50 milyon Euro harcayarak inşa etmiş olduğu Kütahya Zafer Havalimanı, Eskişehir'deki Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılma tartışmalarını da beraberinde getirmişti. AK Parti'nin Zafer Havalimanı için garanti ettiği yolcu sayısının gerçekleşmemesi de son yayınlanan
Sayıştay ve DHMİ resmi istatistiklerinde de yeniden ortaya çıktı. İşte AK Parti’nin Zafer Havalimanı’nda, 2024’ün ilk 3 ayındaki zarar karnesi…

Sayıştay ve DHMİ resmi istatistiklerine göre, Kütahya Zafer Havalimanı'nın 2024'ün ilk üç ayında yaşadığı zararlar kamuoyuna duyuruldu. Garanti edilen yolcu sayısı ile gerçekleşen yolcu sayısı arasındaki büyük fark dikkat çekti. 
 

(Ayrıntılı görmek için fotoğrafa sağ tıklayıp yeni sekmede açınız)


Garanti edilen 329.433 yolcu sayısına karşılık, gerçekleşen yolcu sayısı sadece 6.848 olarak belirlendi. Bu durum, havaalanının zarar etmesine ve hata payının % 97,92’ye ulaşmasına neden oldu. Garanti ödemesi ise 1.710.450 Euro'ya (yaklaşık 59 milyon TL) ulaştı.

Zafer Havalimanı'nın yapım maliyeti 50 milyon Euro olarak belirlenirken, 2012-2024 yılları arasında şirkete yapılan garanti ödemeleri 68 milyon 79 bin Euro'ya ulaştı. 
 

Eskişehir'de hafta sonu elektrik kesintisi: O ilçeler dikkat! Eskişehir'de hafta sonu elektrik kesintisi: O ilçeler dikkat!

(Ayrıntılı görmek için fotoğrafa sağ tıklayıp yeni sekmede açınız)


Kamuya devir tarihi ise 2044 olarak belirlendi ve bu tarihe kadar şirkete yapılacak garanti ödemelerinin 208 milyon Euro'yu aşması bekleniyor.

Ayrıca DHMİ'nin resmi istatistiklerine göre, 2024'ün ilk üç ayında Zafer Havalimanı'nda iç ve dış hatlarda toplam 13.697 yolcu tespit edildi. Ancak, bu sayının yarısından azının gerçekleşen yolcu sayısına denk gelmesi, havaalanının beklenen performansı gösteremediğini gösteriyor. Bu durum, havalimanının geleceği ve Eskişehir'deki Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılma tartışmaları açısından da önem arz ediyor.

Editör: Tuğçe Kaş