ES TV Mahallenizde programı bu hafta Erenköy Mahallesine misafir oldu. ES TV mikrofonlarına konuşan mahalleli imar sorunundan 14 yıldır açılamayan yollarına kadar birçok konuda çözüm istedi.
Her hafta bir mahalleyi ziyaret ederek, mahalle sakinlerinin dertlerini dinleyen ES TV'nin sevilen programı ES TV Mahallenizde bu hafta Erenköylülerin misafiri oldu. ESGROUP Koordinatörü ve ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş'ın yönettiği, Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cihan Yıldırım ve Anadolu Gazetesi Yazarı Arif Anbar'ında yer aldığı programda Mahalle Muhtarı Abdil Bulut ve mahalle sakinleri dertlerini anlattı.

'ARTIK BENDE GÜZEL BİR EVDE OTURAYIM'
Programdan dolayı başta Ali Baş olmak üzere ES TV çalışanlarına teşekkür eden Bulut mahallenin en önemli sorunu dediği imar konusunu şöyle anlattı: 'Erenköy, 25 bin nüfusa tekamül eden 5 bin haneli, 10 bin seçmeni olan bir mahalle. Erenköy mahallesi yılların mahallesi, ben 40 senedir bu mahallede oturuyorum. Mahallem ben 40 sene önce buraya geldiğimde nasılsa hala aynı. Mahallemin sorunları çok. Erenköy Mahallesi dendiği zaman şehrin en güzel yeri fakat en geri kalmış mahallelerden bir tanesi. Erenköy Mahallesinin en büyük problemi imar. İmar olduktan sonra diğer problemler zaten çözülür. Vatandaşım diyor ki benim tek katlı bir evim var. 40 senedir bu evde oturuyorum ama ev dökülüyor. Ben bu evi tadilat yapmak istesem 25-30 bin tadilat parası vericem. Yapmasam başıma yıkılıyor. Bizim cezamız nedir diye bana geliyorlar. Biz de ara ara aza arkadaşlarım ve mahelleliyle birlikte Odunpazarı Belediye başkanımızla toplantılar yaptık. Defalarca gittik derdimizi anlattık. Ama bir buğday kadar yol alamadık. Bizim günahımız ne? Bugün Vişnelik'te 15 katlı bina yapıyorsunuz, Gökmeydan'a 10 kat yapıyorsun da Erenköy'e 3-5 kat yaptırmıyorsun. Biz çok bir şey de istemiyoruz. Cadde üzeri 5 ara sokaklar 3 kat olsun. Biz gani gönüllü insanlarız fazla bir şey istemiyoruz. Bu da olmuyor vatandaş isyan ediyor. 50 senedir bu mahallede oturan mahalleli 'artık bende güzel bir evde oturayım' diyor.'

'PARKLARIMIZA GİDEMİYORUZ'
Mahallede mültecilerin yaşadığına değinen Muhtar Bulut, Erenköy'deki ev kiralarının ucuz olması nedeniyle burayı tercih ettiklerini sözlerine ekledi. Bulut, '100 kadar mülteci var. Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı... Kendi kaderine terk edilmiş evler var. İnsanlar 200-300 liraya kiraya veriyor. İnşallah önümüzdeki günlerde savaş durur, ülkelerine dönerler' diye konuştu. Mahalle sakinlerinden Nurgül Delikoca ise mülteciler tarafından doldurulması nedeniyle parklarına gidemediklerini söyledi.

Mahmut Yıldırım
Daha önce bizim mahallenin ana caddeler 4 kattı, Adapazarı depremi bahane edildi 2 kata çekildi.

Hasan Emrem
'Ben mutluyum mahalle mağdur'
Yıldırım Caddesinden Fatih Camiine kadar 5 kat verildi. Sokağın bir tarafı 5 kat bir tarafına 2 kat veriliyor. 5 kat verilen yere müteahhit 1 daire artı para verdi. Evi oldu birde araba aldı refaha erdi. Sokağın karşısındaki insanda sokağı terk etti gitti. TOKİ 9 katlı evler yaptı, bu aradaki insanlara zulümdür. 2 katlı evim var müteahhit 2 daire verse vermem, evim müstakil mutluyum ben, ama mahalle mağdur.

