Odunpazarı Belediyesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"27.08.2023 Pazar günü İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından “Yerel yönetimlerin 'dışladığı' TOKİ bölgesindeki vatandaşlardan tepki” başlıklı haber abonelerine servis edilmiş ve söz konusu haber çeşitli başlıklarla internet sitelerinde yer almıştır.

Söz konusu haberde, Karapınar Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarında oturan vatandaşların yaşadıkları sorunlar, kasıtlı olarak Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt hedef gösterilerek haberleştirilmiştir. Bahse konu haberde belirtilen alan, TOKİ tarafından hak sahiplerine ait konut inşaai faaliyetleri tamamlanmış olup, imar planlarında yer alan birçok mülkiyet TOKİ’ye aittir. Söz konusu alan içerisinde, bölgedeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, yaklaşık 12.000 m² büyüklüğünde bir “Ticaret Alanı” bulunmakta olup, TOKİ mülkiyetindedir. Söz konusu bu alan ve hatta diğer sosyal donatı alanları (Kültür merkezi, cami, eğitim ve sağlık alanları )TOKİ tasarrufunda olmasına rağmen söz konusu alanlardaki projeler hayata geçirilmemiştir ve vatandaşlar TOKİ tarafından mağdur edilmiştir. Belediyemizce en azından hemşehrilerimizin bu mağduriyetlerinin azaltılması amacıyla bölgeye mescit, büfe ve halk merkezi yapılmıştır. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce ise TOKİ’ye çıkan Altay Caddesi üzerinde kilittaş yol yapım çalışmasına devam edilmektedir.

Eskişehirli vekil tartışılan paylaşımı açıkladı! Eskişehirli vekil tartışılan paylaşımı açıkladı!

Ayrıca bahse konu haber metninde geçen park alanı, TOKİ tarafından Belediyemize peyzaj maliyetlerinin karşılanması şartıyla devredilmiş olup, teknik olarak bu alanın yapılabilmesi için; hemen bitişiğinde yer alan, mülkiyeti yine TOKİ’ye ait olan, hâlihazırda yapılaşmamış konut alanının inşai faaliyetlerinin başlaması ve tamamlanması gerekmektedir. Aksi halde, parkın Belediyemizce önceden yapılması durumunda; bölgenin topografyası gereği, yapılan peyzaj düzenlemesi ciddi anlamda zarar görecek ve ciddi kamu zararı oluşacaktır.

Yine aynı haberde toplu ulaşım ile ilgili şikayetler de Odunpazarı Belediyesi ve Belediye Başkanı Kazım Kurt hedef gösterilerek haberleştirilmiştir. ‘Toplu Taşıma’ konusu, ilçe belediyesi olarak Odunpazarı Belediyesi’nin yetkisinde değildir.

Kısacası, söz konusu haberin muhatabı Odunpazarı Belediyesi ve Belediye Başkanı Kazım Kurt değilken, haberde kasıtlı olarak belediyemiz ve belediye başkanımızın adı kullanılmaktadır. Son dönemde bu tür haberlerle sık sık karşılaşıyoruz. Haberi yapan haber ajansına görevlerinin halkı ‘doğru’ bilgilendirmek olduğunu hatırlatır ve kendilerine ‘gazetecilik, etik ve ahlak kurallarına’ uymayı tavsiye ederiz.

Basına ve kamuoyuna duyurulur."