyor ama ben inanıyorum” dedi.

ANCAK GEÇİNİYORUZ

Geçimini ancak sağladığını söyleyen Tarık Örsel ise, “5 bin lira verecek Erdoğan diyorlar. Biz ancak geçimimizi sağlıyoruz. Mazot ve gaz artmış. Ancak kendimizi geçindireceğiz başka çaremiz yok. Eğer ev kira olsa dışarda kalırdık. Ev kendimizin olduğu için içerde kalıyoruz” şeklinde konuştu.

HİÇ İNANMIYORUM

2 aydır huzurevine başvuru yaptığını ancak kabul edilmediğini söyleyen Hüseyin Akdemir ise emekli maaşlarının zaten yetersiz olduğunu belirterek ikramiye verileceğine inanmadığını söyledi. Akdemir, “7 bin lira yeter mi emekliye? İkramiye verileceğine hiç inanmıyorum” diye konuştu.

FAZLASIYLA GERİ ALACAK

Seyfi Atıl isimli vatandaş ise gelen zamlara 5 bin liranın çare olmayacağını ifade ederek, “5 bin lira verdi ne olacak?  Yarın doğalgazla, elektrikle fazlasıyla geri alacak. Eğer evlerimiz kira olsa perişan olurduk. Çıkmaza girdi gibi bir şey. Kendileri de ne yapacaklarını bilemiyorlar” dedi.

HANGİ SÖZLERİNİ TUTTULAR?

"Barış içinde yarışacağız" "Barış içinde yarışacağız"

Sabri Güneş, “Hangi sözlerini tuttular? Şimdi milletvekilleri meydanlara inip seçime hazırlık yapacak. Bana ne yüzle gelecek? Bana ne diyecek. Emeklilere zam dedikleri zaman Meclis’i terk ettiler. Biz burada simit yiye yiye midemiz delinecek” diyerek milletvekillerine isyan etti.

ONLARIN İHTİYACI VAR

Zeki Vurucu ise ikramiye istemediklerini belirterek, “Yüz kere zamlar geldi. Bunları hesaplayan var mı? 5 bin lira ne ki? Onlara biz harçlık verelim onu. Biz emeklilerin gözü tok. Onların karınları aç. 5 bin lira verse ne olacak? Onların daha çok ihtiyacı var. Biz alıştık nasıl olsa yokluklarla yaşamaya” dedi.

M. ANIL AKSOY