///

14 yıldır açılmayan yol:
Mustafa Özel Caddesi
2004 yılında yol yapımı için evler yıkıldı, ağaç kesildi fakat aradan geçen 14 yıla rağmen Mustafa Özel Caddesi kullanıma açılamadı. 1994 yılında mahalleye taşındığında bu caddenin yapılacağının konuşulduğunu dile getiren Mustafa Er, 2004 yılında yapım için yıkımın gerçekleştirildiğini fakat gerisinin gelmediğini sözlerine ekledi. 14 yıl önce yıkımı yapılan evlerin ve temizlenen arazilerin paraların yıllar önce ödendiğini ama hala yol yapımına başlanmadığını aktaran Muhtar Abidin Bulut, ' Büyükşehir Belediye Başkanımız yol geçirilecek demişti fakat o günden bugüne bir çivi çakılmadı. Vatandaş bu yol ne zaman açılacak diye soruyor. Defalarca dilekçe verdik ama bir sonuç alamadık' dedi.

///

'O gün paramız yoksa bir hafta suyumuz yok'
Mahallede ESKİ Su Yükleme Noktası olmamasından dert yanan mahalleli muhtarlığın yanına 'Su Matik' konmasını istiyor. Erenköy'ün fakir bir mahalle olduğunu söyleyen Alime Şen, 'Haftada bir gün su doldurmaya makine geliyor. Erenköy fakir bir mahalle, o gün paramız yoksa 1 hafta suyumuz yok' diye konuştu. Su yükleme noktası için başvuru yaptıklarını aktaran Muhtar Abdil Bulut, iki hafta önce görevlilerin gelip yer için keşif yaptığını yakın zamanda da kurulum için geleceklerini umut ettiklerini dile getirdi. Mahallelinin bankamatik isteğinin de üzerinde durduklarını söyleyen Bulut, Vali Özdemir Çakacak'ın ziyareti sonrası bir bankanın bankamatiğini koydurttuklarını, 2 banka için daha çalışma içinde olduklarını belirtti.

Ali Keskin
Su yüklemek için çarşıya gidiyoruz 20 lira su yükleyeceksek 5 lira da yol parası veriyoruz.

///

'Dostluk Parkımız
Mezbelelik durumda '
Kuzey Kıbrıs Dostluk Parkından, oturmak için bankların yer almadığı, tuvaletlerin kullanılamaz halde olduğu ve çevre düzenlemesine ihtiyaç duyulduğu için mahalleli faydalanamıyor. Eskişehir'in en güzel parklarından biri fakat kullanamıyoruz diyen Muhtar Abdil Bulut, 'Mahallelimizin aileleriyle gelip, oturup dinlenebileceği bir park fakat mezbelelik durumda olduğu için kullanamıyoruz. Sayın Odunpazarı Belediye Başkanımızdan bu yaz parkın düzenlenip mahallelinin kullanımına açılmasını istiyoruz' dedi. Mahallelinin de parkına sahip çıkarak, zarar vermemesi ve zarar verenleri uyarması gerektiğinin altını çizen Bulut, gençler içinde spor alanları istedi. Gençlerin kendisine sitem ettiğini söyleyen Bulut şunları söyledi: 'En azından futbol ve basketbol oynayabilecekleri sahalar yapılabilir. Mahallemde spor alanı olarak ayrılabilecek çok yer var ama maalesef yapılmadı. Gençlerde bana sitem ediyor. Bu yaz bu isteğimizin de yerine getirilmesi rica ediyoruz.'

///

TOKİ mağduru oldular
Mahallede yer alan TOKİ konutları nedeniyle oturanda, arazisi elinden alınanda mağdur. TOKİ konutları yapılırken 358 metrekare arazisi elinden alınan Turan Akçah, ne daire ne de para alabiliyor. Arazisi üzerine Hisarlar Caddesi yapılan Akçah, 'TOKİ tarafından evimin bahçesi alındı ve avlu duvarımı yıktılar, ağaçlarımı kestiler üzerine yol yaptılar. Benim gibi orada yüzlerce kişi mağdur. Mahkemeye verdik, mahkemeye 2'nci etapta ev vereceğiz diye yazı yazmışlar, 2'nci etabın geldiği yok. 'Ev istemiyorum rayiç bedeli ödememi yapın' diyorum, kapılarını kapıyorlar. Benim hakkımı gasp ediyorlar. Ben gasp edilen arsamın hala 358 metrekare üzerinden vergisini ödemeye devam ediyorum. Biz vatandaş olarak A partisi B partisi demiyoruz biz hizmet istiyoruz. Vatandaşın yüzü gülsün, Erenköylü hep ağlamayacak' diye konuştu.

TOKİ KONUTLARI ÇÖP İÇİNDE
TOKİ konutlarındaki bir diğer problem ise çevre düzenlemesi. TOKİ konutlarının etrafı çok kötü bir görünüm içerisinde diyen Muhtar Abdi Bulut,'Burada oturanlar gelip 'muhtarım evlerimizin çevresine bir bakın gerçekten çok kötü durumda. Yılan, çıyan dolu, çocuklarımız rahatça gezemiyor. Oturacak yerlerimiz yok. Evlerimiz güzel ama çevresi çok kötü' diyorlar. Belediyeye gidiyorum 'orayla TOKİ ilgileniyor, TOKİ'nin yapması gerekiyor' diyor. TOKİ'ye gidiyoruz 'orası belediyenin diyorlar' valla bizde şaştık nereye gideceğimizi. Burayı TOKİ'mi yapacak, belediye mi yapacak bilmiyorum ama buranın bir an evvel çevre düzenlemesinin yapılması gerekiyor.
ES TV çalışanlarına buraya kadar gelip, bu zahmette bulundukları için, sesimizi yetkililere duyurdukları için mahallem, şahsım ve ekip arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

Bayram Gökçe
TOKİ'nin yapmış olduğu Vadişehir, Ihlamurkent, Erenköy, Söğütönü hepsini gezdim. Vadişehir, Ihlamurkent'in çevre düzenlemeleri yapılıyor, bizim burası moloz yığını.

///

Alime Şen
'Çocuklarımız okul için başka semtlere gidiyor'
Ortaokulumuz yok, lisemiz yok. Mahallenin çocukları servislerle başka semtlere okula gidiyor. Servis ücretini veremeyecek durumda olanlar var. Benim bitişik komşum evde bir kişi çalışıyor, 3 çocuğu okutuyor. Neden çocuklarımızı servisle okula göndermek zorunda kalıyoruz? Marketimiz yok Emek Mahallesine markete gidiyoruz. Yaşlısı var, çocuklusu var. Belki kentsel dönüşüm olursa markette, okulda olur.
///
Tamam Altıntaş
Köpekler çöpleri getirip bahçemize dolduruyor. Biz çöp konteynırı istiyoruz. Ben Paşadayı Sokakta oturuyorum, karşımda boş arsa var orası da çöp içinde. Mahalleye konteynır konulmasını istiyorum.
///
Nurgül Delikoca
Eskart yükleme noktası istiyoruz.
///
Emre Karadaş
'Hala doğal gazımız yok'
'Erenköy Mahallesine doğal gaz geleli 10 seneden fazla oldu. Evimize doğal gaz bağlatmak için müracaatta bulunduk gelen görevliler bağlantı yapamayacaklarını söylediler. Bizim gibi aynı tip evlere bağlantı yapıldığını biliyorum. Evimiz arka tarafta ve müstakil olduğu için duvarı kazmamız lazım, borular çok derinden gidiyor bu nedenle biz yapamayız dediler. Babamda 'siz projeyi çizin biz kendimiz kazalım yeter ki biz doğal gaza kavuşalım' dedi ama bize yardımcı olmadılar. 10 senedir hala doğal gaz bağlatamadık.
///
Mecit Gül
'Otobüs güzergahları bazı mahallelere uzak kalıyor. Otobüsler oralardan da geçsin.'